Черешите в Драговищица вървят по левче за килограм, в единични случаи цената стига до 2,50 лв.

Изкупната цена на кюстендилската череша започна от левче за килограм при средноранни и късни сортове, каза Огнян Янев, временно изпълняващ длъжността кмет на Драговищица и Стенско. Покачването е 20 ст. спрямо миналата година, но цената е крайно ниска заради повишените разходи по отглеждането на плода и разходите за препарати и горива. Все още няма и разкрити пунктове. Единично хората предават плодовете в голямата база в село Копиловци на основния изкупвач в региона – италианския бизнесмен Микеле Мастропаскуа.

Според Огнян Янев берачите се спазаряват за надница от по 80 ст. за килограм набран плод, което означава, че разликата от 20 ст. не покрива разноските, а за печалба не може да става дума. В село Драговищица черешовите насаждения са между 1500 и 2000 дка, не се създават нови, само частично по единични бройки за подмяна на изсъхнали дървета. В населеното място пунктовете за изкупуване на череши са шест.

Ниските изкупни цени не позволяват черешопроизводителите да инвестират в нови насаждения.

„Тази година реколтата е слаба, а след дъждовете от жегата черешите могат и да се напукат. Лошото е, че това е риск за 12-годишни плододайни дървета. Според агроспециалисти раннокафявото гниене на цвета и сега къснокафявото гниене са основната опасност за качеството на черешите. Единични са случаите на продажба на череши за прясна консумация, където изкупната цена стига до 2,50 лв.“, обясни още Огнян Янев.

Населението е доволно от денонощния ангажимент на охраняващите органи, които са гарант за сигурността на черешовите масиви и са вид превенция на пътната безопасност и битовите кражби, обобщи той.

Агроспециалистите казаха по-рано, че кампанията ще се забави. Другата причина е и късното опрашване заради по-малкото пчели в региона. Към края на цъфтежа имало много завръз, но той не бил оплоден заради лошите метеорологични условия. Очакваната реколта дори ще бъде под средното ниво. Прогнозите са за под един тон от декар, или около 800 кг, докато през 2022 година се достигнаха 2 тона от дка. Частични са градините, които са натоварени с плод – там, където е имало слънце.

„Липсата на слънце, всеки ден вали, превърнахме се като тропиците, но пък черешата има свойството да компенсира изоставането”, допълни заместник-директорът на Института по земеделие Димитър Сотиров.

Друга спънка от дъждовете е, че те не позволяват да се извършват растителнозащитни мероприятия.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *