Бащата определя пола на детето, интелигентността зависи от майката – тези и други любопитни подробности може да научите, ако се поинтересувате от гените и наследствеността, когато планирате дете. А най-важният въпрос все пак е дали бъдещото дете ще е здраво и няма ли да наследи някои заболявания на фамилията.
Тайната на човешкия живот се съдържа в нишка с дължина метър и ширина само няколко милиардни от милиметъра. Известна е като ДНК или дезоксирибонуклеинова киселина.
Именно в нея се съдържат всичките ни големи и малки семейни тайни, пише Ох на мама.
Свита на топка, информацията се намира в центъра на ядрото на всяка клетка под формата на 46 хромозоми. Те от своя страна съдържат 50 000–100 000 гена, които наследяваме – половината от татко, половината от мама.
Всяка хромозома в тялото ни има двойка (има общо 23 двойки), с изключение на половите хромозоми при мъжете (несдвоени X и Y).
Ако една двойка има различни гени, само един от тях ще може да се изяви. И този, който успее, науката определя като доминиращ, а „потиснатият“ е рецесивен.
Чудили ли сте се някога какви черти получават децата от своите родители? „Той е висок, като баща си“, „О, има сините очи на татко си“ или „Като се усмихне, е същински бащичко!“ – това са само няколко неща, които чувате да казват хората за децата и наследствените черти, които децата получават от бащите си.
Независимо дали става въпрос за генетични черти или физически черти като цвета на косата и очите, или специфична личностна характеристика, родителите винаги търсят какви черти има тяхното момченце или момиченце, които приличат на техните собствени. Ще разгледаме някои черти, които бебетата е най-вероятно да наследят от баща си, за да може татко с гордост да каже, че детето му е точно като него!
Мама и татко равни ли са по чертите, които предават на детето си?
Много от нас смятат, че всичко е 50/50, като всеки родител дава еднакво количество физически черти и генетични черти на детето си. Но това не е начинът, по който работи генетиката. Истината е, че нещата са малко несправедливо наклонени към страната на бащата. Всеки човек има 60% по-голяма вероятност да притежава черти, които са „даром“ от баща му , просто защото природата има естествено предпочитание да изразява тези гени. Ето какво означава да имаш силни гени.
Това се дължи на сложна епигенетика или на начина, по който се изразява вашата ДНК. Епигенетиката играе роля, разбира се, в цвета на очите ви и начина, по който изглеждате физически, но също така влияе върху здравето и благосъстоянието ви. Например, гените на родителя и силата на тези гени могат да повлияят на тежестта на здравословното състояние на вашето дете.
Доминантни гени срещу рецесивни гени
Когато говорим за черти, които бебетата наследяват от бащите си, важно е да разберем доминантните и рецесивните гени. Различните версии на един ген се наричат алели. Алелите са доминиращи или рецесивни в зависимост от свързаните с тях черти.
Доминантните гени позволяват тяхното присъствие да бъде известно дори ако идва само от единия родител. Докато рецесивните гени трябва да присъстват и при двамата родители, за да може бебето да има този цвят на очите.
Ето кои са 6-те черти, които е по-вероятно да наследите от баща си:
1. Височината.
Чували ли сте израза: „Висок като баща си“? Очевидно това твърдение е подкрепено от науката. Височината на човек се определя от поне 700 генетични вариации, наследени от двамата родители. Генът за височина на всеки от родителите обаче работи по малко по-различен начин. Например гените на бащата са важни за стимулиране на растежа и следователно – на височината.
2. Кривите зъби.
В случаите, когато бащата е с лоши зъби, е по-вероятно детето да посещава зъболекарския кабинет по-често от своите връстници – дори ако майка му има чудесни зъби. Всичко стоматологично – от кариесите до по-сериозни дентални проблеми – може да дойде директно „от устата“ на бащата.
3. Полът.
Бащите са 100% отговорни за пола на новородените си деца. Х и Y хромозомите, известни като полови хромозоми, определят пола на детето. Момичетата наследяват Х хромозома от баща си, което води до генотип XX, а мъжете наследяват Y хромозома от баща си, което води до генотип XY. Тъй като майките предават само Х хромозоми, бащите имат пълен контрол върху пола.
4. Трапчинките.
В много култури трапчинките се смятат за признак на красота и привлекателност. Въпреки това учените ги описват като дефект, който се дължи на скъсени лицеви мускули. Предполага се, че те са наследствени, тъй като са доминантна генетична черта и по-често се унаследяват от бащата.
5. Пръстовият отпечатък.
Няма два напълно еднакви пръстови отпечатъка, тъй като те са уникални за всеки. Въпреки това пръстовите отпечатъци на бебето могат да приличат на тези на бащата, колкото и невероятно да звучи. Те са генетични особености, наследени от нашите бащи.
6. Кихането.
Много от нас познават поне един човек, който киха неконтролируемо, когато се взира в слънцето или в други ярки светлини. Е, това е още една генетична особеност, за която е отговорен бащата. Това състояние е известно като синдром на Аху и е по-вероятно да се предаде именно по линия на бащата.
И така:
Следващият път, когато погледнете в тъмните очи на вашето бебе или се чудите как е станало толкова високо, можете да благодарите на баща му! Има много черти, които бебетата наследяват от бащите си, както и много черти, за които могат да благодарят на своите майки. Има и много личностни черти, които бебетата ще развият, докато вървят напред в живота. Независимо дали вашето бебе е образ на татко, точно като мама, или смесица от двамата родители, важното е да приемете всички черти, защото те съставляват малкия човек, който е вашето момиченце или момченце.