ЮЗУ предприе мащабно реновиране на бившия Механотехникум, изграждат и поливна система за поддръжка на зелените площи

Мащабно реновиране на бившия Механотехникум предприемат от Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. От няколко дни там кипи трескава дейност. Целият район е прекопан с тежка техника и са оформени канали, в които се поставят тръби. Просеките до тротоарите са фиксирани с ограничителни ленти, а огромният двор се разчиства от старите изсъхнали дървета. Настаналото раздвижване впечатли благоевградчани, които, преминавайки, се спират да гледат изкопите и заинтригувани се питат какво се изгражда.

По този повод репортер на „Струма” се свърза вчера с началника на отдел „Капитално строителство и поддръжка“ в ЮЗУ инж. Петина Андреева. Тя разясни, че в момента около 8-и учебен корпус /бившия Механотехникум/ се прави поливна система, чрез която ще се поддържат зелените площи в района.

Припомняме, че с решение на Министерския съвет от края на месец август 2015 г. теренът и имотът на закрития Механотехникум бяха предоставени на Югозападния университет „Неофит Рилски“. По този начин висшето училище получи правото да изгради свой собствен студентски кампус, още повече че теренът е изключително подходящ за целта, тъй като се намира в непосредствена близост до двете студентски общежития и на минути път от главния – Първи учебен копрпус, и Ректората.

Първоначално в 8-и УК бяха само кинезитерапевтите и логопедите на Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт и лаборатории на Техническия факултет. Поетапно бе извършен ремонт на стаи, коридири… и там се премести целият Стопански факултет, след като университетът се изнесе от 3-и УК в центъра и сградата бе предоставена на Административен съд – Благоевград. Наред с това в Механотехникума бе изградено ново барче, цялостен модерен комплекс – филмово, телевизионно и звукозаписно студио за 206 500 евро, а сред гордостите на Факултета по изкуствата е и театрална зала, отговаряща на най-съвременните изисквания.

„Все още има неусвоени пространства, които поетапно ще се ремонтират, обновяват. С приоритет е санирането на сградата и подмяната на дограмата”, коментира пом. ректорът Николай Тахов и допълни, че предстои и подмяна на отоплителната система, като вече е закупен котел. По този начин значително ще се редуцират разходите за отопление.

Както „Струма” писа, на последния за изминалата година Академичен съвет, в края на месец декември, пом. ректорът представи доклад за актуалното състояние за разходите на електроресурси, вода и възможностите за тяхното оптимизиране. На фона на галопиращите цени и резкия скок на горивата и тока, бе отчетено безпрецедентно за последните 10 години  увеличение на разходите за издръжка на универитета по отношение на ел. енергия, вода, газ за отопление. За сравнение, през 2020 г. разходите по тези три показателя са били в размер на 576 хил. лв., а до месец ноември 2021 г. са 743 хил. лв. Най-голямо е увеличението на разходите за ел. енергия, като за цялата предходна година те са били 292 хил. лв., а до месец ноември сега са 406 хил. лв. От ЮЗУ са платили и към 60 хил. лв. повече за газ.

Изтъквайки тревожните тенденции в национален и световен план, Н. Тахов предложи и конкретни мерки за оптимизиране по тези показатели. Сред тях са да се възложи на ректорското ръководство разглеждане на възможността за изграждане на фотоволтаични инсталации, като се използват огромните покривни пространства на университета  и слънцегреенето в района. Друга стъпка е саниране на сгради. Най-належаща е нуждата това да се случи в 8-и УК /бившия Механотехникум/, както и сградите на двете студентски общежития.

Положителното е, че с новоизградената в района на І УК поливна система със собствен водоизточник се намалява потреблението на вода. Сондаж е направен и на базата на Бачиново, където също ще бъде изградена подобна система.

Във връзка с Ковид кризата пом. ректорът предложи да се монтират автоматични дозатори за дезинфектанти и сапун във всичките санитарни помещения, които само в І УК са над 50. Също така на мивките и санитарните повърхности да бъдат  поставени датчици за автоматично регулиране на водата.

„Като последна точка предлагам да бъде оптимизиран сградният фонд на университета. Считам, че е крайно належащо да бъде извършен ремонт на неусвоените площи в Учебен корпус 8 и това са последният етаж, сутеренни помещения, учебните халета. По този начин ще се създаде възможност за преместване на студенти и преподаватели от други сгради и ще бъдат оптимизирани увеличаващи се разходи по поддръжка, включително и на двойно поскъпващата такса смет, която заплащаме на общината”, заключи  Н. Тахов и Академичният съвет прие предложнията на ректорското ръководство да бъде възложено да предприемат незабавни действия по мерките с оглед оптимизиране на разходите и компенсиране на щетите от ежедневно увеличаващите се цени по всички показатели на издръжка. За мащабните ремонти и инвестиции ще се търсят варианти за външно финансиране.  

По повод приетото на Академичния съвет и във връзка с оптимизирането на сгради и корпуси пом. ректорът сподели, че след санирането, смяната на дограмата и реиновирането на 8-и УК ще се прецени и кои специалности и катедри ще се пренесат там.

„Конкретно за 2-и УК /б.р. където е ситуирана Катедрата по химия и се дели една сграда с Гимназията по строителство/ това трудно ще се реализира, тъй като там са изградените специализирани лаборатории, техника… Бихме могли да освободим 4-и УК /б.р. при стария мол/. Просто старите сгради тежат като „воденичен камък. Преди време борбата за тях беше голяма, всеки искаше да ги вземе, но сега никой не ги иска, защото разходите по подръжката са много големи”, каза Николай Тахов за евентуално бъдещо  „свиване”, освобождаване на сгради и помещения и ситуиране на още специалности и катедри в VІІІ УК.

По повод санирането на общежитията пом. ректорът изичисли, че по най-скромни изчисления това ще струва към 3 млн. лв. Затова се търсят варианти за външно финансиране. По същия начин – чрез включване в програми и проекти се цели и изграждане на фотоволтаичната система и модернизирането на санитарните помещения.

„Следваме заложеното и приетото от Академичния съвет”, заключи Н. Тахов.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Един

    Дали не беше по вжно най напред да се ремонтират и оборудват зали, лаборатории ?
    В градинките с половна система ли ще водят учебен процес ?
    Само питам…

    Отговори
  2. Саскуоч

    Уха, пак ще има яко крадене за „свети джоб“ на управляващата клика преди пенсионирането на недоразумението, именуващо се „проф.“ и „ректор“, от ремонти най-лесно се краде! А какво стана с бившата лаборатория по газова техника на Механотехникума с монтиран най-модерен за времето му газов котел и свързан към газопреносната мрежа по проект на последното ръководство на техникума? Защо е купен нов котел, като е било необходимо само саниране и подмяна на радиаторите? Или някой се грее у дома или на вилата с газовия котел, а сега купуваме друг!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *