Временното стопиране на работата на ТЕЛК в Благоевград в началото на годината и закъсненията с освидетелстване и преосвидетелстване на пациенти с временна и трайна неработоспособност в края на 2016 г. повдигна много въпроси от страна на наши читатели. Във връзка с постъпили в редакцията сигнали на граждани за проблемите и работата на комисиите в областния център разговаряме с директора на МБАЛ – Благоевград д-р Огнян Митев.
– Д-р Митев, в администрацията на болницата има ли постъпили оплаквания от пациенти?
– Да, за съжаление недоволни са както пациентите, така и самите работещи в ТЕЛК-овете. От две години лекарите са натоварени с огромен обем на работа. След закриването на специализираните експертни лекарски комисии по очни, белодробни и психични заболявания, които до 2014 поемаха специалисти в София, освидетелстването на болните с тези заболявания се осъществява от общи ТЕЛК с участието на съответни специалисти – психиатър, офталмолог и пулмолог. Реорганизацията на работата на медицинската експертиза доведе до натоварване на ТЕЛК-овете по местоживеене на тези болни. Всички пациенти могат да получат информация и да направят справка за движението на своите документи в регионалните картотеки на медицинските експертизи.
– Каква е структурата на общите ТЕЛК-ове, има ли кадрови дефицит и няма ли назначени нови кадри?
– Разбира се, че има сключени договори със съответните консултанти по заболявания, за да може да се извърши освидетелстване. Това са специалистите психиатри д-р Милев и д-р Иванова, офталмологът д-р Попов и пулмологът д-р Вълкова. И тук искам да поясня, че ТЕЛК е структура, в която не се оказва болнична помощ, както и Съдебна медицина не е свързана с дейността на лечебното заведение, но е включена към акционерното дружество. За всички, които не е ясно, ще посоча, че картотеката на ТЕЛК е към Регионалната здравна инспекция, а не към болницата. Връщам се към основния проблем с липса на желаещи лекари да работят в ТЕЛК, това е проблем, който е повече от 10 години. При отсъствие на член на лекарския състав трябва да се командирова друг специалист от друго звено, защото, за да се извършва освидетелстване, трябва да има необходимия състав. И в двата състава на ТЕЛК – Благоевград лекарите са на пенсионна възраст, единствено председателите д-р Дюлгерова и д-р Кашукеев не са пенсионери.
– Какви са причините, за да няма желаещи?
– Колегите, които работят в ТЕЛК, нямат право да сключват договори с Районната здравноосигурителна каса, защото се смята, че има конфликт на интереси. Членовете на ТЕЛК не могат да упражняват дейности, които подлежат на техен контрол, и да извършват консултации, свързани с вида и степента на увреждане. За разлика от тях, голяма част от лекарите, които работят в болница, обслужват пациенти и в доболничната помощ и с това подпомагат семейния си бюджет. Заплащането на лекарите от ТЕЛК не е високо, заплатата е както на останалите лекари от МБАЛ – Благоевград, около 700 лв., и варира според трудовия стаж.
– Сигналът, че през ноември не е извършено освидетелстване на пациенти, как ще коментирате?
– Колегата д-р Янков е член на първи състав и е на пенсионна възраст, на първи ноември не се е явил на работа, поради здравословен проблем. Същия ден пациентите, които са имали насрочена дата, са информирани за отсъствието му, определена им е друга дата след обаждане по телефона. Тези, които са имали записан час за втори ноември, веднага са информирани и на следващия ден не са пристигнали. Разбира се, че веднага са уведомени, защото пътуването до Благоевград на част от тях е свързано с време и средства. След като бяхме информирани за отсъствието на д-р Янков, бе командирован колегата д-р Владимир Рабаджийски и към момента той продължава да го замества. Работата на ТЕЛК през ноември не е прекъсната и освидетелстване на пациенти през този месец е извършено на 199 болни. За три дни през ноември председателката на първи състав д-р Дюлгерова също е отсъствала по болест, всеки човек може да се разболее, особено през зимния сезон, когато има завишаване на острите вирусни инфекции. През декември са освидетелствани 318 болни.
– Д-р Митев, оплаквания за върнати пациенти има и в първия работен ден на Новата година?
– Пациенти не са освидетелствани само два дни и затруднението е заради здравословен проблем на лекар. От 5 януари приемът е нормален, спазва се графикът и тези болни, които са имали насрочена дата, са освидетелствани без проблеми. Искам да поясня, че приоритетно се освидетелстват децата до 18-годишна възраст, и в двата състава има назначени педиатри, както и пациентите с психични заболявания. Пациентите не губят правото си, когато има закъснения. Счита се датата при входиране на заявлението със заболяването и се признава след освидетелстване от ТЕЛК. По същия начин е и изплащането на полагаемата сума от НОИ.
– Каква организация е създадена за недопускане на затруднения за пациентите?
– Всеки ден постъпват по 10-20 заявления, които се обработват, и се насрочва дата. Искам да поясня, че всяка седмица се командироват екипи от двата състава за освидетелстване на тежко болни по адреси по местоживеене в региона, които не могат да бъдат транспортирани до МБАЛ – Благоевград. Това са пациенти от цялата област. За един работен ден се консултират по 12 пациенти, лекарският преглед е около 20 минути, след което документите се обработват и се предават. В едномесечен срок се освидетелстват или преосвидетелстват по 300 пациенти от състав на ТЕЛК, за изминалата година са 7520 болни. В първи състав на ТЕЛК работят на щат д-р Елена Дюлгерова, д-р Виктория Джебирова и д-р Георги Янков. Втори състав на ТЕЛК е с председател д-р Олег Кашукеев и членове: д-р Венета Ампова, д-р Мария Хинчева, на половин щат е д-р Таня Спасова, която е в активна работоспособна възраст. За кадровия проблем, който е от години, е информирана Регионалната здравна инспекция, обявили сме и информация за свободни работни места.
Разговаря СЛАВА ИВАНОВА