
72-г. санданчанка Д. Георгиева: Вратата беше заключена, хора не видях, не можах да подам жалба за нарушения
С обяснения на членове на ОИК и разпит на свидетел протече вчерашното трето заседание на делото в Административен съд – Благоевград по оспорване на резултатите от частичния вот за ОбС – Сандански. В началото съдия Иван Шекерлийски присъедини към делото постъпилите нови доказателства. Едно от тях беше разписка за това, че на 3 март в 17:30 ч. от ОИК – Сандански са върнали на общината ключа за залата на ОбС, която е ползвана по време на изборния процес. Тя беше представена от председателя на ОИК – Сандански Диана Башлиева в подкрепа на тезата, че в деня на националния празник техни членове са давали дежурства. Адвокат Атанаска Богоева, представляваща основния жалбоподател ПП РЗС, заяви, че разписката била изготвена заради производството и тъй като е частен документ, не следва да се прилага към делото. До разпит беше допусната като свидетел 72-годишната Добринка Георгиева от Сандански. Тя разказа, че са собственици на помещение в партера на сграда, съседна на общината, в което се извършвал ремонт. На 3 март също изнасяли строителни материали и имали пряка видимост към залата на ОбС – Сандански, която била заключена и нямало хора. Свидетелката добави, че нейната снаха Мария Георгиева е била кандидат за общински съветник от партията на Яне Янев,и искали да пуснат жалба за изборни нарушения в ОИК – Сандански. Ходила няколко пъти със сина си, но не могли да влязат, защото вратата била заключена. Последваха въпроси от адвокат Башлиева към свидетелката дали я познава, защото тя била в ОИК – Сандански, но жената отговори, че не я е виждала. Изброени бяха имена на други членове от ОИК, но свидетелката каза, че може и да ги познава по физиономия, но не се сеща в момента.
В защита на контратезата на ОИК – Сандански, че на 3 март са давани дежурства, обяснения дадоха Мария Шушарова и Невена Страшимирова. Тъй като те са членове в ОИК – Сандански, т.е. са ответна страна, не могат да бъдат разпитвани като свидетели, изтъкна адвокат Богоева. Но могат да дават обяснения, каза съдия Шекерлийски и ги допусна в залата.
Мария Шушарова разказа, че била дежурна на 3 март от 13 до 17 часа, като през това време идвали секретарят на ОИК – Сандански Благой Горанов и техническият сътрудник Донка Батанова. За тези 4 часа никой не е идвал в ОИК, и след като приключило дежурството, предали лаптопа и си тръгнали. Невена Страшимирова обясни, че когато отишла сутринта, отворили вратата с код и по време на нейното дежурство, от 9 до 13 ч., никой не е идвал.
Съдията прецени, че трябва да бъде разпитано техническото лице Батанова и да бъдат снети обяснения и от секретаря на ОИК – Сандански Горанов. Те бяха призовани да се явят за следващото заседание, което бе насрочено за 4 април. Тогава се очаква съдията да се произнесе кога ще се гледат видеозаписи от преброяването на бюлетините в няколко секционни избирателни комисии. Изискана беше от ЦИК флашпаметта от СИК №62, след като адвокат Богоева забеляза, че това е пропуснато в диспозитива на съдебното определение от първото заседание.
Както „Струма” писа, съдията прие като доказателства по делото изисканите в първото заседание избирателни списъци, флашки от видеонаблюдението и флашпаметта от няколко СИК. На адвокатите беше даден 4-дневен срок за запознаване с техническите носители, както и да посочат конкретни времеви отрязъци, които ще се гледат в съдебна зала.
Припомняме, че в основната жалба на РЗС се твърди, че не са успели да влязат в местния парламент заради допуснати множество съществени нарушения на изборните правила, с което се е стигнало до изкривяване на вота. Общинската квота е била 637 гласа за прескачане на изборната бариера, а партията е получила 635 гласа, т.е. само 2 гласа са я лишили от участие в ОбС – Сандански. Сред съществените нарушения са неправилно отчетени действителни и недействителни гласове, бюлетини без втори печат, попълване на бюлетини от името на други лица, голям брой подписани лица от чертата, които не са били от този избирателен район, нарушаване на тайната на вота в двете СИК в с. Поленица, където платната на параваните били свалени и даже имало заснемане на вота.
Изборните резултати от 23 февруари 2025 г. се оспорват и от кандидатите за общински съветници Стоян Ангов и Стефан Кръстев в листата на ГЕРБ, но по отношение на преференциалния вот. Има съмнения, че тяхната жалба е просрочена, тъй като е подадена на 4 април, а крайният срок е бил 3 март, когато е бил официален празник. Затова на последните две заседания основният въпрос е дали ОИК са давали дежурства на 3 март, или не, което е от значение по тази жалба, която ако се окаже просрочена, няма да се разглежда поради недопустимост. Това не се отнася до жалбата на РЗС, която е подадена на 3 март по електронен път.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА