Има много сфери на зрялост: емоционална, физическа, морална, социална и интелектуална. Те всички са много важни за живота на децата, за да могат да станат независими и отговорни хора, които имат собствено мнение и са готови да помогнат на другите. И вие можете да помогнете на детето си да развие тези качества, за да го подготвите за зряла възраст.
1. Можете да помогнете на детето си да развие самостоятелност
По-добре е да не правите всичко за детето си. То трябва да се научи да се облича само, да си връзва обувките и да си оправя раницата за училище. Разбира се, вие можете да го направите по-бързо и по-умело, но трябва да бъдете търпели и да изчакате детето ви само да разбере как се правят нещата. Може невинаги да сте там, за да им помогнете, затова е важно те да знаят, че могат да разчитат на себе си.
2. Дайте на детето си възможност да избира за себе си
Нека вашето дете да направи избора. Не трябва винаги да избирате дрехите му, играчките или хобитата, а също да решавате какво те трябва да харесват и какво не. Можете да помогнете със съвет или да обсъждате техните избори с тях. Но не трябва да мислите, че знаете по-добре от тях какво иска. Те са наясно, просто трябва да им дадете възможност да получат това, което желаят.
3. Позволете му само да излиза навън
Няма нужда да следвате детето си навсякъде. Когато стане достатъчно голямо, нека да ходи само на училище или пък до кварталния магазин. Ако сте с него, ще се чувствате по-спокойни и ще бъдете сигурни, че то е достигнало дестинацията си. Но в по-осъзната възраст детето вече знае правилата за сигурност и как трябва да се държи на улицата.
4. Научете детето си на самоконтрол
Разбира се, децата са много емоционални. Те може да са невероятно щастливи или да плачат високо. Радостта е прекрасно нещо, но ако при най-малкото несъгласие детето започне да крещи свирепо и да се тръшка, на тях трябва да им бъде показано как да контролират емоциите си. Детето трябва да е наясно с това, което се случва. И ако им угаждате при всеки писък, те ще свикнат да получават всичко по този начин.
5. Научете детето на самодисциплина
Детето трябва да се научи на дисциплина и да прави необходимите неща, дори да не са свързани с игра и забава. Да си мият зъбите преди сън, да си прибират играчките и да си пишат домашните е неизменна част от техния дневен режим. И без да контролирате това, което те правят, оставете ги сами да си напишат домашните и просто им напомнете да си измият зъбите.
6. Оставете детето си да отговаря
Наистина е важно да дадете възможност на детето си да говори. Това е ключово както за техните интелектуални, така и за комуникационните им умения. Детето не трябва да се притеснява, че някой ще го попита нещо. Трябва да се научат как да отговарят на въпроси и да бъдат спонтанни. В противен случай, те може да станат срамежливи и да странят от другите.
7. Обяснявайте причините и ефектите на детето си
Обяснявайте на детето си вашите действия. Ако им се карате, бъдете сигурни, че им казвате каква е причина и за какво са виновни. Важно е детето да осъзнава своите грешки и да си прави своите изводи. Те трябва да осъзнаят, че техните действия могат да доведат до определени резултати. И се опитайте да останете спокойни, когато им обяснявате как е по-добре да се държат и причините за това.
8. Оставете детето да прави грешки
Опитайте се да не покровителствате детето си прекалено много. Разбира се, важно е да му обясните неща, които могат да бъдат опасни за неговия живот. Но можете да дадете на детето си неговата свобода, когато става въпрос за други неща. Това ще му позволи да се научи от собствените си грешки и да придобие собственото опит от преживяното, което ще му бъде полезно в бъдеще. Не забравяйте, че грешките, провалите и разочарованията са част от живота.
9. Можете да помогнете на детето си да формира собствено мнение
Полезно е да развиете способността на детето да да разсъждава и да разглеждат критично дадена ситуация, а също така да формулират своите вярвания на основа на техните разбирания и чувства. Важно е също така да ги оставите да изразяват своето мнение. Това ще им помогне да не се поддават на шеги от връстниците си или да действат по странен и лош начин само за да докажат нещо на другите. И в бъдеще този човек ще може да запази позицията си и няма да попадне под чуждо влияние.
10. Можете да се опитате да не се отнасяте с детето си като малко през цялото време
Когато вашето дете навърши 3 години, бавно можете да започнете да им давате някои задължения. Могат да си подреждат играчките, например. И докато растат, увеличете списъка с домашните им задължения. Това допринася за тяхното развитие, внушава усърдие и дисциплина. Това може същ така да ги научи да помагат на другите и да уважават работата на останалите хора.