1 млн. по-малко от данъци събрани в Кюстендил по време на пандемията

1 060 000 лв. по-малко са събрани от данъци в община Кюстендил през последните 45 дни, откакто e въведено извънредното положение, това обяви кметът Петър Паунов в отговор на питане на общинския съветник Атанас Гергинов по време на сесия на местния минипарламент. Тя се проведе в общинския драматичен театър при закрити врати.  В началото на сесията съветниците почетоха паметта на жителите на община Кюстендил, починали по време на пандемията

„51 % по-малко са данъчните приходи от началото на кризата, 54 % са по-малко общите приходи“, заяви Петър Паунов. Той коментира и питането на Гергинов за това дали са преведени парите за купуването на плажа и фризьорския салон.

„Според въведения Закон за извънредното положение тези пари трябва да бъдат преведени до 1 месец, след като бъде сложен край на извънредното положение“, обясни Петър Паунов.

Градоначалникът отговори и на поставения въпрос по регламента на черешовата кампания. „Тази година водеща роля ще имат РЗИ и здравното министерство”, заяви пред съветниците кметът  Паунов.

Атанас Гергинов призова да се проведат срещи със земеделски производители с оглед предстоящата черешова кампания, на които да се разяснят условията за  придвижване на берачите до масивите и начинът, по който ще протече кампанията.

Огнян Атанасов предложи пунктове тази години да се отварят и в жилищни сгради и дворове с цел да се избягва струпването на много хора на пунктовете, които са на общински терени. Освен това там има и течаща вода, което ще е добре с оглед хигиената.

Сега работят пазарите, без да имат течаща вода, ключово е да има дезинфектанти. Дай Бог да има череши и пазар”, коментира Паунов.

Съветниците след поименно гласуване приеха и икономически мерки за облекчение на бизнеса и на гражданите. „Предлагаме всичко, което е в нашите правомощия – отпадането на тротоарното право, наемите на хората, които не работят“, каза Паунов.  Според него логично е  представителите на бизнеса, чийто оборот е паднал под 50 процента по време на кризата, да бъдат намалени наполовина задълженията им. Мярката ще се отнася само до коректните платци. „Обсъдихме и намаляване на размера на наема за общинските жилища там, където хората са загубили работата си следствие на кризата. Те са символични и 50 % е разумно стойността да се намали“, каза още Паунов.

„Много мерки се обсъждат, всичко зависи колко ресурс ще отиде за здравната система, така че тя да не е претоварена. Затова  много плавно охлабване на мерки, защото иначе се получава един валяк, който премазва”, допълва градоначалникът.

„ Не мисля, че мерките са изчерпателни. Смятам, че държавата  по време на пандемия трябва да поеме тези данъци, а не общината да се нагърбва. Например кой ще ми възстанови  винетката. Тези мерки малко ми приличат на програмата за саниране – за едни жилища може, а за други – не. Против съм мерките, може и да ме намразят. Губим страшно много. Така че аз лично гласувам и няма да подкрепя тази точка, касаеща мерките”, заяви съветникът Младен Ризов.

Репликира му съветникът от „Партия на Зелените” Константин Дингозов. „Надявах се, че ще има позитивизъм, а тук цари негативизъм. По телевизията сутрин ни стресират едни юнаци с  едни статистики. Аз пък ще кажа, че 3 пъти повече хора умират от инфаркт. Следобед се появяват други юнаци, казващи друго. Нямам лично мнение кое е вярно. Кметът е прав, че рано или късно ще се срещнем със земята. Да се радваме и да бъдем  позитивини. Икономия се прави, но хората искат да ядат. И аз искам да се храня, имам семейство. Да не поглеждаме по начин такъв, че докторите развиват бизнес. Ние с председателката сме адвокати и никой не идва и лев да даде в  кантората. Така е и с лекарите специалисти – няма пациенти. Затова ние, от нашата група, искаме джипитата да не бъдат изцяло освободени от такси, а поне малко. Плюваме по кюстендилските доктори, но при първо заболяване към тях се обръщаме, а после тръгваме към столицата.  Нека да заплащат за срока на извънредното положение -50 %, без да доказват доходите, мисля, че е разумно”, коментира Дингозов  В крайна сметка икономическото предложение на „Партия на Зелените” визираше освобождаването от наем на всички търговци, лекари, медицински лаборатории и представители на други професиии, ползващи общински имоти и тротоарно право за периода, в който е обявено извънредното положение в страната, без да доказват доходите си, не събра необходимия брой гласове, 24 съветници се въздържаха.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *