ЮЗУ с 10 млн. лв. собствени приходи за 2022 г., предстои изграждане на СТЕМ център по роботика

Въпреки предизвикателствата в ЮЗУ отчетоха успешна година.

Ректорът проф. Юруков докладва пред членовете на Общото събрание за собствени приходи на университета в размер на 10 млн. лв., мащабното обновяване на материалната база, освобождаването на 5 УК, предстоящото изграждане на СТЕМ център по роботика…

„Изминалата година е успешна. Имаме основание да се гордеем и да гледаме напред, но не трябва да забравяме за сложната обстановка  и да бъдем готови за евентуални трудности, които могат да възникнат”. Това изведе като извод от доклада си ректорът на ЮЗУ „Н. Рилски“ проф д-р Борислав Юруков пред членовете на общото събрание.

Заседанието на органа за управление на университета се състоя вчера в аулата, като от 315 членове по списъчен състав и необходим кворум  от 205 в залата присъстваха 217.

След приемането на необходимите комисии се пристъпи към първа точка от дневния ред – годишен доклад за състоянието на Югозападния университет за периода 2021- 2022 г., и председателят на Общото събрание проф. д-р Габриела Белова даде думата на ректора.

 Както „Струма“ писа, на предпоследния за календарната година Академичен съвет бе взето решение да се промени учебният график. Така вместо две седмици зимната ваканция ще е повече от месец, или до края на янури. Сега, заставайки пред Общото събрание, проф. Юруков акцентира на комплексната – парламентарна, правителствена финансова и енергийна криза, и коментира, че именно това е наложило промяна на календарния график, като по този начин ще се намалят разходите за ток и газ на университета. С уточнението, че по-пълна картина ще опишат заместниците му, ректорът се спря на  няколко основни момента, касаещи състоянието на ЮЗУ.

„Важно е да споменем, че за изминалата година въпреки всички трудности успяхме да запазим собствените си приходи в рамките на  10 млн. лв. На 31 октомври в 2022 г. фонд „Работна заплата“ е в размер на 14 784 320 лв., или с 1 300 774 лв. повече спрямо 31 октомври  2021 г.”, констатира проф. Юруков и допълни, че  университетът няма никакви просрочени задължения към доставчици и фирми, а финансовият отчет за 2022 г. е заверен от Сметната палата с  немодифицирано одиторско мнение. Ръководителят на Югозападния университет обърна внимание и на проектната дейност, новата зала с три тенис корта, която вече е газифицирана и в нея вече се провежда турнир от международен ранг с участието на тенисисти на световно ниво.

Съществен акцент бе поставен и на мащабното реиновиране на материалната база, включващи основен ремонт на зали, санитарни помещения, извършената топлоизолация на сградата на 9 УК –  в двора на МБАЛ – Благоевград, обособените нови 143 паркоместа към 1 УК и 150 паркоместа към 8 УК.

 В унисон с набелязаните и приетите на Академичен съвет мерки за оптимизиране на разходите от университета вече ползват 5 УК. Това са  помещения към сградата на Езиковата и Математическата гимназия. Те са предадени на общината, а кадровият и технически ресур от освободения корпус са пренасочени към бившия Механотехникум – 8 УК. Там в момента се изгражда и първата по рода си зала, каквато в ЮЗУ няма. Спирайки се на образователните тенденции и политики, ректорът говори и за важността на т.нар. СТЕМ обучение, което по своята същност е обучение, фокусирано по четирите направления – наука, технология, инженерство, математика. Именно за да отговорят на новите изисквания, в ЮЗУ „Н. Рилски“ бе открит първият университетски СТЕМ център в страната, който е ситуиран във Факултета по педагогика. От казаното стана ясно, че  в момента се изграждат още два СТЕМ центъра към  Природо-математическия факултет. Отделно от това ще се обособява и нова  модерна образователна среда под формата на СТЕМ център по роботика.

„Предстои обучение на 48 хил. учители от цялата страна, което несъмнено ще засегне и нас и трябва да сме готови за това”, обърна внимание на СТЕМ обучението като подход и начин за  интегрирането на теорията и практиката ректорът.  Друга нова тенденция, която вече се прилага в ЮЗУ, е съвместното обучение с други университети и издаването на общи дипломи /най-често двойни/, обособяването на университески мрежи и консорциуми. Малко по-късно в експозето си зам. ректорът по научноизследователската дейност проф. Станкова посочи и че през месец юли предстои да завършват първите студенти с двойни дипломи – тоест, обучаващи се съвместно и в партньорство между ЮЗУ и друго висше училище. Проф. Станкова коментира и увеличения ръст – повече от два пъти в сравнение с предходните две години на средства и дейности по програма „Еразъм”. По отношение на подкрепата за младите учени тя анализира, че в университета се обучават 353 докторанти. През годината своето обучение успешно са приключили 66 докторанти, като 6 от тях са останали на работа в университета. За пръв път ЮЗУ е получил финансиране по националната програма млади учени и постдокторанти, като по този модул на работа са назначени 10 човека.

Данни предостави и зам. ректорът по „Образователни дейности“ доц. Ицка Дерижан. Тя докладва, че през изминалата кандидатстудентска кампания почти на 100 % е изпълнен зададеният от МОН прием, което е голям успех за всички факултети. Част от предизвикателствата пред учебната дейност са свързани със започналото през месец септтември „вкарване“ на всички студенти в НАЦИД – Национален център за информация и документация, което от своя страна изисква и по-прицизно водене на студентското състояние. Изключително важна и е предстоящата догодина институционална акредитация за ЮЗУ, като, най-общо казано, оценката, получена от НАОА, е показател за нивото на съответното висше училище и качеството на предлаганото обучение.

Заместник-ректорът по „Информационно обслужване, медии и кариерно развитие“. проф. д.изк. Йордан Гошев се спря на повишаване качеството на издателския комплекс в ЮЗУ, закупената нова техника за  печатницата, увеличения брой на книжните и електронни единици в библиотеката, обявените от кариерния център 6875 предложения за заетост – тоест свободни работни позиции. Присъстващите посрещнаха с аплодисменти и информацията, че за посочения период  фейсбук страницата и  Ютуб канала на университета имат над 1 млн. гледания.

След информацията, предоставена от ректора и тримата му заместници, думата бе дадена на членовете на общото събрание. Последваха няколко изказвания в дух на благодарност и удовлетвореност от постигнатите резултати, след което докладът за състоянието на Югозападния университет бе приет с пълно единодушие.

Дневният ред продължи с доклад за дейността на контролния съвет, избор на представители на работници и служители за водене на преговори, обсъждане на въпроси с работодателя. Помощник-ректорът Николай Тахов представи проект за разпределение на средствата за социално-битово и културно обслужване за 2023 г. Така след явно гласуване бяха приети предложените 35%  за поевтиняване на храната в стола, отпускане на до 10 хил. лв за тържества и др.

 На финала проф. Белова припомни, че това е последното  общо събрание в този формат. Следващото през 2023 г. е отчетно-изборно.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Превърнали са ЮЗУ в унизен

    изпълнител на чужди интереси, станали са соросоиди, срам и позор.
    Затова бързат да пенсионират веднага навършващите години за пенсия преподаватели мъже и жени – за да няма приемственост на традиционните български ценности.
    И „младите преподаватели“ да промиват мозъците на децата ни с антибългарски теории основани на отворените общества с фалшивата толерантност и джендаризъм материален и духовен.
    Позор за продажните „преподаватели“ превръщащи децата ни в антибългари. Вън на соросоидите от българските университети!

    Отговори
  2. Николайко Перник

    Чакам да открият СТЕМ по астронафтика и да се запиша. От цялата патлама най-хубавото е, че това е последното събрание на Боре Тъпото и на следващото изборно тоя ще е аут от ЮЗУ-то, а снего и цялата му крадлива шайка. Дано тогава си изберат свестниш, кадърни и международно познати учени за управление!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *