10 казана курбан раздадоха в Пиперков чифлик, селото, в което гастарбайтерите се броят на пръсти

Десет казана постен курбан раздадоха в двора на черквата „Свети Иван Рилски” в кюстендилското село Пиперков чифлик на патронния празник. „Тази година курбанът се пада в петък и ние спазваме изискването той да бъде постен. Поради тази причина готвим зрял фасул“, обясни кметът на селото Стефан Котев.  Подготовката в двора на черквата започнала още вечерта в четвъртък. Жени измили фасула от тазгодишната реколта и го оставили да се кисне във вода, за да се свари по-лесно. „Цяло изкуство е да свариш боб, не е обикновена работа, има си и много тънкости, аз лично го обичам с праз лук”, заяви една от помощничките – леля Цветанка. „Обикновено се слага и лъжичка сода, за да заври по-бързо. Най-хубавата подправка за зрелия фасул е джодженът и затова ние не сме се скъпили и нарязахме доста, да има. Ароматът е невероятен, по-хубав е пресният джоджен, но всяка домакиня си приготвя боба, както го обича семейството“, обясни  друга от помощничките – леля Живка от село Кадровица. „Сега на пазара има специални подправки и си пише за зрял фасул, но друго си е да си ги откъснеш от градината“, добавя жената. От години главен готвач на курбана в Пиперков чифлик е бай Симеон.

Постния курбан осветиха кюстендилски свещеници, които държаха проповеди за земния и небесния живот. Миряните пък се наредиха на опашка, за да си отнесат и за вкъщи от ароматното ястие.

Село Пиперков чифлик е едно от най-големите в Кюстендилско. Някога в него се преселват хора от високопланинските и гранични села Ваксево,  Кадровица и Ветрен. Такъв е и бившият граничар Методи Слишков, един от най-уважаваните местни жители, председател на клуб „Граничар” към Съюза на запасното войнство. Военният безпогрешно знае историята на селото и с готовност я разказва на всеки, който се интересува. „Преди повече от два века на това място бил чифликът на турчина Мехмед Пиперко, по чието име селото днес носи името си. През 1878 г. Мехмед Пиперко избягал в Македония, а като минали 2-3 години, се върнал и продал чифлишката земя. На тръгване подарил на селяните и 5-6 дка място за общо ползване, което днес е площадът на селото“, разказва Методи Слишков.

„Нашето село е едно от най-големите, разположени сме само на няколко километра от града. Много от хората работят в Кюстендил, ходят с колите си, другите пък използват автобуси, тъй като сме близо. Преминаващите за Дупница и Благоевград също спират тук, така че дори и да нямаш кола, можеш да стигнеш  до работното си място”, уточнява Стефан Котев.  „Като във всички населени места и тук се наблюдава обезлюдяване, но живец сред възрастните това е действащият пенсионерски клуб. Много сме сплотени, хората го показаха и при последния случай, когато бай Георги Манолов остана без покрив над главата. Само преди месец военните го извадиха от горящата къща. Сега събираме пари, купуваме материали, за да започне строежът на втория етаж”, сподели кметът Стефан Котев.

„На пръсти се броят гастарбайтерите в селото, имаме няколко семейства, които отидоха в Италия и Англия, но в къщите останаха родителите им”, обяви още Котев.

Черквата в село Пиперков чифлик е осветена през 2008 година и носи името на Свети Иван Рилски. Тя е с големина 70 квадратни метра. Местността, в която се издига храмът, е бивше оброчище, на което се е издигал циментов кръст. На големите празници там местните хора са палили свещ за здраве.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *