Ценни и редки експонати от собствената си колекция показа на изложба в ЮЗУ доц. Вл. Ценков

Преподавателят в Стопанския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград доц. д-р Владимир Ценков показа редки и ценни акции, облигации, банкноти и монети от собствената си колекция. Експозицията бе част от изложбата „Нумизматика“, организирана от катедра „Финанси и отчетност“ на факултета по повод Световната седмица на парите. Така във фоайето на третия етаж на 8-ми учебен корпус бяха представени платежни средства и историята на българския лев, които предизвикаха голям интерес сред студенти, преподаватели и гости.
„Заедно с колеги сме се опитали да покажем историята на българските финанси, тъй като те са част от преподаваното в учебните дисциплини. Така студентите ще могат да видят и физически носители, още повече че в днешната дигитална ера всичко е в безналична форма. Това не означава, че не е имало носители, които материално да ни показват финансовото състояние“, каза доц. Ценков и показа квитанция за платени данъци от 1887 г., която е доказателство, че макар и 10 години след освобождението, в страната ни е имало действаща данъчна администрация с доста изрядни документи и показатели.
Ценен експонат е и спестовна книжка от Третото българско царство. „Тя е интересна и с надписите, които е трябвало да мотивират спестителите. Например: „Без спестяване няма заможност, без спестовност няма стопански предприятия, следователно няма и стопански живот“. В тези думи на всяка една от страниците се преплитат личното – идеята за спестовността, и ползата за държавата“, анализира доц. Ценков, чиито научни интереси са в областите пазарна ефективност, капиталови пазари, инвестиционна дейност, международни финанси и монетарна политика.
Рядка и ценна е облигацията от 1913 г. с погасителен план до 1987 г., а също и реплики на монетния двор, като се започне от първата българска златна монета, сечена по времето на Иван Асен II (1218-1241), колекцията от 5 лв., започваща с първата монета от 1885 г., периодите на Втората световна война, социализма…


Доц. Ценков обърна внимание и на монета от 20 лв., емисия 1989 г. „До този момент най-високата циркулираща банкнота в България е с номинал от 20 лв. и в трудната 1989 г. виждаме, че банкнотата става монета. Дори нещо по-интересно – същата година се пуска и монета от 50 лв., а чак на следващата година – банкнотата. Това е първият случай, в който монета изпреварва емисията от книжни пари“, обясни преподавателят и показа банкноти от 3 лв. и такива с много нули, тоест от периода на голямата инфлация.
Попитан дали монетите и банкнотите ще продължат да съществуват, или след време всичко ще е дигитално, доц. Ценков отговори: „Вярвам, че в скоро време няма да изчезнат напълно, тъй като така сме устроени като хора – трябва да има нещо материално – да го пипнем, да видим. Трябва да ни вдъхва сигурност. Дигиталните пари безспорно са много практични и имат място във всяка една парична политика, провеждана от централните банки, но мисля, че ще останат и физическите носители“, коментира специалистът.
Изключително интересна бе колекцията на Стоян Стоянов, който работи в телекомуникационна компания. Той разказа, че интересът му се породил преди 5 години, като първоначално започнал да събира монети, но го привлекли и банкнотите. Рядкото и ценното е, че колекцията съдържа банкноти с последователни номера, най-големият купюр е от 1997 г. с номинал 50 хил. лв.
„Най-рядка е банкнотата от 1 лев от 1951 г. Имам две бройки с поредни номера, което е доста трудно за намиране, при това в толкова добро състояние“, каза Ст. Стоянов.
Седмицата на парите, организирана от катедра „Финанси и отчетност“ на Стопанския факултет в ЮЗУ, бе белязана от редица инициативи. Започна с хекатон и лекция. Деканът на факултета проф. д-р Райна Димитрова официално откри събитието, а проф. д-р Ганчо Ганчев представи доклад на тема „Присъединяване на България към еврозоната през призмата на теорията на парите“. В хекатона „Финансова грамотност и икономическо поведение на младите хора – креативен ли си?“ участваха ученици от Благоевград, Сандански и Белица, които заедно със студенти и експерти работиха по практически казуси.
В програмата бе включена и лекция за престъпленията срещу финансовата система, изнесена от Станислава Петрова от Главна дирекция „Национална полиция“, а в зала 328 на 8-ми УК влязоха представители на банковия сектор.
Днес /24.03./ студенти и преподаватели ще посетят музея на Българската народна банка.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *