Всички ни учат от детството: дръжте се с хората така, както бихте искали те да се отнасят с вас. Има обаче и друга страна на тази монета, свързана с психическото и физическото здраве. И така, до какво точно може да доведе опитът да бъдеш прекалено добър?
1. ХОРАТА СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ ОТ ВАС.
Ако винаги се отнасяте добре с хората, е само въпрос на време някой да реши да се възползва от добротата ви и да ви причини финансови, психологически или физически щети. Ще бъде лесно да ви заблуди, тъй като един добър човек дори не може да си представи, че някой може да му навреди.
2. СМЯТАТ ВИ ЗА СЛАБ ЧОВЕК.
Добрите хора рядко отказват молби на други хора. Поради това те могат да се считат за слаби. И наистина, трябва да сте силен човек, за да откажете молба за помощ. И ако вие, добър човек, не знаете как да кажете „не“, тогава това може да се възприеме като признак на слабост.
3. ИМАТЕ НЕРЕАЛИСТИЧНИ ОЧАКВАНИЯ.
Добрите хора вярват, че другите хора са точно като тях. Това обаче, разбира се, не е вярно. Само защото се отнасяте добре с всички, не означава, че те трябва да правят същото. Време е да промените очакванията си.
4. ХОРАТА НЕ ВЯРВАТ, ЧЕ СИ ТОЛКОВА ДОБЪР.
Ако сте наистина добър човек, може да откриете, че някои хора просто не вярват в това. Разбира се, те може да са най-циничните хора на планетата, но в свят, в който се обръща внимание, е много трудно да се повярва, че някой не би искал да следва този дневен ред. Хората може да си помислят, че сте добри с другите, защото имате скрити мотиви.
5. ХОРАТА ЩЕ СЕ СВЪРЗВАТ С ВАС САМО КОГАТО ИМАТ НУЖДА ОТ НЕЩО.
Отношенията трябва да се изграждат на равнопоставена основа, и двете страни трябва да положат еднакви усилия в тях. Ако сте прекалено мил човек, може да се окажете в ситуация, в която приятелите ви да си спомнят за вас само когато имат нужда от нещо от вас.
6. ПРИВЛИЧАТЕ ХОРА В НУЖДА.
По правило прекалено милите хора се отнасят по един и същ начин към всеки срещнат. Това означава, че всъщност нямате граници, когато става въпрос да държите далеч от живота си хора, които не отговарят на вашата представа за приятелство. Това оставя вратата широко отворена за всеки и вашата сладка природа ще привлече нуждаещи се хора, които да следите отблизо.
7. МОЖЕ ДА СТЕ ДЕПРЕСИРАНИ.
Твърде приятните хора са склонни да поставят нуждите на другите на първо място. Това може да се опише като „приятно поведение“. Когато основната ви цел стане да помагате на другите и да пренебрегвате собствените си нужди, може да започнете да вярвате, че имате ниска самооценка.
8. МОЖЕ ДА СЕ ПРИСТРАСТИТЕ КЪМ НАРКОТИЦИ ИЛИ АЛКОХОЛ.
Когато започнете да мислите, че имате ниска самооценка, ще искате да запълните тази празнота с нещо – например наркотици, алкохол и т.н. Когато не цениш себе си, търсиш начин да се почувстваш по-добре.
9. СПИРАШ ДА БЪДЕШ МИЛ СЪС СЕБЕ СИ.
Много е лесно да забравиш за себе си, когато си твърде добър с другите хора. Ако не контролирате това, можете да изгорите и да изпаднете в дълбока депресия. Когато прекарвате цялото си време в даване, това може да ви отвлече от собствените ви нужди и да доведе до проблеми, вариращи от безразличие до преяждане.
10. ДРУГИ ХОРА ЩЕ ЗАПОЧНАТ ДА РЕШАВАТ ВМЕСТО ВАС КАК ДА ЖИВЕЕТЕ.
Ако правите всичко, за да угодите на другите и пренебрегвате собствените си чувства, е възможно в крайна сметка да живеете съвсем различен живот. Като не признавате собствените си чувства, надежди, избори и желания, позволявате на другите да определят живота ви.
Няма нищо лошо в това да искате да се отнасяте добре с хората, но не го правете за сметка на себе си.