ЮЗУ обяви прием на 103 докторанти, зачислените в редовна форма получават 500 лв. месечна стипендия, университетът ги насърчава и с „бонус“ до 1200 лв. на година

Прием на 85 докторанти в редовна и 18 в задочна форма на обучение обяви ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград за предстоящата академична 2019/2020 година. Новите бройки по държавна поръчка, които се отпускат с решение на Министерския съвет по искане на висшите училища, са разпределени в 61 докторски програми в 24 професионални направления в областта на педагогически, природни, хуманитарни, правни, технически, стопански, социални науки, здравеопазване и спорт, изкуства.

За педагогическите науки са отпуснати общо 15 места, като впечатление прави, че са дадени по една бройка и за докторските програми по „Методика на обучението по математика и информатика“, както и по „Методика на обучението по математика“.

В професионално направление 3.6. „Право” местата са общо 10, в 3.7 „Администрация и управление“ бройките са 5, а в „Туризъм“ и „Икономика“ – съответно 3 и 2. С прием на 6-има докторанти е „Педагогическа и възрастова психология” и „Психология на труда и професионална психодиагностика”.

В областта на техническите науки местата са общо 9, като само в специалност „Компютърни системи, комплекси и мрежи“ са обявени 3 бройки за редовни и едно за задочни докторанти, 3 има в специалност „Елетронизация“ и 2 в „Машини и процеси в леката промишленост“. Професионално направление 8 „Изкуства” е с прием на 11 докторанти, физическите и химическите науки с по един, „Философия“ с 6, „Социалните дейности“ с 4, „История и археология“ с 10.

„Докторантското обучение е един от най-важните ни приоритети. Правим всичко възможно да подготвяме качествени научноизследователски кадри”, коментира проф. д-р Георги Апостолов, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското обучение на Югозападния университет, който след БАН /Българската академия на науките/ и СУ „Св. Климент Охридски“ е на трето място по брой докторанти.

Именно следвайки актуализираната си стратегия за развитие, в ЮЗУ преди три години бе създадено първото по рода си в български университет докторантско училище, което има за цел да организира работата на младите кадри и те да общуват помежду си.

Към момента в ЮЗУ „Н. Рилски“ се обучават около 450 докторанти, от които 75 са чужденци от общо 13 държави. Има докторант включително и от Южна Корея, който по междуправителствена спогодба се обучава в областта на „Опазване на околната среда“ и дори вече говори български език.

Проф. Апостолов сподели и че през последните 3 години се наблюдава засилен интерес към докторантското обучение, и дори още в първия работен ден след публикуване на обявата е имало подадени документи, като в някои специалности за 1 място се борят по трима кандидати. Заместник-ректорът подчерта и че изискванията към желаещите да придобият ОНС /образователна научна степен/ „доктор“ са много високи, като целта е да се отсеят най-добрите кандидати, а не просто да се запълнят отпуснатите бройки. Така след обявяване на местата започва да тече двумесечният срок за подаване на документи, като специална комисия разглежда и проверява достоверността им. Съответно кандидатите държат изпит по специалността и чужд език и след класиране на факултетен съвет се взема решение кои да бъдат зачислени.

„Извършваме много прецизна селекция. На настоящата първа кампания попълваме около 45-50% от местата. През месец януари преобявяваме незаетите бройки, провеждаме същата процедура, като нарочно правим не една, а две кампании“, каза проф. Апостолов и допълни, че целта е не да се попълнят всички места, а да се подберат най-добрите кандидати за високоспециализирана квалификация. Затова и от ЮЗУ усвоявали около 80% от отпуснатите бройки, а останалите връщали.

Новото е, че от миналата година в изпълнение на плана по Стратегията за развитието на висшето образование в Република България правителството увеличи стипендиите за редовните докторанти с 50 лв. месечно, или от 450 на 500 лв. Освен държавната стипендия Югозападният университет „Неофит Рилски“ стимулира допълнително докторантите си в редовна форма с по 600 лв. до 1200 лв. годишно в зависимост от специалността, или до 3600 лв. за три години /колкото е срокът на обучение в редовна форма/, и с по 300 лв. на година, или 1200 лв. за 4 години за приетите задочни докторанти. Тези средства се предоставят за нуждите на самия докторант, като обикновено биват насърчавани да ходят на конференции в чужбина или за закупуване на специализирани материали и пособия.

„Наред с това включваме докторантите във вътрешните проекти. Те участват в работата на екипите, получават допълнително пари за това, че придобиват опит. Другото нещо е, че университетът покрива разходите, независимо какви са, за публикуване на всяка една статия, приета за печат в международни издания в двете бази данни Scopus и Web of Science”, разясни зам. ректорът.

Като една от най-големите „екстри“ проф. Апостолов определи възможността докторанти, студенти, преподаватели да пътуват и да се обучават в чужбина по програмата „Еразъм“, като за тази цел в касата на университета има налични над 1 млн. лв. „Тоест, можем да осигурим на всеки докторант, който пожелае, да прекара минимум 3 месеца и максимум 5 в университет в чужбина. За това са осигурени средства, като имаме сключени договори с над 150 чуждестранни висши училища”, изтъкна зам. ректорът проф. д-р Г. Апостолов.

Документи за участие в предстоящите конкурси се приемат в срок до два месеца от обнародването на обявата в „Държавен вестник“, тоест до 23 октомври. Кандидатите задължително трябва да са с магистърска степен на образование, независимо дали дипломата им е от български или чуждестранен университет, важното е тя да е легитимна.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *