
Началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов забрани екскурзиите през учебно време. Това стана на среща вчера с директорите на училища в Пиринско, продължила повече от 3 часа. Шефът на РУО обяви още, че да си учител не е сезонна работа, и заяви, че ще уволнява директори, прекратили договори на 30 май или юни.
„Записаните първокласници в областта към момента са 2944, което е с 300 по-малко в сравнение с миналата година. Искрено се надявам до 15 септември техният брой да се увеличи“, заяви Златанов.
В анализа си за изминалата учебна 2016/2017 г. той засегна постигнатите резултати от националните външни оценявания в 4 и 7 клас, ДЗИ-тата, изпита по дигитални компетентности в 10 клас, план-приема, свободните учителски места, новия механизъм за съвместна работа по обхващането и задържането в образователната система на деца и ученици в задължителната предучилищна и училищна възраст, като и още много други важни въпроси.
От изнесените данни стана ясно, че за изминалата учебна година образователната система са напуснали само 52-ма ученици. За сравнение, през 2015/2016 г. техният брой е бил 69, а през 2014/2015 г. от училище са се отказали 98 деца.
„52-ма е положителен резултат – при 34 064 ученици в областта, броят на напусналите е под 2%”, коментира Ив. Златанов и изрази надежда, че директорите подават до РУО обективна и коректна информация за отпадналите от училище.
По отношение на четирите национални външни оценявания в 4 клас Ив. Златанов изтъкна, че няма натрупване на голям брой неявили се от едно училище. На НВО-то са се явили 11 532 ученици, или 95.8% от четвъртокласниците в областта. Резултатите са по-добри спрямо миналата година с 1.32 т. по БЕЛ, 0.99 т. по математика, 0,19 т. по „Човекът и обществото” и 0.49 т. по „Човекът и природата“, като област Благоевград е на 4-о място в страната в националната класация.
„Явно вие като директори, а и учителите, преподаващи в 4 клас, добре сте си свършили работата”, каза по този повод началникът на управлението, но допълни, че има още какво да се желае и продължи с анализа на НВО – 7 клас. Средният успех през учебната 2015/2016 г. от националното външно оценяване по БЕЛ е бил 3.89 и 3.21 по математика.
През тази година обаче резултатите не бяха в оценки, а в точки. Така при 50-точкова скала, средният бал на седмокласниците в областта по български език и литература е 33.51 /при среден за страната 29.36/ и 26.62 по математика /при среден за страната 24.19/. Седмокласниците на 4 училища са изкарали под 20 точки, в 21 училища средният брой точки е между 20-30, в 52 са между 30-40 т. и в 9 са отличници с 4-50 т.
С уговорката, че не иска да засегне никого от присъстващите, тъй като резултатите се повлияват от различни фактори, началникът на РУО показа и таблици с успеваемостта по училища. Най-добре на НВО-то по БЕЛ са се представили седмокласниците на ПМГ – Благоевград, следвани от връстниците си от ІІІ ОУ „Д. Талев, ОУ в с. Годешево и с. Крибул, ПМГ – Гоце Делчев, десетката с най-добри резултати в областта допълват СУ – Първомай, ІV ОУ, VІІ СУ – Благоевград, І ОУ – Петрич и благоевградското ІІ ОУ.
Анализирайки резултатите, Ив. Златанов обърна специално внимание на ОУ „Братя Миладинови“ в с. Конарско, където през 2015/2016 г. седмокласниците са изкарали на НВО-то по математика среден успех от 2.79 и са били на десето място отзад напред в областта, а сега регистрират резултат от 34.88 т. и са в челната десетка, като заемат 9-а позиция. По този повод Ив. Златанов призова директорката на училището, ако има система за добро преподаване, нека стане достояние на областно ниво.
Във връзка с план-приема Ив. Златанов припомни, че още при заявяването и утвърждаването на 119-те паралелки след 7 клас са били на минус с 357 ученици и са закрити 8 от тях. Съответно планираните 70 паралелки след 8 клас са с недостиг на 200 ученици и са закрити 6.
„Съобразявайте план-приема си с реалните и обективни условия и фактори, един от които е броят на учениците”, обърна се към директорите началникът и повдигна въпроса дали училищните бюджети ще издържат на маломерните паралелки.
По време на срещата бе акцентирано и на отсъствията. Както е известно, училищата трябва да подават ежемесечно информация за ученици, допуснали над 5 неизвинени отсъствия на месец. За най-много ученици с отсъствия – общо 451 за 6 месеца, е „докладвала“ Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев” – Сандански, която бе определена от началника на РУО като изключително дисциплинирано, добре работещо и организирано училище. Ив. Златанов попита директора на ЗПГ Емил Терзийски колко пари са получили от МОН и той обяви: 10 050 лв.
Впоследствие школски шефове разясниха пред репортер на „Струма”, че подавайки справка за направените над 5 отсъствия, агенция „Социално подпомагане“ спира детските надбавки за 1 месец, а МОН прехвърля средства от наложените санкции на училища, подаващи информацията.
Наред със ЗПГ, най-коректни в това отношение са СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Гърмен с 204 подадени ученици за 6 месеца, СУ „Братя Каназиреви“ – Разлог със 190, СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Белица със 187 и СУ „Н. Вапцаров“ – Петрич със 154.
На редица въпроси отговори и началникът на отдел ОМДК в РУО Методи Попов, а старши експертът по анализ и обработка на информацията Марина Войнова разясни новите моменти и най-често допусканите грешки при изготвянето на списък Образец 1, 2, 3, новите регистри на печатите и на институциите в системата на предучилищното и училищно образование.
Думата отново взе Ив. Златанов, който специално поздрави гоцеделчевските І ОУ „Св. св. Кирил и Методий” и ПМГ „Яне Сандански“ за смелостта и дългогодишната и целенасочена дейност.
Припомняме, че тези две училища са единствените в Пиринско, осмелили се да кандидатстват за иновативни, като вече придобиха новия си статут.
Началникът на РУО коментира и други важни теми, като Наредба №4 на Министерството на здравеопазването за определяне на заболяванията и отклоненията, които застрашават живота и здравето на децата и учениците /това е разбунилата духовете в образователната гилдия наредба, според която педагогическите специалисти подлежат ежегодно на задължителен медицински преглед за установяване на психичното им здраве/.
„С писмо от 11 юли министърът препоръчва да не се предприемат действия по практическата реализация на наредбата. И аз така бих препоръчал, няма как да пратим една многобройна армия от учители да ги изследват психически”, изтъкна началникът на РУО.
Той обърна внимание и на обявяването на свободните работни места, като подчерта, че част от подаваната информация е неясна, неточна и непълна. „Куп хора се оплакват и от това, че не знаят назначени ли са, или не. Ваш ангажимент е в рамките на 2-3 дни от извършването на подбора да информирате кандидатите“, бе категоричен Ив. Златанов и предупреди присъстващите, че ако види трудови договори на учители до 30 май или юни, ще търси обяснения от директорите. „Ако прекратите договор на 30 май или юни, и аз ще прекратявам договори”, заяви Ив. Златанов.
По отношение на ходенето на екскурзии в учебно време той подчерта, че през месец май училищата са направили 226 екскурзии, а през месец юни 176. „Питам ви всички тук, кои са хората, които разрешават учебен ден да стане неучебен? Вие имате ли това право, аз за мен ще кажа, че нямам”, а след зададения въпрос в залата настана мълчание. „В учебно време никакви екскурзии. Омръзна ми тази некоректна ситуация: директорът дава, началникът не, едни ходят, други не, затова който иска екскурзия, те да са в неучебно време –ваканциите или събота и неделя”, отсече началникът на РУО. Накрая той пожела на всички успешна учебна година.
Преди 15.09. директорите ще трябва да огледат още веднъж материалната си база, спортни площадки и да декларират готовността си за започването на учебната година. От днес /13.09./ за одобряване и утвърждаване започва представянето на училищните учебни планове в РУО.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА