Благоевград приема престижно международно състезание по бейзбол след 3-годишна пауза. В началото на лятото областният център на Пиринска Македония ще бъде домакин на европейска квалификация за юноши до 18 г., а значителна тежест от организацията на проявата пада върху местния клуб „Бизони“, чийто председател е бизнесменът Кирил Витанов. В националния отбор на България ще има солидно присъствие от школата на бизоните – очаква се екипа да облекат петима или шестима благоевградчани, а сред вариантите за държавен селекционер на младите трикольори е и играещият наставник на 22-кратните ни шампиони Ясен Неделчев. 58-годишният пионер на американския спорт у нас обаче ще бъде доста натоварен с куп други задачи около евромачовете в Дивизия Б на стадион „Портър Фийлд“, което вероятно ще накара треньорския съвет на българската федерация по бейзбол да предпочете друг специалист за поста.
- Ясене, позабравиха ви в последните години, но ето че пак получихте престижно домакинство. Ще бъде ли готов стадион „Портър Фийлд“ да отговори на предизвикателството през юли?
- Благоевград е утвърден бейзболен център, условията, не искам да се хваля, но са страхотни за игра. И градчето не е лошо. Ние сме дали заявки и за догодина, но за младежи до 23 г. и за мъже. По-интересното е не кога сме били домакини за последен път, а че от много отдавна не сме имали национален отбор в сегмента 16-18 г., който да играе на европейско ниво. Това е радостно, защото проблемът с подрастващите в нашия спорт е сериозен. Особено през последните 10 години, след като спортното министерство спря финансирането на бейзболната федерация и нещата станаха още по-сложни.
- Това ли бе причината да се насочите към евроизява до 18 г., каквато 32-годишната бейзболна база в парк Бачиново не е приемала досега?
- Точно така. Имаме поколение, което отгледахме с бавни стъпки въпреки всичко и сега трябва да го утвърждаваме. Затова тази година заявихме домакинство до 18 г., а искаме през следващата евентуално да продължим с участие при младежите до 23 г., защото много бейзболисти от настоящия ни юношески отбор ще навършат 19 г. А разполагаме в момента и с добри състезатели, които са на 19 и 20 г.
- При положение че в отбора ще има половин дузина местни национали, интерес към турнира няма да липсва. Какво да очакваме от представянето на българските юноши?
- Предишните два сезона се включихме в европейските с 10-12 и 13-15-годишни, но нямахме особени постижения, практически беше за участие. Сега обаче очаквам и да играем добре. Моите момчета наваксват липсата на достатъчно мачове сред връстниците си със сериозни битки в мъжкия шампионат – къде успешно, къде не толкова, но все пак играят. Надяваме се към държавния тим да се присъедини и синът на нашия съгражданин Филип Митев, който е многократен шампион с „Бизони“ и от доста време живее в САЩ. Момчето е на 16 г. и се развива много добре, баща му ни увери, че ще дойдат за мачовете в Благоевград. Имаме и един 17-годишен момък от Дупница, а останалите 10-12 човека са от софийските клубове, където редовно получават шансове в представителните им формации. Постижение е и в нашия отбор да имаме „чужденец“, визирам детето на Фильо, защото в професионалния европейски бейзбол 90 процента от играчите са натурализирани. Испания стана шампион на Стария континент без нито един испанец, всичките им национали бяха натурализирани доминиканци, венецуелци и т.н. Другите бейзболни сили, като Нидерландия, Германия, Великобритания, използват американци с издадени паспорти от съответните държави. Дори чехите, които имат много сериозна школа, са пуснали обява, че търсят бейзболист с чешки корени, който е изграден в САЩ.
- Какво ни пречи да си „произведем“ силни български състезатели?
- Много са факторите, обективни и субективни, които оказват влияние. Доста пъти съм бил в Щатите, там започват да играят от 9-10 годишни по 70 мача на сезон. Тук се чудим как да намерим треньор, защото няма с какво да му платим. После се мъчим да съберем желаещи малчугани, доста от тях пък посещават училище на двусменен режим, който уж отдавна трябваше да едносменен… Не е една беля.
- Кога ще бъде определен старши треньорът на юношеските национали до 18 г.?
- Треньорският съвет се събира в София в неделя, за да се уточни какъв ще бъде екипът. По принцип желанието е да ги водя аз. Практиката обаче показва, че когато Благоевград е домакин, а аз съм треньор, нещата не се получават. Не можеш да обърнеш достатъчно внимание на отбора, заради множеството други задачи, с които си натоварен. Примерно още отсега правим организация и тръгваме да разглеждаме оферти на хотели за настаняването на гостуващите тимове. Иначе мога да помогна на националите с осигуряването на подготвителни лагери, по време на които да участвам и с треньорския си опит, не е проблем да оказвам и тактическа помощ преди контректните мачове от турнира през лятото.
- Какво става с мъжкия отбор на „Бизони“?
- Стартираме подготовка за новия сезон в началото на февруари. Да видим с какъв ентусиазъм ще се включат състезателите. Иначе тренировките на мъжете са събота и неделя в залата и фитнеса на Американския университет, а с малките сме във вторник и четвъртък. С шестимата, които са в разширения състав на юношеския ни отбор до 18 г. и натрупаха опит при спечелването на сребърните медали от държавното първенство с мъжете през 2024 г., не сме спирали. Тренировките с подрастващите трябва да са повече, но май само в Благоевград още не можем да решим проблема с двусменния режим, а по закон трябваше досега. Той реално не позволява на минаващите втора смяна ученици да водят занимания. Това е бич не само за мен, а за много треньори в различни спортове. Относно участието на мъжкия отбор на „Бизони“ в европейските клубни турнири, решихме да пропуснем и тази година, защото трябва да имаме здраво ядро, което е готово да се включи. А е известно, че голяма част от нашите бейзболисти, които са гръбнакът на тима, са работещи. Не са професионалисти, необходимо е да излизат в отпуск, да отсъстват от работа минимум по една седмица и става много сложно.
Разговаря ИВАН ДЕЛЧЕВ