Сапаревобанци освиркаха замeстник-министъра на МРРБ Деляна Иванова, която пристигна в курортното градче в опит да убеди местните жители да се съгласят да влязат в Асоциацията на ВиК – Кюстендил. Срещата се състоя на открито пред читалището, тъй като се оказа практически невъзможно да се поберат в зала дошлите на срещата жители от общината. Събранието се охраняваше от местната полиция. На срещата присъстваха областният управител на Кюстендилска област Катя Николова и депутатът от ИТН Снежана Траянска.
Събралите се около стотина души коментираха разпалено ситуацията, докато чакаха представителите на властта да пристигнат. Иван Мутавджийски, Иван Яньов и Валентин Пехливански категорично се обявиха против влизането на Сапарева баня във водната асоциация.
Иван Яньов е един от основателите на ВиК „Паничище“. Ето какво заяви той: „През 2004 г. се отделихме от ВиК – Кюстендил и създадохме ВиК „Паничище“. Голяма борба водихме, докато се измъкнем от Кюстендил. Сега искат да ни вкарат отново в държавно водно дружество. Нашето ВиК работи добре и е на печалба, макар и минимална. Това няма да стане…“, палеше се Яньов.
Иван Мутавджийски добави на свой ред: „При аварии се изискват бързи реакции. Ако спре водата в един хотел и аварията се отстрани след 10 дни, знаете ли какво ще се случи? Хората са вложили милиони левове в хотели…“.
Бившият учител по физкултура Иван Динев, който наскоро се завърнал от гурбет в САЩ, припомни за годините, когато водопроводът е правен на обществени начала: „Като млади сме ходили да копаем водопровода от Валявицата за Сапарева баня на доброволни начала. В ръцете ми почина наш съгражданин, който работеше на обекта. Всичко е правено от хората по водопровода. Защо да го дадем на държавата и да ни вдигнат цената на водата? При нас водоснабдяването е гравитачно, няма големи разходи“, коментира Иван Динев.
Сред мнозинството, което се беше събрало пред читалището, беше забелязан и бизнесменът Александър Палчев, който от години живее в Сапарева баня и минава за неформален лидер на ИТН в област Кюстендил. Палчев отказа да коментира дали е добре за Сапарева баня да се включи в АВиК.
Още с появяването на зам. министър Деляна Иванова пред събралите се хора тя беше посрещната с освирквания и подвиквания: „Няма да си дадем водата! Вие за това сте дошли“. Още при първите няколко фрази, изречени от заместник-министърката, че ще се наложи увеличение на цената на водата, множеството избухна в дюдюкания и подсвирквания и Деляна Иванова се махна от микрофона.
Депутатката от ИТН от 10-и МИР Снежана Траянска се опита да замаже положението, като обвини присъстващите, че се държат грубо със зам. министърката: „Ние поканихме г-жа Иванова на тази среща. Очаквах, че ще възроптаете, но такова отношение не съм очаквала. Моля ви да запазим добро поведение и да я помолим да продължи изказването си!”, призова Траянска.
Зам. министър Иванова се опита да обясни на гражданите, че АВиК не може да получи финансиране от ЕК, ако Сапарева баня не влезе. „Ако няма финансиране от ЕК, общини като Бобов дол няма да пият чиста вода и ще са лишени от финансово подпомагане”, каза тя.
Изказването й нажежи отново обстановката. Чуха се коментари: „Бобов дол си има ръководство, което да се справи с проблема. Ние каква вина имаме?“.
Деляна Иванова продължи с обясненията: „Ако сега не се съгласите да влезе в АВиК, това ще стане след 1 г. със закон, но тогава ще са изпуснати сроковете за кандидатстване за финансиране от ЕК. Принципът на АВиК е една територия, един оператор, една цена. Доколкото знам, при вас водата е гравитачна и няма много разходи, и затова и цената е по-ниска, но освен общинските интереси има и регионални и национални интереси. Заради община Сапарева баня се спира развитието на целия регион“, аргументира се зам. министърката.
Както „Струма“ писа, единствената община, която не влезе във Водната асоциация, е Сапарева баня. Преди няколко години беше създаден инициативен комитет срещу влизане на общината в АВиК – Кюстендил.
Счетоводителката Мария Тодорова, която е член на Инициативния комитет, изнесе данни от финансовото състояние на АВиК – Кюстендил пред присъстващите на срещата: „Г-жо зам. министър, Вие искате ВиК „Паничище“, което е печелившо, да влезе в предприятие, което е пред фалит. Ще ви представя данни, които съм извадила от официални документи от АВиК – Кюстендил. За периода 2017-2020 г. дружеството е натрупало задължения в размер на 1 600 000 лв. За заплати са изразходвани 9 843 000 лв. По мои изчисления около 48% от средствата отиват за заплати. В същото време за материали са разходвани 355 000 лв., което прави 1,6% от активите на дружеството. Материалната база е на много ниско ниво, съдейки по изнесените публични данни в Търговския регистър. Вашето искане да влезем в Асоциацията ми мирише на национализация“, декларира Тодорова.
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев също се включи в дебата и обяви пред събралите се: „Общината в Сапарева баня е инвестирала много във водопроводната мрежа през последните години, за да пият хората чиста питейна вода, въпреки че няма пречиствателна станция, тъй като финансиране от Европа се отпуска за общини с над 10 000 жители. Въпреки че нямаме пречиствателна станция, общината си плаща за разрешителни за пречистване на питейната вода по 60 000-70 000 на година. Вие ще ни принудите да влезем във ВиК оператора, но кой ще плаща обезщетението на работниците? Този въпрос го зададох и на г-жа Комитова от служебното правителство, но не можа да ми даде отговор“, посочи кметът.
Зам. министър Иванова обеща, че ще се запазят работните места във ВиК „Паничище“, ако общината влезе в АВиК – Кюстендил, но хората не й повярваха. Чуха се коментари, че може да ги оставят за 1 г. на работа, а след това накъде?
Бившият председател на ОбС – Сапарева баня Венчо Златанчев също се изказа: „Не ни вкарвайте отново в този батак да сме част от АВиК – Кюстендил. Преди години бяхме към ВиК – Кюстендил и едва се измъкнахме. Аз живея в с. Сапарево, тогава по 4 месеца нямахме вода и чакахме да се отстранят авариите от ВиК – Кюстендил.
Зам. министър Иванова го апострофира с думите: „Това, което казвате, е в историята“.
Депутатът от ИТН Снежана Траянска финализира срещата, като заяви: „Ако не желаете – не влизайте във Водната асоциация, вие решавате. Няма да получите финансиране за вопроводната мрежа, но ние ше помогнем за други неща в общината. Подготвила съм документи за ремонтиране на училището, което е в окаяно състояние, имам сведения и че стадионът се нуждае от ремонти…“.
Сапаревобанци обаче я прекъснаха с иронични подмятания, защото очевидно депутатката не беше подготвена за проблемите на градчето. Оказа се, че тя е визирала сградата, в която се помещаваше средното училище в Сапарева баня. По думите на кмета К. Гелев само външната мазилка на бившето училище се руши, отвътре е в добро състояние.
Снежана Траянска каза още: „Не ви ли е съвестно, че когато вие пиете чиста планинска вода, хората от Бобов дол пият тиня?!”. Млад мъж от множеството се провикна: „Вие, когато вечерно време наредите трапезата вкъщи, мислите ли за гладните, които няма какво да сложат на масата?”.
Колоритният Иван Адвокатски, който е коректив на всяка власт в общината и изразява на глас гражданската си позиция, изпрати високите гости на общината с думите: „Приятно пътуване за София и повече не се връщайте в Сапарева баня!”.
Срещата продължи от 17,30 ч. до 19,00 ч. На нея са били поканени и кметовете, и председателите на общински съвети от общините в бившата Дупнишка околия, но никой от тях не дойде.
ЙОРДАНКА ПОПОВА