
Президентът и главен треньор на лекоатлетически клуб „Джордан“ Йордан Янев скочи срещу поредната рационализация в двора на спортен комплекс „Пирин“, където води занимания близо 40 години. Осмият на дълъг скок от Олимпиадата в Москва-80 е твърдо решен да се опълчи на очакваната поредна рационализация, която касае игрището за минифутбол и би се отразила пагубно на обкръжаващата я писта.
„Не се страхувам от ничии критики, така съм живял, така съм захранен и продължавам да се боря за всичко. Проблемите и хубавите неща в нашия клуб „Джордан“, който наскоро навърши 25 години, а и около моята личност, са съпътстващи. В Благоевград отдавна царицата на спортовете – леката атлетика, е в сянката на Цар футбол. В момента обществеността, новите спонсори, общините и всички, които са свързани с тази велика игра, са се втурнали да спасяват футбола, „Левски“, ЦСКА… Това даже сега е национална черта. Аз съм свидетел много години, когато Цар футбол е бил лансиран от кой ли не. Не искам обаче в името на спасяването на един спорт да бъде ощетен друг спорт и в частност леката атлетика. Какво имам предвид? Имаме стадионна писта в интерната, 200-метрова, несъразмерна, нищо общо няма със стандартните 400-метрови, но такава имаме и така се трудим тук. Големият стадион „Христо Ботев“ едно време разполагаше с нормална писта с шест коридора, после станаха четири… Дойде някой и каза, че ще прави английски футбол, няма такъв засега. Пожелавам да го има, но развалиха пистата на единствения стадион в града, който бе окръжен, а сега областен център. И който може да се похвали, че сме уж европейски, но не сме. Конкретно проблемът на нашия клуб идва от игрището с изкуствена настилка, което е в съседство на пистата в спортен комплекс „Пирин“ /б.р. – Спортния интернат/. То е направено за футболистите по един проект, няма лошо. После го направиха по друг, дават се пари. Сега искат да го разширят и удължат с по 6-7 метра. Това не е лошо, ако в момента се прави, а то ще стане трети проект. Опасението ми е, че на фона на уголемяването ще развалят пистата. Не че тя е кой знае какво, беше направена с триста зора, и то некачествено. Тогава правих възражения и описвахме с управителя на „Спортни имоти“ г-н Валери Миков, но не бяха взети предвид. Не се оплаквам, по-добре е от нищо. И без нея съм тренирал, и без нея ще продължа, докато мога и докато имам сили. Защото така съм научен, така уча и моите състезатели – да правят нещо от нищо. Ако проектът, спуснат от предишното ръководство на общината – визирам г-жа Шопова или там който отговаря и е дал картбланш да се направи това стадионче, бъде задействан, с всички средства ще се опитам да го спра. Защото не е тук мястото за разширяване и погубване на пистата. Напротив, тя трябва да се модернизира и обнови. В момента на нея тренираме около 50-60 спортисти. 50 процента от тях тренират за високо спортно майсторство, носят медали и успехи на клуба, на Благоевград и на България. Няма да се крия зад подписки на родители и състезатели“, коментира Й. Янев.
Той посочи и къде би могло да се построи идентично футболно съоръжение. „Дворът на бившия Механотехникум пустее от години, както много други обекти. Там могат спокойно да се направят поне два такива стадиона с изкуствена материя. Те ще бъдат близо до Интерната и трениращите няма да се нуждаят от превоз“, допълни единственият благоевградчанин, участвал във финал на Олимпийски игри.
ИВАН ДЕЛЧЕВ
Благоевградските лекоатлети нямат алтернатива на 200-метровия овал, но редовно носят медали от държавни първенства
Шефът на „Джордан“ поднови най-рано тренировки с възпитаниците си след карантината