През трите дни 200 търговци от Петрич до Перник докараха за продан овце, кози, крави, коне, кокошки…
Традиционният панаир „Торици“ се проведе в рамките на три дни в най-голямото село в община Сандански – Склаве. Близо 200 търговци от общините Сандански, Петрич, Кресна, Струмяни, Благоевград, Гоце Делчев, Перник, Кюстендил и др. докараха за продан стада с овце, кози, няколко крави, коне, кокошки, малки пилета, гълъби, екзотични пернати, зайци, плодове, зеленчуци, текстилни изделия, детски играчки и аксесоари, килими, пътеки, одеяла…
Както каза местният хлебар Иван Маринов – от пиле мляко може да се намери.
Тази година пазарът бе по-слаб в сравнение с изминалата година, сподели фермерът Емил Василев, който бе докарал десетки агнета и овце за продан.
„Може би и от горещините, но търсенето е много слабо. Продадох няколко агнета, но не е така, както бе преди Ковид пандемията. Оттогава нещата при нас, животновъдите, не са много добре”.
На 20-ина метра от него се продаваха ярета и кози. И там търсенето не бе според очакванията на собствениците.
„Продадох 5-6 ярета, цената на килограм е 10 лева живо тегло. Покрихме си разходите, а и времето бе хубаво. Днес е по-горещо, вчера беше по-добре, сега прибираме стоката и си заминаваме за с. Дреново”, каза Илия Емилов.
В първия и втория ден се търсеха малки прасета и такива от 80-100 килограма. Цената бе 220-250 лева за 50-килограмово прасе, или около 5 лева на килограм.
Оборотна бе и сергията на Светлин от Кюстендил, който от 15 години продава на панаира уникални декоративни породи пилета и кокошки за украса на дворовете на стопаните, те не се отглеждат за яйца или месо.
„Предлагам породи, които вече са изчезнали в Европа и в нашата страна вече не се внасят. Имам човек, който ми ги доставя, аз ги отглеждам и продавам. Цените се покачиха, това са много екзотични видове. Гледам ги от 15-годишен, но вече съм по-възрастен и няма кой да ме наследи. Но докато мога, ще ги отглеждам и ще ги продавам”, заяви Светлин и демонстрира красотата на породите мини кохин порцелан и холандски бантам.
„Не може да се срещнат на друго място в България, а на външния пазар цената им е много висока. Това е птица, която е домашен любимец. Чифтът се продава за 150 лв. Много ги търсят софиянци. Аз през седмица ходя на пазара там.
Имам и златен фазан, струмски бантам, дребна порода. Те се гледат само за хоби, за да красят дворчетата”, разказа доволният стопанин Светлин.
И тази година най-търсени бяха кокошките носачки и малки пилета. Те се търгуваха по 10 лева за носачка, а малките – 8 лева, пиленца на две седмица се продаваха за 2.50 бройката.
Интерес имаше и към звънци за животни. Най-търсени бяха тези за кравите. Бройката се продаваше за 40 лева, а за овцете и козите цената им бе по 20 лв.
Традиционният чесън, който всеки на панаира си купува, се търгуваше на по-висока цена, сравнено с миналата година – от 5 до 12 лева за по-големите глави. Тази година конкуренцията бе при чесъна от Кулата, Марикостиново и санданското с. Левуново, който бе с 1 лев по-евтин.
Купуваха се и зеленчуци – домати, краставици и пипер. Килограм розов домат можеше да се намери от 2.50 до 3.50 лв., в зависимост от това дали е първо качество. Краставиците се търгуваха на цена от 1.50 до 2.00 лв. Чушките бяха по 2.50 лв. за килограм.
Черешите също бяха сред продаваните плодове на цена от 3.50 до 5.00 лв. за килограм, докато преди седмица на пазара в Сандански бяха по 8.00 лв. на кг.
По-слабо бе търсенето и предлагането на сладкишите, които също бяха със завишени цени. Традиционните „целувки” се продаваха за 4.00 лв., толкова бяха и печеният сусам и захаросаната ябълка. Локумените вафли също бяха скочили и се предлагаха за 5.00 лв.
На добър оборот се радваха скараджиите, печено пиле на жар се предлагаше от 16 до 18 лв. Кебапче и кюфте вървяха по 2.00 лв., толкова бе и салатата, а пържените картофи – 5.00 лв. порцията, или по груби изчисления едно четиричленно семейство можеше да обядва за сумата от 70.00 лева. Добри печалби реализираха и детските атракциони – за 10 минути еластичните въжета струваха 8.00 лв., а батут – 5.00 лева.
ЛИДИЯ МАНЕВА