Съветникът: Държат се в подчинение колеги и получават възнаграждения и по други начини, за да си мислят, че подхвърлената коричка хляб е топъл симид
Председателят: Никога не е късно човек да стане за срам, това са абсолютни небивалици, не знам за какви трохи говорите
Общинският съветник Димитър Урдев „взриви“ спокойствието в пленарната зала на ОбС – Благоевград с изказване от парламентарната трибуна на редовната сесия на местния парламент, засягащо размера на възнаграждението на председателя на ОбС. Конкретният повод Урдев да вземе думата бе обсъждането на правилника за организацията и дейността на обществения посредник и отбелязаното от него на заседание на комисията по образование отсъствие на щатове за омбудсман и негов сътрудник в структурата на общинската администрация. Изявлението на Д. Урдев от парламентарната трибуна обаче засегна председателя на ОбС Р. Тасков с коментар за възнаграждението, което получава той, на фона на заплатите на съветниците като пръв сред равни. Ето изказването на Д. Урдев:
„Дълго мислих дали да взема отношение по правилника за обществен посредник. И не защото няма какво да се каже, напротив. В какво обаче е проблемът. На последната комисия по образование, култура и вероизповедания една от точките бе за изменение структурата на общинска администрация по предложение на кмета. При обсъждането й поставих въпроса, ако ще избираме омбудсман, защо в структурата не предвиждаме подобна щатна бройка, както и технически сътрудник. Макар въпросът да бе към кмета, г-н Тасков побърза и пожела той да отговори. Така и не можах да разбера защо не трябва да бъде в структурата на администрацията от обяснението на г-н Тасков.
От всичко това оставам с впечатлението, че изборът на обществен посредник едва ли ще се случи, или може би ще реализира дейността си на обществени начала.
Може би паметта на г-н Тасков му изневерява и той забравя, че лично е гласувал в структурата на общинска администрация да има една щатна бройка за обществен посредник на заседанието, провело се на 10 януари 2020 г. Както изневери паметта на г-н Тасков, когато на среща с него в присъствието на още няколко колеги в кабинета му обсъдихме въпроса с размера на възнагражденията на общинските съветници. Всички се съгласихме, че с оглед кризата с финансите в община Благоевград и предложенията за вдигане на данъци размерът на възнагражденията не трябва да се увеличава. Тогава той твърдеше, че заплатата на кмета и на председателя на Общинския съвет са държавно делегирана дейност. И тогава, и сега вярвам, че всичко, случило се около възнагражденията на общинските съветници тогава, бе активно мероприятие с цел отклоняване на вниманието и извършване на манипулация.
Признавам си, не вярвам в световната конспирация, но… Когато започнат да се подреждат факти, нормално в мен започна да се създава едно натрапчиво усещане. Усещане за добра организираност.
За всички ни е ясно, че възнаграждението на председателя е местна дейност, както и възнагражденията на общинските съветници. Не мога да преценя колко трябва да е възнаграждението на председателя на Общинския съвет, след като не променихме възнагражденията на общинските съветници. Може и 20 хиляди лева на месец да са малко, но едва ли трябва да бъде в размер на близо 20% от бюджета на целия Общински съвет. И всичко това, за да се държат в подчинение общинските съветници и да получават допълнителни възнаграждения по други начини, за да си мислят, че подхвърлената коричка хляб е топъл симид.
Аз не си спомням да съм получавал и сега, и преди 13 и 14 заплата като ДМС за това, че съм общински съветник, а вие?!
Всичко това повдигам като въпроси, тъй като на всяко заседание на Общински съвет бързаме да го претупаме, гледаме с досада, когато някой гражданин иска думата, и дори на мен, като общински съветник, ми се подхвърля, че много говоря и задавам въпроси, опитвайки се да си изпълнявам задълженията“, каза в пленарната зала Димитър Урдев и благодари за вниманието. Думите му породиха напрежение и прехвърчане на „искри“ между него и председателя на местния парламент Радослав Тасков. От съображения за точност и коректност предаваме диалога между тях без журналистическа намеса:
„Р. Тасков: Очевидно това изказване не е свързано с правилника. Ще взема отношение само по повдигнатия от г-н Урдев въпрос за обществения посредник и трябва или не трябва щатът да фигурира в структурата на общината. Съжалявам, че не ви е станало ясно, на заседанието на комисията по образование ви обясних, че за да бъде избран обществен посредник, той не бива да е част от общинска администрация. Това е задължително условие. Няма как да го заложим в структурата, както не е в структурата и щатът на председателя на ОбС. По останалите неща, какво да ви кажа, г-н Урдев, има една приказка, че никога не е късно човек да стане за срам. Откакто е започнал мандатът, не знам чие внимание търсите, но това, което говорите, са абсолютни небивалици. Не знам за какви трохи говорите. За съжаление, от години общественото мнение за ОбС е такова, каквото е, точно заради изказвания като вашето. Помолих ви на една от предишните сесии, на които казахте, че ние тук сме.. и дадохте квалификация, да говорите от собствено име и да не ни слагате в това „ние“ всички останали. Толкова по темата.
Д. Урдев: Г-н Тасков, искате да кажете, че решението, прието и с ваше гласуване , което и вие сте подкрепили през 2020 г., е незаконно, така ли?
Р. Тасков: Незаконно е, точно така!
Д. Урдев: Интересно.
Р. Тасков: Така беше и през 2015, и през 2011 и съм сигурен, че тогава сте гласували и вие.
Д. Урдев: Със сигурност е необходимо наличието на подобна щатна бройка, тъй като има трудови взаимоотношения с омбудсмана. Не искам да влизам в този дебат, правилното е тази щатна бройка да я има, както и на техническия сътрудник и това не го прави част от общинска администрация, както и финансирането на председателя на ОбС и на общинските съвеници също не ги прави част от общинска администарция.
Р. Тасков: Точно така. Тези правомощия възникват след избор. По решението, което цитирате от 2020 г., нямаше избор на обществен посредник и съответно нямаше изплащане на средста, за да говорите за щети.
Д. Урдев: Явно не се разбираме… И не виждам как можем да се разберем…
Р. Тасков: Това се учи в по-горните класове.
Д. Урдев: Сигурно е така. По повод на другото ви изказване, винаги съм изразявал собствено мнение и не съм си позволявам да се изказвам от името на целия ОбС. Казах, че за определени неща сме виновни и ние като ОбС на дискусиите по приемането на бюджета заради отказа да участваме в прилагането и създаването на политиките и това е потвърждение на моите думи, г-н Тасков. Не мога да разбера какво ви притеснява?!
Р. Тасков „Съжалявам, че тогава (б.р. на сесията за приемане на бюджет 2024) не бяхте в залата, за да ви обясня защо не е приложимо това ваше предложение“.
Диалогът бе прекъснат от коментари от няколко страни, че разговорът е станал твърде личен, а съветникът Н. Бошкилов настоя той да се прекрати, тъй като личните обяснения вече натежават и дискусията да се продължи по дневния ред на сесията. По-късно в заседанието по повод друго изказване на Д. Урдев председателят на ОбС Р. Тасков отправи към него молба да не използва точките за изказвания извън дневния ред и не са по съществото на конкретната дискусия, тъй като за това има друг ред, и го предупреди, че ако тази практика продължи, ще го прекъсва.
Пред „Струма“ по повод изказването на Д. Урдев председателят на местния парламент обясни, че законът забранява общественият посредник да е част от администрацията на общините, а фактът, че това е правено от предишни кметове на Община Благоевград, е тяхна грешка, за която те носят отговорност.
„Думите на г-н Урдев във връзка с възнагражденията в ОбС са неверни внушения, тъй като нито аз като председател, нито който и да е общински съветник някога е получавал 13-а и 14-а заплата, нито ДМС. Невярно е и твърдението, че някои колеги получават допълнителни възнаграждения извън законно регламентираните в правилника. В изказването му се намеква, че 20% от бюджета на ОбС отива за заплата на председателя, което абсолютно не е вярно и сумата е значително по-малка“, заяви Радослав Тасков.
„Структурата на администрацията се приема от ОбС, а не от кмета, който и да е той, т.е. отговорността е на ОбС и винаги е била така, в този смисъл ние носим отговорност за взетите незаконни решения и аз не знам кога сме прави – дали предните години, когато сме сгрешили 3 пъти, или сега, след като законът не е променян“, коментира Димитър Урдев и добави: „Не твърдя, че колеги взимат допълнителни възнаграждения по незаконен начин, но е любопитно има ли роднини на общински съветници на определени длъжности в общински структури, как и с чии протекции са били назначени и не е ли това начин съветници да се държат в зависимост? Що се отнася до заплатата на председателя на ОбС, очаквам той да обяви размера й, защото темата е много коментирана сред благоевградчани и се носят всякакви слухове“, каза той.
Съветниците на Благоевград приеха правилника за организация на работата на обмудсмана като с 34 гласа „за“ добавиха изискване към кандидатите да имат минимум 6 месеца постоянен и настоящ адрес в общината по искане на Албина Анева, но отхвърлиха повторно направеното предложение от Ваня Кромбоа гласуването да е явно.
Избрана бе и 5-членна комисия, която да проведе процедурата по избора на обществен посредник, оглави я Василиса Павлова, а в състава й влязоха Милена Бунчева, Георги Корчев, Анна Мазурска и д-р Калоян Калоянов.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА