рокуратурата е започнала проверка за неправомерни действия на служители на МВР във връзка със случая с 228 машини за гласуване на „Смартматик“, които не са предназначени за изборите у нас, информацията за който тръгна от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. От държавното обвинение съобщиха, че сигнал за тези действия е получен от фирмата вносител на машините „Сиела Норма“.
От компанията обаче уточняват, че сигналът не е срещу МВР, а е по повод на акт на председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова, която еднолично, без да има компетентност да издава административни актове, е разпоредила въпросните 228 машини да бъдат задържани, въпреки че те нямат нищо общо с изборите и са предназначени за други цели.
Всичко започна от изявление на Бойко Борисов. Той заяви, че тези машини са над бройката от 1600 устройства, купени от държавата след обществена поръчка. Борисов каза още, че 228-те машини се съхраняват в склада, в който са и останалите устройства, предназначени за изборите и заподозря, че с тях ще се манипулира вотът така, че да спечели президентът Румен Радев.
ЦИК знае за въпросните машини от няколко дни. Говорителят на комисията Цветозар Томов изрично заяви, че те няма да влязат в употреба и не са част от закупените от комисията 1600 машини по обществена поръчка, изпълнена от „Сиела Норма“. Те обаче се съхраняват в същия склад, като от фирмата са уведомили ЦИК, че допълнителните устройства са собственост на производителя „Смартматик“ и ще се ползват за демонстрации в Армения, Грузия и за други дейности. Според запознати дори теоретично не е възможно тези 228 машини да се използват за гласуване на предстоящите избори 2 в 1, защото тези, които са предназначени за секциите, са точно описани по номера и само те могат да бъдат вкарани в употреба на 14 ноември.
В края на работната седмица „Сиела Норма“ е поискала да реекспортира незабавно голямата част от тях в други държави, а съвсем малка част да бъдат използвана от „Сиела Норма“ за развойна дейност. Но председателката на ЦИК Камелия Нейкова еднолично е разпоредила 228-те машини да бъдат задържани.
Именно това нейно действие е в основата на сигнала на компанията до прокуратурата. В него се казва, че в момента машините са запечатани в склада, собственост на „Карго Партнърс“ ЕООД, по нареждане на председателя и секретаря на ЦИК, копие от което е изпратено и на ГД „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ на МВР, а на дружеството е отказан достъп до устройствата. В сигнала си директорът на „Сиела Норма“ Веселин Тодоров казва: „Изразявам притеснения, че има вероятност да се касае за престъпление по служба по смисъла на чл. 282 НК, тъй като в конкретния случай, председателят на Централната избирателна комисия се явява оправомощено длъжностно лице съгласно дефиницията по чл. 93, ал. 1 НК, с оглед правомощията по чл.6, ал. 1, т. 2 от Правилника за организацията на дейността на Централната избирателна комисия, структурата и функциите на нейната администрация“.
От компанията изтъкват, че се създава илюзията, че става дума за административен акт на цялата ЦИК, но в случая е акт на председателката ѝ, която няма такива правомощия и нейните актове са нищожни. От „Сиела Норма“ определят тези действия като подигравка с правото и още в петък са депозирали жалба срещу разпореждането на Камелия Нейкова пред Административен съд София-град.
Главният секретар на МВР Петър Тодоров на свой ред заяви пред БНР следното: „Машините, предвидени за изборите на 14 ноември, са вкарани в склада на фирмата, а тези 228 машини не са вкарани в този склад, както беше оповестено, те са били на отделен прицеп, запечатани в метален контейнер. Оставени са извън склада в запечатан контейнер, не са вкарани и омешани с останалите машини, които ще се използват за изборите“. Петър Тодоров каза още, че ЦИК е уведомена за тези машини и тя е подала писмо в ДАНС, които са извършили проверка на място и са установени посочените от него обстоятелства.
Директорът на дирекция „Национална полиция“ Станимир Станев добави, че няма риск за опорочаване на изборния процес чрез 228-те допълнителни машини. „Тези машини са собственост на фирма „Сиела Норма“. Те са допълнително доставени от тях, информирани за това са ЦИК и всичко е под техен контрол. Доколкото ние имаме информация, тези машини са били отделени и няма да бъдат ползвани и не са сертифицирани от ЦИК. Според мен няма място за притеснение“, каза Станев пред Нова ТВ.