Яйцата се оказват сред селскостопанските продукти, чиято цена на производител е намаляла най-силно през второто тримесечие – с 22,7%. Това показват данните на НСИ за селското стопанство, публикувани в четвъртък.
Другият продукт, който поевтинява силно, е хлебната пшеница – с 15,5%, а третият е пилешкото месо – с 8,1%. Сравнението е с първото тримесечие.
Поевтиняването на яйцата с над 22% не е задължително да се пренесе автоматично
със същия размер и при крайните цени в магазините, но във всеки случай е предпоставка те също да поевтинеят.
По данни на земеделското министерство от началото на януари до края на юни понижението на производствените цени на яйцата у нас е най-голямото в целия ЕС.
Причина за това, от една страна, са понижените разходи за производство, а от друга, засиленият внос на яйца от Румъния и Украйна.
Например яйцата от клетъчно отглеждани носачки в средата на годината са стрували при производителя 19 ст. бройката, докато 6 месеца преди това са били с 32% по-скъпи. В момента тези яйца, които не са от най-високия клас, но за сметка на това са най-масовите на нашия пазар, са с около 18% по-евтини от средното за ЕС.
Крайната им цена, особено в магазините на големите търговски вериги, често пада под 40 ст. бройката, а когато има и промоции, дори е около 35 ст.
Яйцата клас А – от свободно отглеждани кокошки, са малко по-скъпи в магазините – 42-47 ст., но те също поевтиняват в сравнение с началото на годината.
По принцип в България има квота за внос за украински яйца, но големите птицеферми твърдят, че тя е надвишена с 400% най-вероятно защото украинските яйца са маскирани като румънски или полски. Тези продукти са с около 30% по-евтини от родните и преди няколко дни производителите поискаха от земеделския министър да наложи временна забрана за вноса им за 120 дни.
Производствената цена на бройлерите обаче също се понижава, а за тях никой не твърди, че има евтин внос.
При производството се наблюдава намаление на цените и на други видове животински продукти, но доста по- незначително. Например производствената цена на живите животни е с 1,4% по-ниска
В растениевъдството също се наблюдава тримесечен спад на цените с 3,4%, като най-значително е понижението при зърнените култури – с 18%, а в тази група попада и хлебната пшеница, която е поевтиняла с 15,5%.
24 часа