10 погрешни схващания за кърменето, на които много жени все още вярват

Има вярвания, които могат да накарат майката да изостави кърменето преждевременно или да предприеме погрешни практики, които я затрудняват. Кърменето обаче е жизненоважно: то носи много ползи за здравето на бебето и укрепва връзката, която има с майка си. Всъщност майчиното мляко се препоръчва като изключителна храна за първите 6 месеца и до 2-годишна възраст с допълващи храни. Ето защо е изключително важно да се отървете от някои фалшиви вярвания относно действието.

Развенчаваме редица митове, които често се разпространяват относно кърменето, което може да помогне на кърмещите майки да вземат по-информирани решения. Въпреки това е важно винаги да се консултирате за всеки отделен случай с вашия лекар.

1. Бебетата трябва да се хранят на всеки 3 часа. Невярно: Храненето трябва да е при поискване

През първите седмици е препоръчително да кърмите бебето всеки път, когато поиска, през деня или през нощта, като това може да бъде от всеки час до всеки 3 часа. Това е така, защото новородените са постоянно гладни, тъй като стомасите им са малки, и защото кърмата се смила лесно.

Освен това честото кърмене ще подпомогне производството на мляко. Докато вашето бебе расте, то ще развие по-редовен и предвидим график.

2. Кърменето е лесно, защото е естествено. Невярно: Кърменето може да бъде трудно и то се научава

Въпреки че е вярно, че кърменето е естествен процес, то е и умение, което трябва да се развие. И това може да бъде сложно, тъй като може да има някои неудобства, като болка в гърдите, разочарование или слабо сукане от страна на бебето, което трябва да се научи да се храни.

За да постигне здравословно и спокойно кърмене, майката трябва да познава различните пози за кърмене. Бебето трябва да се научи да засуква добре гърдата и при необходимост трябва да се потърси помощта на специалист по кърмене.

3. Трябва да изчакате между кърменията, докато гърдите се напълнят. Невярно: Колкото повече суче, толкова повече мляко се произвежда

Най-добрият начин за производство на кърма е редовното кърмене. Гърдите произвеждат мляко в отговор на сукането на бебето и колкото повече суче бебето, толкова повече мляко ще произвежда майката. В допълнение, изпразването на гърдите при всяко хранене също ще помогне за увеличаване на производството (докато новороденото се храни).

4. Трябва да пиете мляко, за да произвеждате мляко. Невярно: За да произвеждате мляко, трябва да се храните здравословно

За да има енергията и хранителните вещества, от които тялото се нуждае, за да произвежда мляко, майката може да трябва да яде малко повече от нормалното: между 330 и 400 допълнителни калории на ден, идващи от разнообразна и богата на протеини диета, състояща се от продукти като постно месо, яйца, млечни продукти, зеленчуци, риба и морски дарове с ниско съдържание на живак, както и пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци.

5. Кърменето трябва да се извършва само до 6 месеца. Невярно: Кърменето може да се извършва толкова дълго, колкото майката и бебето искат

Както бе споменато по-горе, препоръчително е да се кърми изключително до 6 месеца и след добавяне на допълнително хранене до 2 години или повече. Според експертите майчиното мляко продължава да носи ползи както за майката, така и за детето, дори и след 2-годишна възраст и от тях зависи да решат кога да прекратят този процес.

6. Отбийте бебето, ако забременеете отново. Зависи: ако бременността е здрава, кърменето няма да засегне нито майката, нито бебето

Когато майка, която кърми детето си, забременее отново и реши да не прекъсва кърменето, така че след раждането на новото бебе да може да кърми и двете, настъпва това, което е известно като тандемно кърмене. Това е факт, който според съвременните научни доказателства е много малко вероятно да повлияе на развитието на бременността, плода или детето.

7. Докато кърмите, не можете да забременеете. Зависи: Има метода LAM, но той работи само до 6 месеца и то в определени случаи

Когато една жена кърми изключително, тя спира естествената овулация, а когато няма овулация, тя не може да забременее. Този метод е известен като метод на лактационна аменорея (LAM) и ако се прави правилно, може да бъде почти толкова ефективен, колкото и хормонален контрацептив.

Но е много важно да имате предвид, че този метод няма да предотврати бременността, ако бебето се храни с нещо различно от кърма или ако се използва помпа за кърма. Освен това може да се използва само като контрол на раждаемостта през първите 6 месеца от живота на бебето или до възстановяване на менструалния цикъл.

8. Когато една майка е уплашена или ядосана, тя не може да кърми. Невярно: Производството на мляко може да продължи след силна емоция

Когато тялото е изложено на силни емоции, като стрес или страх, то произвежда хормони като естествен рефлекс за оцеляване, включително адреналин, норадреналин и кортизол, които могат да блокират производството на мляко, но само за момент.

Веднага след като майката върне бебето на гърдата, млякото ще започне да се произвежда отново.

9. Ако една майка е болна, тя не трябва да кърми. Невярно: Кърмата може да предпази бебето от болести

В случай на леки заболявания и инфекции, докато майката развие симптоми, бебето вече ще е било изложено на заболяването, така че е препоръчително да продължите да кърмите, за да осигурите допълнителна защита чрез кърмата.

От друга страна, повечето лекарства са съвместими с кърменето и са безопасни за приемане по време на кърмене. Въпреки това, има малък брой лекарства, които не са безопасни, така че е най-добре винаги да се консултирате с вашия лекар.

10. Жените с малки гърди не могат да кърмят. Невярно: Размерът на гърдите не е свързан с производството на мляко

Формата и размерът на гърдите ще бъдат повлияни от степента, в която мастните натрупвания се образуват отвън. За тази част жлезистата тъкан, която е отговорна за производството на мляко, е вътре в гърдите и се развива самостоятелно. Следователно нито размерът, нито външната форма на гърдите оказват влияние върху способността на майката да кърми.

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *