Топ теми

10 особености на майката тигрица

Еми Чуа, професор в университета в Йейл и майка на две момичета, въвежда термина „майка-тигрица“. Тя разказва своя опит в книгата си „ Бойният химн на майката-тигрица“ – нещо като психологически трилър, а не толкова ръководство за възпитание. В него тя описва как като китайско дете е била възпитавана самата тя, защото по този модел се възпитават повечето деца на емигранти в САЩ. 

Строгите и дори жестоки методи на възпитание, които описва проф. Чуа, ще се сторят неприемливи и дори опасни на много съвременни родители. Те обаче са доказали своята ефективност, поне според нея, защото много от децата, възпитани от тези „майки-тигрици“ днес учат в най-престижните университета по света, стават победители в музикални конкурси, международни състезания и олимпиади.
Основният принцип, залегнал във възпитанието на майката-тигрица е: взискателност, безкомпромисност на тигър, колкото и да е трудно, а не демократичност и съобразяване с всяко желание на детето.
Родителите-„тигри“ също се самоограничават, лишават се от възможността да почиват и да се забавляват, да живеят както им се иска и живеят в емоционално напрежение. Но те са уверени, че само този модел на възпитание гарантира успешно бъдеще на децата и именно в името на тяхното утре, са готови на всичко. Дори на повече.

10 основни правила на „тигърското“ възпитание

1. Пет минус е лоша оценка

Всичко, с което се захване детето на майката-тигрица, трябва да е доведено до съвършенство. На първо място е училището. Тук не важат оправдания като неразбиране на обясненията на учителката, сложен учебен материал, липса на интерес към един или друг предмет…
Детето е длъжно да носи в къщи само отлични оценка. Изключение може да се направи само за физическото възпитание.

2. Развлеченията са пилеене на време

Няма никакво съмнение – отличници ще са тези, които отделят най-много време и старание на уроците. Цялото си време. Децата на „майката-тигрица“ не играят на компютърни игри, не се мотаят по моловете. На тях не им е разрешено да остават да преспиват при техни съученици, нито да излизат с приятели. Подобни развлечения, според родителите им, са пилеене на ценно време.

3. Всяко съревнование трябва да носи награда

И наградата трябва да е най-висока, а заеманото място – първо. Това е принципът при участие в олимпиада, конкурс, състезание …
Ако детето не донесе златен медал, то е опозорило семейството.

4. Музиката е лек срещу мързела и лентяйството

Единственото, в което родителите са склонни да инвестират за децата си време, сили и пари (с изключение на уроците) – това е музиката.
А двата инструмента, които те одобряват, са пиано и цигулка. Още нещо. Те отново настояват детето им да репетира, докато не постигне съвършенство. Без значение колко ще се упражняват – 2, 3, 5 часа на ден или целия уикенд.

5. Детето няма право на избор, родителите дават всичко да постигнат целта

„Родителите-тигри“ най-добре знаят от какво се нуждае детето им в дадения момент и какви дивиденти ще извлече от едно или други занимание в бъдеще.
Те не се интересуват от мнението на детето, защото не възнамеряват да разискват с него тези въпроси. Така избягват съпротивата или опитите му да получи повече свобода.

6. „Тигърчетата“ са длъжни да уважават родителите си и да се грижат за тях до края на живота им

Родителите са уверени, че когато децата им пораснат и станат самостоятелни, те ще се грижат за тях и при необходимост ще ги гледат в собствения си дом. И, че децата винаги ще имат „неизплатен“ дълг към родителите си, дори с това да съсипят собствения си живот.

7. Щастието е доста абстрактно понятие, за да определи качеството на живот

„Родителите-тигри“ не се замислят за щастието. Те поставят пред себе си конкретни задачи и цели, и по този модел учат и децата си да живеят. За тях има една мярка за успех – победа във всяко съревнование и прием в престижен университет.

8. Дори да загубят, „родителите-тигри“ не се предават

Въпреки старанието на родителите си, децата често се отклоняват от начертания път и избират собствен. Дори и тогава обаче „родителите-тигри“ се стремят да се намесват със свои съвети и препоръки. Дават ги, дори когато никой не иска мнението им.

9. Главната задача – да докажат, че детето им е способно, дори то да не вярва в това

Никога да не спират да се борят – това е урок, който китайските деца учат от раждането си. На запад родителите се вълнуват за психичното здраве на детето, Китайските родители не се занимават с това. Те винаги мислят за силата, а не за слабостта“, коментира Чуа.

10. „Родителите-тигри“ и собствения си живот подчиняват на правила

За тях, както и за децата им, няма свободно време и излишни пари. Защото ги влагат в образованието на отрочетата.
Те не хвалят детето за малките успехи, не му правят комплименти пред другите.
Ако в училище възникне конфликт, винаги са на страната на учителя, като се стремят да изтъкнат авторитета му.noviteroditeli.bg

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *