Язовирът в с. Ново Лески с първа степен на опасност, държавата отказва превенция, нямала методика за карти кои райони би отнесла висока вълна

Доколко опасна ще е високата вълна при разрушаване на язовирната стена или изпускане на водни обеми от язовир „Ново Лески“ в едноименното хаджидимовско село, кои територии около язовира ще бъдат пометени от нея, има ли опасност за населението в околността и чие е задължението да се грижи за безопасността на хората около язовира – тези въпроса станаха предмет на съдебно дело между две държавни институции. Едната е Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, другата –  Регионалната дирекция „Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението“ – Благоевград.

Началото на спора между тях е 5 октомври 2022 г., когато инспектор по защита на населението в сектор „Превантивна контролна дейност“ към РД „Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението“ – Благоевград издава предписание до собственика на язовира в с. Ново Лески – ДП „Управление и стопанисване на язовири“, да изготви карти на уязвимите при заливане територии при изпускане на водни обеми от язовир „Ново Лески – 42“.

Предприятието прие язовира в активите си през април 2020 г., когато община Хаджидимово се отказа от него и чрез областния управител той бе прехвърлен на държавата като дарение. Още в документите по прехвърлянето язовирът е класифициран по реда на чл. 141б, ал. 1, т. 1 от Закона за водите като „първа висока степен на потенциална опасност“. След проверка на 01.07.2020 г. на състоянието на язовирна стена и съоръженията към нея са дадени предписания собственикът да приведе досието му в съответствие с изискванията на чл. 106 и чл. 107 от Наредбата за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, и за осъществяване на контрол за техническото им състояние, като създаде в срок до 30.11.2020 г. авариен план.

На 05.10.2022 г. инспектор Р. Райчева от РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Благоевград прави контролна проверка на язовир „Ново Лески“ и установява, че липсват карти на уязвимите от заливане зони. В тази връзка тя издава предписанието, с което собственикът на язовира е задължен в срок до 31.12.2022 г. да изготви карти на уязвимите от заливане зони. Вместо да го направи обаче, ДП „Управление и стопанисване на язовири“ оспорва предписанието в Софийски градски съд. Мотивът на предприятието собственик за нежеланието му да изпълни задължението си е, че липсвала методика за изготвянето на картите, както и за класификация на язовирите по степен на потенциална опасност.

Две съдебни инстанции обаче окачествиха този довод като несъстоятелен. Според магистратите, след като степента на потенциална опасност на язовир „Ново Лески – 42“ е определена като „първа висока степен на потенциална опасност“, значи методика има. 3 нормативни документа пък обуславят задължение на собственика да изготви въпросните карти на уязвимите от заливане зони, чието предназначение е да се определят териториите, които ще бъдат наводнени от високата вълна, както и да се улесни навременното уведомяване и евакуацията на потенциално засегнати райони.

„Като собственик на язовира, Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ има задължението да изготвя аварийния план съгласно специфичните изисквания за форма и съдържание, определени в Приложение №2 на наредбата“, категорични са магистратите. Те дори предлагат решение на проблема на държавно предприятие, което не знае как да си свърши работата – да се обърнат за помощ към Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”, която ще им помогне с информация за изготвянето на картите.

Извън съдебното разследване остава отговорът на въпроса какво всъщност работи държавното предприятие, след като няма методика да определи кой язовир колко е опасен и как да предотврати щетите при разрушаването на язовирната стена. Иначе то бе основано през 2018 г. с 8 териториални поделения в страната с идеята да осъществява комплексно управление на язовири – публична и частна държавна собственост.

Заради хаджидимовския язовир ДП „Управление и стопанисване на язовири“ е осъдено да плати на Регионалната дирекция „Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението“ – Благоевград 100 лева съдебни разноски, което едва ли ще се отрази на издръжката му, като се има предвид, че миналата година бюджетът му беше 79,5 млн. лв.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *