ШОКИРАЩО ПОСКЪПВАНЕ НА ОТОПЛЕНИЕТО! Езиковата гимназия в Благоевград плати сметка за газ 12 хил. лв. за 12 дена, VIII СУ „сурвакани” с 10 хил. лв.

Шокиращо покачване на разходите за отопление констатираха директори на благоевградски училища, които са, меко казано, обезпокоени от получените сметки за газ. В Езиковата гимназия декемврийската фактура е за близо 12 хил. лв. По този повод от училището коментираха, че като се извадят дните на онлайн обучение и ваканцията, присъствените учебни дни за декември са били точно 12, което значи, че плащат по 1000 лв. на ден за отопление на газ, и то при положение, че ЕГ е в една сграда с Математическата гимназия.

Сутрин парното се пали от персонала на ПМГ, поддържа се определена температура и следобед, когато по класните стаи са учениците на Езиковата гимназия, и двете гимназии си поделят разходите. При платените 12 хил. лв. за 12 дни отопление от ръководството на ЕГ изчислиха, че през януари, когато учебните дни са 23, с добавяне и на новото 30-процентно увеличение на синьото гориво, се очаква фактурата им за първия месец на 2022 г. да е в порядъка на 25 хил. лв., или колкото училището е платило за цялата изминала година.

„Наистина сумата е много голяма. Досега в най-студените месеци сме плащали по 5 хил. лв. Сега само за декември, и то при положение, че имаше и топли дни, дължим 9268 лв.”, констатира и директорът на VI СУ Методи Андонов.

Подобна е и ситуацията в VIII СУ. Там фактурата за отопление с газ е за близо 10 хил. лв., която директорът Сергей Биров определи като обезпокоителна.

Че са изключили радиаторите във всички помещения, които не се ползват, сподели директорът на IX ОУ В. Величкова. С направените икономии за месец ноември от училището са платили за топло 1627 лв. Фактурата за декември не е пристигнала, но В. Величкова бе на мнение, че би трябвало да е в порядъка на 2000 лв. Тя обаче прогнозира и че може да се наложи да платят повече от планираното, тъй като изразходваното количество газ над заявеното се заплаща по други, по-високи тарифи.

В Професионалната гимназия по икономика не отчитат шоково покачване на разходите за отопление. Причината е, че ПГИ е единственото училище в Благоевград с парно на нафта. Директорът Ася Бояджиева призна, че преди време искали също да минат на газ и направили проучване. Оказало се, че само извеждането на тръбата, и то до улицата, ще им струва 1500 лв., отделно трябвало да платят и за прекарването на системата до сградата. Поради тази причина, а и тъй като очакват да стартират дейности по ОП „Региони в растеж” за обновяване на материалната база, от ПГИ се отказали от инвестицията и както посочи А. Бояджиева – по неволя останали на нафта.

В началото този вид отопление било изключително нерентабилно и излизало двойно по-скъпо от газта. Сега обаче в ПГИ разполагат с два големи резервоара, които последно са заредили с нафта през декември. Голям плюс е и че за разликата от газта, за която се държат такси, дори и да не се ползва, в Гимназията по икономика нямат подобни разходи. 

По време на разговора директорът А. Бояджиева повдигна и важната тема, че  режийните разходи на образователните институции се калкулират по цените за бизнеса. „Училищата не са частни фирми и няма как да компенсират поскъпванията с увеличения себестойността на произвеждания продукт”, коментира тя.

В редица училища все още не са получили декемврийските сметки за газ, но научавайки за небивалия скок „са на тръни” и се подготвят психически за фактурите, които ще им представят счетоводителите. В образователната система са категорични, че единственият начин за справяне със ситуацията и ценовата криза е чрез актуализация на делегираните бюджети. Най-общо и просто казано, финансирането на училищата се осъществява по определена формула с три основни компонента/стандарти – за институция, за паралелка, за брой ученици. Въпросната формула на бюджета се утвърждава за календарна година, като в този за 2021 г. няма заложени средства за такива шокови ситуации. Не без значение е фактът, че по време на преговорите за създаване на новото правителство бяха отправени предложения за отнемане на преходните остатъци, ако надвишават 4% от общите средства, отпуснати на съответното училище. За да не бъдат атакувани и уязвими по този параграф, в някои образователни институции оползотвориха възстановяваните в края на годината средства в ремонти, оборудване на нови кабинети…

В неофициални разговори с репортер на „Струма” директори, при това на големи училища, признаха, че нямат преходен остатък. Други пък споделиха, че са останали с резерв между 500 и 1000 лв.

Големият въпрос е кога и с колко ще бъдат актуализирани бюджетите. Според най-оптимистичните прогнози това ще се случи през месец март, каквито са и твърдениятя на правителството. Школски шефове обаче изразиха и подозрения за подобни срокове. „Първо трябва да бъде гласуван държавният бюджет, а както всички знаем, такъв все още не е приет. След това се преминава към утвърждаване бюджет на МОН и накрая на училищата”, разясниха сложния механизъм директори. Това, което се знае, е, че докато бъде приет и актуализиран бюджет за новата година, образователните институции ще продължат да бъдат финансирани по формулата и стандартите за 2021 г.

Всеобщото успокоително мнение обаче е, че няма как държавата да допусне някое училище да фалира, поради невъзможност да плаща сметките за ток, вода, газ… 

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА                                              

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. ТЕСТЕНКЬО

    НАЛИ ГИМНАЗИЯТА Я САНИРАХА – БИЛО МНОГО ЕНЕРГОСПЕСТОВНО….ЗАБРАВИХМЕ ЛИ ДЪРВЕНИТЕ ВАКАНЦИИ ОТ ВРЕМЕ ОНО ,ПЪК ЦЕНИТЕ БЯХА МНОГО ПО НИСКИ ПРЕДИ 20 ГОДИНИ.ВСЕ СИ ИМАШЕ КРИЗИ СЪС ОТОПЛЕНИЕТО.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *