Шефът на фармацевтите в Пиринско д-р К. Качулев алармира: Рецептурните книжки не се отварят при срив в системата

За проблем с електронните рецептурни книжки в Пиринско алармира председателят на Регионална фармацевтична колегия – Благоевград д-р Констанин Качулев.

„Колеги се оплакаха, че понякога електронните рецептурни книжки на хронично болните не се отварят. Обикновено това се получава при някакъв срив в Националната здравноинформационна система (НЗИС). Този проблем е засечен в аптеки в Петрич и Гоце Делчев и по-рядко в Благоевград. Това е още един повод да настояваме да не се премахват хартиените рецепти, тъй като в момента в здравното министерство се обсъжда да останат само електронните. Как обаче ще се обслужват приходящите пациенти от ЕС например? От Сдружението на фармацевтите предлагаме да са валидни паралелно и двата вида рецепти”, заяви Константин Качулев.

Припомняме, че от юни миналата година трябваше да се премине към изцяло електронни рецепти. Това обаче породи опасения, че може да настъпят затруднения пациентите да си получат предписаните лекарства, тъй като не всички участници в процеса са готови за изпълняването на изцяло електронни рецепти. Тогава по инициатива на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров бе предложена и приета поправка в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, с която останаха и двата вида рецепти с мотива осигуряване на безпрепятствен достъп на населението до лекарства.

Виктория Каракостова

„От лятото на миналата година работя изцяло с електронни рецепти, издаваме ги понякога и от дистанция. Няма забивания в системата, всичко стига навреме. Издаваме и електронни направления, като всички тези услуги са в полза на електронното здравеопазване”, обясни общопрактикуващият лекар д-р Виктория Каракостова.

Тя определи като голямо улеснение въвеждането на електронна книжка на хронично болните пациенти, която замести изцяло хартиената рецептурна книжка от 1 юли 2021 г. На гражданите вече не се налага да купуват хартиена книжка, да я носят на общопрактикуващия им лекар за попълване и след това да чакат в Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти. Електронната книжка се регистрира и попълва от общопрактикуващия лекар в системата и аптеките имат достъпно необходимата им информация за активните хронични заболявания и предписаните по тях лекарства, които се заплащат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В системата се актуализира и информацията за избор на общопрактикуващ лекар, без да се налага пациентът да заверява промяната с посещение до РЗОК. В е-книжката се вписват нови диагнози и отписват стари.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *