
Горски служители и собственик на дърводелски цех в Разлог си прехвърлят апетитни имоти в района на Голфа, сигнализираха в „Струма“ читатели. Те питат това съдружие не е ли в конфликт на интереси.
Според сигнала горският служител към „ДГС Разлог” Исмаил Яхя Ходжов, чието име бе замесено в скандала с незаконно изсечените дървета в м. Кулата на Предел, и собственикът на дърводобивно предприятие в Разлог Александър Тумбев, си прехвърлят собственост върху апетитни имоти край Разлог. Казусът е за имоти в местностите Бакльовица и Изворите в близост до голф игрището в Разлог. Част от въпросните имоти се прехвърлят чрез дарение на горския служител Исмаил Яхя Ходжов през 2007 година. Дарители са собственикът на разложката фирма „Евро Форест“, занимаваща се с дърводобив и дървопреработване, Александър Тумбев и съпругата му Вера. Прехвърлянето става в годините, когато цената на квадратен метър имот, и то в района на Голфа, е около 30-35 евро. Какви са мотивите за даряването не е ясно. Така след сделката горският става съсобственик на ценните имоти. Две години по-късно – през 2009 година, Ходжов прехвърля чрез покупко-продажба своята част на сина си Николай Хаджиев, който е полицейски служител в РУ – Разлог, и той става съсобственик на имотите заедно с Тумбеви. Това обстоятелство се запазва до 2013 година, когато е извършена нова сделка и Хаджиев продава своята част от имота в м. Изворите на сина на Александър Тумбев – Георги.
А случаят не е изолиран. Както „Струма“ писа, името на горския Исмаил Яхя Ходжов лъсна и при проверката, стартирала по сигнал за незаконна сеч в м. Кулата на Предел, където той се оказа също съсобственик на един от имотите заедно с Румяна Андонова, която е пък сестра на наетия да извърши сечта Атанас Андонов, срещу когото бе образувано наказателното производство по казуса, според Търговския регистър също собственик на фирма за дърводобив – „Про Инвест Груп 2“ ЕООД. Имотът е придобит от майката и бабата на Р. Андонова чрез покупко-продажба. За него горският Ходжов броил смешната сума от 500 лв.
В хода на проверката прокуратурата установи изсичане на около 15 дка дървета и множество нарушения от страна на собствениците, които не са спазили законоустановения ред за добив на дървен материал, като не са предприели стъпки по изкарване на необходимите документи за това. Сечта е извършвана в продължение на близо два месеца, време през което не е осъществяван почти никакъв контрол, а за нея са знаели контролните органи. Камионите с дървесината също се придвижвали необезпокоявани до Разлог. Читателят, подал сигнал за странните имотни сделки, пита и вярно ли е, че синът на горския Ходжов – полицаят Николай Хаджиев, е бил по същото време пътен контрол и е отговарял именно за главен път II-19. Въпреки констатирани множество нарушения по първия случай, поради липса на достатъчно доказателства, прокуратурата бе принудена да прекрати досъдебното производство и да препрати случая по компетенциите на РДГ с препоръки виновните за сечта лица да бъдат подведени под отговорност.
В цялата тази история горският Исмаил Яхя Ходжов също бе визиран като нарушител. Той е потъпкал правилата, въпреки че е бил запознат с реда за добив на дървесина в частни гори. В качеството си на горски и на собственик на част от териториите, където е извършвана сеч, не е предприел никакви действия по издаване на надлежни разрешителни, като с действията си е нарушил етичните правила, свързани с длъжността му. В казуса беше замесена още една местна фирма с дейност в областта на дърводобива и дървопреработването – „Про Инвест Разлог“ , която е и собственик на част от имотите. Тя е с наложена глоба от 800 лв., която, както Струма“ писа, собственикът Георги Фарфаров обжалва в съда.
На замесените горски са наложени административни и дисциплинарни наказания. Исмаил Яхя Ходжов е получил порицание, научи „Струма“.
Дали горският служител Исмаил Ходжов е в конфликт на интереси за любопитния случай с прехвърлянето на имота край Голфа трябва да се произнесат компетентните институции
ПАВЕЛ НИКОЛОВ