Здравният министър Асен Меджидиев призна за недостиг на 69 лекарства, нареди да се спре реекспортът
Лекарства за хронични заболявания изчезнаха от аптечната мрежа в Благоевград. Липсват препаратите вентолин, оземпик, метизол, предназначени за лечение на бронхиална астма, диабет и щитовидна жлеза, показа репортерска проверка на „Струма“.
„Инхалационния препарат вентолин не са ни доставяли от месеци. Няма и оземпик, който започнаха масово да изкупуват за отслабване. Такъв дефицит на лекарства досега не бях виждала“, признава фармацевтката в аптеката в МОЛ „Ларго“.
За острия дефицит на определени лекарства потвърди и председателят на УС на РФК – Благоевград, магистър фармацевтът д-р Константин Качулев. „Търговците от складовете на едро отказват доставки. Тези откази задължително трябва да се отбелязват в електронната система СЕСПА, която бе създадена, за да се наблюдава недостигът на лекарства. Когато той надхвърли определен процент от текущия месечен оборот, Изпълнителната агенция по лекарствата заедно с Агенция „Митници“ трябва да ограничи експорта. Алгоритъмът на отчитане обаче се промени преди една година и започна да отчита по-нисък дефицит, а липсите на лекарства са огромни. Вече има нелекувани пациенти, които започнаха да си набавят лекарства от Гърция и Турция. Това са медикаменти за хронично болни, които се отпускат по Здравна каса. Липсите започнаха да се усещат с назначаването на магистър фармацевта проф. Асена Сербезова за здравен министър, което е парадокс. Изходът от ситуацията е да се промени алгоритъмът за отчитане на дефицита на лекарства в системата СЕСПА, до която нито Фармацевтичният съюз, нито пациентските организации имат достъп“, заяви Константин Качулев.
Той добави, че в годините назад вече има случаи на спрян реекспорт на лекарства от предишните здравни министри Стойчо Кацаров и Кирил Ананиев.
Настоящият здравен министър Асен Меджидиев вчера в тв ефир призна за недостиг на 69 медикамента и заяви, че те ще бъдат стопирани за реекспорт, за да може да се подсигурява наличността им в аптечната мрежа. Министърът добави, че при предишния кабинет доста от медикаментите са извадени от списъка за наблюдение в системата СЕСПА. Защо е било направено и с каква цел, ще стане ясно след анализа, който се прави.
„Аз и екипът ми сме от хората, които са привърженици всяко едно нещо да се следи така, че населението да бъде максимално подсигурено с медикаменти, след това да мислим за населението в световен мащаб и дали ще реекспортираме медикаменти. Ние преди всичко трябва да мислим за нашето население в България, то да бъде подсигурено с абсолютно всичко и след това да мислим за реекспорта на медикаменти“, заяви служебният здравен министър.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА