Дупница отбеляза 146 години от освобождението си с възстановка на Джерманския мост

Кметът Първан Дангов: Доколко съзнаваме днес, че сме свободни, е проблем на нас, българите, нека не пренаписваме историята в нечия политическа угода

Дупница отбеляза 146 години от освобождението си от турско робство с възстановка и шествие. Стотици граждани, общинското ръководство, ученици и учители, както и самодейни състави от общината се събраха в неделя сутринта на Джерманския мост край Рибарника в града. Те наблюдаваха с интерес идването на майор Иван Павлович Орлински и хусарите от IV Мариуполски полк и посрещането от страна на местните първенци. Възстановката на паметната сцена бе пресъздадена по книгата на Никола Лазарков – „Спомени из робското минало на Дупница“. Кметът Първан Дангов и архиерейският наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски посрещнаха войниците с „Добре дошли“, а момичета в народни носии им поднесоха питка и мед. След това кметът и неговите заместници Валентина Караганова и Дафинка Георгиева, председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов и гражданите се оправиха на традиционното Шествие на свободата. Участниците в него се спряха да поднесат цветя и венци пред паметната плоча на майор Орлински на едноименната улица, а след това продължиха по централната „Николаевска“ до площада пред Дом на техниката. Там уредникът на Исторически музей – Дупница Емил Севдин разчувства дупничани с пламенното си слово.
Кметът Първан Дангов заяви, че ще се опита, предвид на сложната политическа обстановка и геополитическата в света, да изрази просто как се чувства като градоначалник в този ден.
„Днешният ден е ден наистина на свободата, която е донесена на руския щик в спасителната за България Руско-турско освободителна война! Кой каквото ще да казва. Да, братята руси със своята имперска армия на Негово Величество император Александър Втори идват тук, в Дупница, за да ни помогнат да се освободим от петвековния турски гнет. Едва ли, идвайки в Дупница, са искали да видят топлите проливи на Босфора. Мисля, че нямаме и пристанище… Или пък са мислели, че ще заварят тук рога на изобилието, за да грабят и да отнесат нещо в Царска Русия. Според мен са дошли тук да спасяват своите братя православни християни, да спасят християнската вяра и дните преди 146 години, поне в исторически план, говорят за това – населението ги е посрещнало като братя освободители. Доколко ние съзнаваме днес, че сме свободни, е проблем на нас, българите. Доколко се поддаваме на внушения, че в състава на имперската армия на Негово Величество участвали и други, е проблем на нас, българите. Нека ние, политиците, слушаме повече историците, да не се опитваме да пренаписваме историята в нечия угода, а да бъдем достойни българи и граждани на Дупница. Честита свобода!“, обърна се Първан Дангов към съгражданите си.
След това празникът продължи с поднасянето на венци и цветя пред паметната плоча на дупнишките опълченци, голямо хоро пред Дома на техниката и „Ямболски буенек“, който бе изпълнен от специалните гости – Танцова школа „Всички стъпки“ от град Ямбол.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *