Балони с райски газ продължават да се продават в Благоевград въпреки забраната. Тийнейджъри се разнасят с балони и флакони вечер по улиците и в заведения, алармираха читатели на в. „Струма“.
Продажбата на райски газ на непълнолетни е забранена от миналата година, а миналия месец депутатите го забраниха и за възрастни. Използването на диазотен оксид (райски газ) ще се допуска само за професионална употреба в обекти за производство и преработка на храни като добавка в храните, съгласно изискванията на регламент на Европейския парламент, решиха народните представители. Глобата при нарушение е от 500 до 1000 лева за продавача и от 800 до 1500 лева за собственика на обекта. При повторно нарушение санкцията е от 1500 до 3000 лева. За бизнес оператор е предвидена глоба или имуществена санкция от 3000 до 6000 лева, а при повторно извършване на същото нарушение – от 5000 до 12 000 лева.
Напук на глобите, търговията продължава да се вихри основно в интернет, като доставката до адрес е за 30 минути. Онлайн търговците се надпреварват да зарибяват с промоционални оферти. При единична бройка от 20 ст. за 1 бр. парти балон, пакет със 100 бройки е 15 лв., флакон без вкус е 50 лв., с плодов вкус на диня, боровинка, зелена ябълка е 45-50 лв.
Диазотният оксид е популярен сред младите, тъй като при вдишване предизвиква чувство на еуфория и затова се нарича райски газ. В медицината се използва за упойка, но сред европейските тийнейджъри райският газ се е превърнал в нещо като легален лек наркотик, който най-често се използва за развлечение. Ефектът на развеселяване и смях продължава от 30 секунди до няколко минути. Забавлението е краткотрайно и често младежите използват по няколко капсули на вечер. В комбинация с алкохол и други наркотици райският газ може да предизвика перманентни щети на нервната система и дори парализа, категорични са медиците.
Първа поиска забрана на „веселия газ“ омбудсманът Диана Ковачева, като алармира, че дрогирането с райски газ системно се практикува в дискотеки и клубове и има много пострадали деца след употребата му. Тя препоръча законодателни мерки, които да ограничат употребата на балоните и флаконите с райски газ, които се продават свободно и легално, а доставката им онлайн е почти светкавична. Ковачева се обърна и към КЗП, която да осъществи административен контрол върху целия вътрешен пазар за стопиране разпространението и продажбата сред децата на опасната стока.
В крайна сметка продажбата на райски газ в барове и дискотеки на непълнолетни бе забранена, но търговията в интернет остана.
Вчера потърсихме информация от ОД на МВР – Благоевград колко проверки са извършени от полицията за продажбата на райски газ в заведенията и има ли санкционирани. Отговорът от пресаташето Йорданка Шаркова беше, че не се води статистика, тъй като тези проверки са съвместно с РЗИ и с други институции, но продължават да се правят планово и периодично.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА