Цял клас с кандидат-първокласници за благоевградското 8-о СУ останаха „под чертата“ при първо класиране.

Цял клас с кандидат-ученици за благоевградското 8-о СУ „Арсени Костенцев“ останаха под чертата, след като вчера бе обявено първо класиране от приема в 1 клас. Спазвайки указанията и графиците, вчера сутринта от училището обявиха списъците с класираните деца за утвърдените 4 паралелки, а малко по-късно директорът Сергей Биров бе „атакуван“ от недоволни родители, чиито деца не са приети.

„Класирани са 89 деца, или три от паралелките са с по 22-ма ученици и едната е с 23-ма, тъй като има близнаци. Подадените заявления са 115“, обобщи С. Биров и откровено призна, че очаква  напрежение около приема в 1 клас.

Ситуацията се утежнява и от факта, че 104 от кандидат-учениците са в първа група, или с по 100 точки. Това означава, че отговарят на водещия критерий от общинската система за прием – да живеят в района на училището най-малко от три години.

И докато директорът коментираше ситуацията, в кабинета му влезе майка, която искаше да знае защо детето й не е прието, при положение че живеят в квартал „Еленово“ от 2008 г.  С. Биров посъветва майката да подаде документи за второ класиране и сподели, че това, което може да направи, е да поиска завишаване на приема до 24 ученици, или да постъпят още 8 първолаци.

Припомняме, че заради големия наплив жалби на недоволни родители преди 3 години  с решение на Общинския съвет в 8-о СУ бе разкрита допълнителна пета паралелка, а през последните няколко години се наложи от училището два пъти да завишват приема и два пъти да разкриват извънредна паралелка. Имаше и случай, когато се стигна дотам от училищната комисия да броят и изчисляват с точност до месеци, че до седмици, уседналостта на кандидати или  откога живеят в района.

„Най-неприятното в случай е, че родителите са прави и въпросът им защо детето ми не е прието, при положение че отговаря на критериите, е съвсем основателен. Проблемът е, че ние на училищно ниво няма как въведем допълнителни критерии, като например да измерваме кой живее по-близо до училището или номера на подаване на заявление, което би било дискриминативно. Органът, който може да регламентира допълнителни критерии, е община Благоевград“, заключи С. Биров и припомни, че преди няколко години имаше предложение за въвеждането на електронен прием. Такъв отдавна има в София, Варна, Бургас, Пловдив… но за община Благоевград идеята така и не се реализира.

Подобна е ситуцията и в 7-о СУ „Кузман Шапкарев“, там според училищния план-прием са утвърдени 5 паралелки, или общо 110 места, а подадените заявления са 130. По този повод директорът д-р Лилия  Стоянова сподели, че са приели 116 първолаци, или всички, попадащи в първа група. „Какво да направя? Как да обясня на родителите, че детето им не е прието, макар че отговаря на критериите със 100, а някои и със 103 точки“, аргументира се директорът на 7-о СУ и потвърди думите на С. Биров, че няма как училището да си измисля собствени критерии и е абсурдно да се изчислява кой живее по-близо или кога е подадено завлението.    

Сред първите, обявили приетите деца, бяха в 9-о ОУ „П. К. Яворов“. Там още преди 8 часа сутринта списъкът бе поставен на видно място, а директорът В. Величкова сподели, че реализират една паралелка с 21 първолаци. Има и 18 деца за подготвителната група, което, както посочи директорът, е оптималният вариант. „За нас е важно качеството, а не количеството. Смятам, че проблемите и неразбориите идват, когато не се спазват изискванията за физическата среда – например в училище, строено за 16 класа, да има 24 паралелки. На този процес трябва да бъде сложен край“, заяви В. Величкова.

Доволни от приема са и от СУИЧЕ / Средно училище с изучаване на чужди езици/. Там утвърдиха прием на две паралелки, като за едната има 22-ма ученици, за другата – 24. От ръководството поясниха, че има и отпаднали деца, или за съжаление не са успели да класират всички подали  завления. В СУИЧЕ, което е единственото училище в областта с профил руски език, се очаква да постъпят и четири първолаци от Украйна. „Засега са толкова, но имаме и много запитвания, както и ученици руснаци, украинци… в другите класове“, каза директорът д-р Светлин Абаджиев. Зам. директорът  Маргарита Спирова допълни, че в колектива има двама учители по руски език, а  педагогическият съветник е от Украйна. „Затова, когато дойдат  родители, деца от Русия, Украйна ги изпращаме при колегите, те им предоставят цялата информация и ги ориентират в ситуацията“, разказаха за въведената практика от ръководството на СУИЧЕ.

Че имат подадени 82 заявления, съобщи директорът на 3-о ОУ Михаил Спасов, където са утвърдени 4 паралелки с 88 места. Ръководителят на 2-ро ОУ Милена Ковачева пък коментира, че кандидатите са 72-ма и ще приемат всички, като сформират 3 класа с по 24 деца.

Както „ Струма“ писа, за предстоящата учебна 2022/2023 г.  училищата в Благоевград заложиха на традиционни си прием, като единствено от 6-о СУ обявиха 4 вместо досегашните си три паралелки. По този повод директорът на училището Методи Андонов  разясни, че това не е завишаване на приема, а определяне спрямо постъпилата от община Благоевград информация. Така според данните на местната изпълнителна власт кандидат-учениците с постоянен/настоящ адрес в квартал „Струмско“ са 87, затова и от СУ „Иван Вазов“ обявиха прием в 4 паралелки.

„Към момента подадените завления са 72, което не стига за 4, или по-точно е за три паралелки“, констатира вчера М. Андонов, но и припомни, че  предстои второ и трето класиране.

На 17 юни ще бъдат обявени свободните места след първо класиране.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *