Топ теми

Широк дебат по трагичния инцидент с убития от Гольовци Валери Дъбов в ОбС

Трагичният инцидент от 17 февруари, при който загина 35-годишният кюстендилец Валери Дъбов, предизвика широк дебат по време на заседанието на Общинския съвет в Кюстендил. Темата бе повдигната от общинския съветник от партия „Зелените” инж. Огнян Атанасов.

„Хубаво е собствениците на заведения с денонощен график на работа да монтират за тяхна сметка видеокамери, които да бъдат свързани с общинската система за видеонаблюдение и респективно с тази на МВР. Това да е условие за разрешаване на 24-часов режим на работа. Така всеки ще си прави сметка какво да прави”, обяви преди началото на обсъждане на дневния ред Атанасов.

Предложение за видеонаблюдение в заведенията с 24-часов работен график направиха и от групата на БСП, както обявиха по-рано. Социалистите настояха и за по-сериозен видеоконтрол в ромския квартал „Изток“, както и за поставянето на паник-бутон в заведенията в града.

Съветникът банкер Атанас Гергинов от БСП представи и предложенията: „Нека да има поне 10-15 камери, сега знаем само за 3. Идва и пролетта, нека да се вземат мерки за тези незаконни строежи в махалата, които сега ще тръгнат”, заяви Гергинов.

„Видеонаблюдението в ромския квартал „Изток” се осъществява с 10 камери към момента. В останалата част от града те са 180. Фиксирани са още 10 точки в кв. „Изток”, където предстои поставянето на камери. Благодаря на прокуратурата и МВР за прекрасно свършената работа и на тези, които не се изказаха, преди да излезе цялата истина за трагичния инцидент, а тя ще излезе с края на съдебното производство, тогава ще се разбере, че „мълчанието е злато”. И към момента са взети много мерки благодарение на съществуващото видеонаблюдение и бяха извършени ключови следствени действия в рамките на първите 48 часа. Има инсталирани още 20 точки. Благодарение на камерите беше разкрито това деяние. Ключовите действия бяха извършени за 48 часа”, отговори кметът Петър Паунов.

Той допълни, че всички предложения за режима на работа на заведенията ще бъдат обсъдени като част от диалога с кюстендилци и собствениците на заведения. „Дебатът ще бъде много сериозен и не емоционален, а много загрижен. Да се чуят предложения, ако е необходимо, за промени в Наредбата за обществения ред. Учудващото е, че част от провокаторите са били добре дошли, и то не на едно или две места, седели са си спокойно, плащали са си сметки, гледано е тяхното арогантно поведение, вместо да се повикат компетентните органи. Много пъти сме коментирали проявите на вандализъм. И ако извадим записите на счупената лампа пред картинната галерия, ще се срамуваме всички. Не искам да бъдем назидателни, нито реваншисти. Но когато се види, всеки от нас ще се замисли какво върши”, добави Паунов.

Той припомни и за акцията от ноември, когато бяха премахнати 18 незаконни ромски къщи.

 Минипарламентът в Кюстендил на редовното си заседание коригира след получено писмо от областния управител Виктор Янев Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Кюстендил. Едната поправка е свързана с издаването на удостоверения по искане на граждани за съставяне на акт за гражданско състояние от чужбина с такса 150 лева и признаване на съдебни решения и актове, свързани с гражданското състояние по регистрацията. След влизане в сила на документа такива вече няма да се дължат.

В Наредбата за изменение за условията и реда за установяване на жилищни нужди, настаняване под наем и продажба на общински жилища съветниците заличиха думата „български”. Така вече в новия й вид тя гласи: „Право да кандидатстват за настаняване под наем в общински жилища имат граждани и техните семейства, които отговарят на определени условия”.
Съветниците приеха Общински годишен план за младежта на община Кюстендил за 2019 година, годишна програма за развитие на читалищната дейност през 2019 година в община Кюстендил. Определено бе пък заместник-кметът Росица Плачкова да представлява общината на редовно заседание на Общо събрание на Асоциация по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Кюстендилска вода” ЕООД.
Минипарламентът разреши от общинската хазна да се дадат 200 лева на гълъбовъдно дружество „Руен” – Кюстендил, за разходи по организиране на традиционната изложба за 21 март. Одобрени бяха и 4 заявления за финансово подпомагане по остри здравословни и социални причини от жители от община Кюстендил.
На сесията се даде зелена светлина за безвъзмездно прехвърляне правото на собственост на недвижими имоти горска територия – частна общинска собственост, в землището на село Жиленци в полза на държавата. Причината е реализация на проект за основен ремонт и реконструкция на съществуващи горски пътища „Каменната барака” и „Редушката река” в землището на с. Жиленци.

„С цел подобряване на техническото състояние на пътната инфраструктура и поддържане на експлоатационното състояние на трайните горски пътища в териториалния обхват на ТП ДЛС „Осогово”, ЮЗДП – Благоевград има инвестиционното намерение да извърши строителство на нов и да осъществи основен ремонт и реконструкция на трайни горски пътища на два обекта”, обяви председателят на ОбС Михаела Крумова. 

На Съюза на слепите предоставиха под наем  общинско помещение – частна общинска собственост, на адрес ул. „Кириат Оно“ № 54, гр. Кюстендил. Съветниците разрешиха монтиране на паметни плочи на Апостола в с. Нов чифлик, община Кюстендил, и Йордан Захариев в Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *