ЦЕНИТЕ ГАЛОПИРАТ! Зелето в Дупница стигна 2.40 лв./кг

Цената на зелето в Дупница поскъпна с левче за две седмици и стигна до 2,40 лв. за кг. „Идват купувачи и като видят цената, се отказват. Сега и зелето стана деликатес на масата ни като краставиците и доматите. Продавам дини по 4.50 за кг от Коста Рика. Купуват се, в момента не е сезонът на дините и са като екзотичен плод“, заяви продавачка. 

Каква е причината за драстичното поскъпване на зелето и на други зеленчуци, репортер на „Струма“ потърси за коментар земеделския производител Димитър Кочев от с. Блажиево, община Бобошево, който отглежда домати, чушки, картофи и други зеленчуци върху 600 дка. 

Ето какво заяви Д. Кочев: „Зелето, което се предлага в момента на пазара, се произвежда в оранжерии. Цената на тока скочи тройно, горивото също. И по-скъпо ще става. Цената на чувал амониева селитра се продава за 100 лв., при цена 21 лв. за чувал миналата пролет. Препаратите за защита на растенията от вредители в момента се продават на цена от 1000 лв., които стигат за около 20 дка. Направете сметка колко лева ще ми отидат за 600 дка само за този препарат. Цената на семената за разсад скочиха драстично. До миналата година купувах една семка от домата за 16 ст., в момента цената е 55 ст. Цената на една семка от краставица е 1 лв. Семка пипер се купуваше за по 5-6 ст., сега е 17-20 ст. На един декар се засаждат 10 000 стръка пипер, направете сметка само за семето колко пари отиват. От 1 дка се изкарва около 3,5 т пипер, но ако има внос за по 60 ст. за кг на едро, ние, земеделските производители, сме принудени да продаваме на ниски цени, което автоматично води до загуби. През есента се наложи да продавам  картофи на големите вериги за по 20-30 ст. за кг, за да мога не останат на полето. Така е и с пипера, доматите… Узряват и трябва да ги реализираш, иначе отиваш на загуба.

Преди години ипотекирах апартамент и къща и изтеглих 100 000 лв., за да засадя картофи, зеле, пипер… Купих екстра качество картофено семе и го засадих, но в началото на май, точно когато картофите бяха израсли по няколко листа, падна слана и попари всичко. Нямаше да мога да изплатя кредита и щях да загубя къщата и апартамента. Добре че бях купил класно семе, което имаше по 5-6 „очички “ /кълнове/, та картофът изкара още листа и така се спасих от изземване чрез съдия-изпълнител на жилищата, в които живея с децата ми“, разказа Д. Кочев и продължи: „На едно растение му трябва калий, за да наедряват зеленчуците – картофи, домати, чушки… До миналата година го купувах за по 40-50 лв. за опаковка, в момента е 150 лв. Налага се да наемам работници при обработката на почвата и беритбата. Вече никой не иска да работи за по-малко от 40-50 лв. надница на ден, ако е на час, искат по 7 лв. И хората са си прави, всичко поскъпва, но и на нас, земеделските производители, не ни е лесно. Засаждаш нещо, но не се знае какво ще обереш, завод под небето…

За да се изуча в зеленчукопроизводството, ходих на гости на един холандец. Мой приятел ме свърза с него и отидох да видя как се произвеждат зеленчуци там. Главното, което разбрах, е, че семената трябва да са качествени, препаратите също. Калият например, освен че играе роля за увеличаване обема на домата, картофа, дава автентичен вкус. Като погледнеш нивата, всички растения са еднакви на височина, няма хилави растения. В Холандия земеделието се подпомага от държавата. При нас е друго. За да получа подпомагане, трябва да съм произвел средно по 3,5 т картофи от дка, да представя документи в ДФ „Земеделие“, че съм произвел картофите, че съм ги продал и да чакам някаква финансова помощ от ДФ „Земеделие“. Изискват се фактури за продажба, ако си продал част от продукцията за храна на животни, се иска договор за покупко-продажба, за да те субсидират с по 200 лв. за дка, която сума сега е намалена на 100 лв. за дка. Изискват от нас да декларираме предварително колко дка сме засадили. Въз основа на заявените декари се искат по-горе споменатите документи.

Да си земеделски производител в България не е лесно. Цената на нашите зеленчуци е по-висока от вносните, защото субсидиите са по-малки от тези в другите страни от Европа. Нашият пазар на зеленчуци зависи от този в Полша, Франция… Те са най-големите производители в Европа. Затова и на пазарите и в магазините се предлагат зеленчуци внос, а не родно производство“, заключи Д. Кочев.

За 22 март зеленчукопроизводители от цяла България стягаха протест пред МС, но се отказаха, след като министърът на земеделието и горите Иван Иванов обеща, че субсидиите им ще бъдат изплатени.

ЙОРДАНКА ПОПОВА 



Подобни новини

1 Коментар

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *