Шефката на Инспекцията по труда в Благоевград Сл. Симитчийска: Най-рисковият сектор е строителството, злополуките са предимно при товаро-разтоварни дейности

„Тенденция за намаляване на трудовите злополуки се наблюдава в Благоевградска област през първото тримесечие на 2024 г., сравнено със същия период на предишните две години“. Това съобщи днес директорът на Инспекцията по труда в Благоевград Славянка Симитчийска на форум в областния център на Пиринско, посветен на безопасните условия на работа и превенцията на трудовия травматизъм.

„Най-рисковият сектор е строителството, там най-често са и злополуките, основно свързани с товаро-разтоварни дейности. Тази година една от смъртните злополуки  е точно такава, при товаро-разтоварни дейности“, отбеляза Сл. Симитчийска.

Форумът бе открит от новия областен управител Георги Динев. Подробна презентация представи  Екатерина Асенова, изпълнителен директор на Главна инспекция по труда.

„Плашещи са данните и анализът на злополуките, които разследва Главна инспекция по труда“, обяви Асенова, като уточни, че цифрите, които съобщава, са от оперативния регистър на инспекцията и макар че НОИ е органът, който разследва трудовите злополуки, в качеството на контролен орган инспекцията е длъжна при тежки злополуки, при пострадали трима и повече души и смъртни случаи да провежда свое разследване.

„От началото на годината до 7 май се наблюдава известно намаляване на ръста на трудовия травматизъм в страната. До момента 18 са смърните злополуки. За миналата година те са били 65. Когато разследват злополуките, инспекторите най-често си задават въпроса защо, каква е причината. Затова на първо място трябва да се спазват правилата за безопасност на работа, те не са административна тежест, те спасяват човешки живот.  Не може хората да тръгват на работа с презумпцията, че правят нещо 100 пъти и са живи и здрави, защото трудовата злополука става за секунди. Две от последните смъртни злополуки са на паднали в асансьорна шахта, която не е била обезопасена.  Превенцията е изключително важна за създаването на среда на нетърпимост сред работници и служители, когато виждат, че колегата им работи опасно. Тази култура на превенция е сложно нещо и изисква време, а работодателят наистина трябва да е абсолютно ангажиран, да обучава работниците и служителите си да се провеждат неформални инструктажи само с подпис в книгата за инструктаж, а действително хората да са запознати с рисковете на работното си място и как да реагират при възникнала опасност”, каза Екатерина Асенова.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *