Към определени електрически съоръжения има допълнителни изисквания по отношение на екопроектиране. Тези изисквания са насочени към продукти, свързани с енергопотреблението. Целта е на потребителите да се предостави информация, свързана с екологичните аспекти на продуктите. Има определени изисквания за екопроектиране към климатизатори и вентилатори за разхлаждане; перални машини; барабанни сушилни машини; съдомиялни машини; прахосмукачки; хладилници; бойлери; телевизори и др. домашни електрически уреди; лампи (компактни луминесцентни лампи, луминесцентни лампи без вграден баласт, газоразрядни лампи с висок интензитет, халогенни лампи, светодиодни лампи и други); прости телевизионни приставки (декодери); външни електрозахранващи устройства; компютри и компютърни сървъри; електродвигатели; вентилатори; безсалникови циркулационни помпи; водни помпи.
За продуктите, свързани с енергопотреблението се изисква да се предлагат в търговските обекти, придружени с продуктов фиш, енергиен етикет и инструкция за употреба. При избор на продукти от горепосочените потребителят се информира от енергийния етикет, продуктовия фиш и инструкцията за употреба за класа на енергийна ефективност, консумацията на енергия и други ресурси и техническите и функционални характеристики на продукта, като по този начин се позволява на потребителя да направи информиран избор. Препоръчва се на потребителите да купуват продукти с висок клас на енергийна ефективност, както и с намалена консумация на други ресурси.
Изискванията за екопроектиране са:
Специфични. Тези изисквания задават пределно допустимите стойности на енергийно потребление: енергийното потребление по време на употреба, в режими „изключен“ и „готовност“; консумацията на други ресурси (напр. вода), изисквания за максимално ниво на звуковата мощност, КПД и др. Определят изискванията за енергийна ефективност.
Общи изисквания. Това са изисквания за предоставяната от производителите информация в книжката с инструкции, върху опаковката на продукта, на официалния сайт на производителя и/или в техническата документация.
Перални машини
Специфични изисквания – от 1 декември 2011 г. индексът за енергийна ефективност (EEI) на пералните машини трябва да е по-малък от 68, т.е. пералната машина трябва да е най-малко Клас А енергийна ефективност, посочен на енергийния етикет.
Общи изисквания – от 1 юни 2012 г. в предоставяната от производителя книжка с инструкции трябва да са посочени: стандартните програми за памук при 400С и 600С, консумацията на енергия в режим „изключена“ и в режим „оставена включена“; информация относно времетраенето на стандартните програми, остатъчното съдържание на влага, консумацията на енергия и вода за основните програми за пране при пълен или частичен товар, или и за двата; препоръка относно вида на детергентите.
Съдомиялни машини
Специфични изисквания:
– от 1 декември 2013 г. за домакинските съдомиялни машини с номинален капацитет над 10 комплекта и широчина над 45 cm индексът за енергийна ефективност (EEI) трябва да е под 63, т.е. съдомиялната машина трябва да е най-малко клас А+ енергийна ефективност, посочен на енергийния етикет. За домакински съдомиялни машини с номинален капацитет 10 комплекта и широчина 45 cm или по-малко индексът на енергийна ефективност (EEI) трябва да е под 71, т.е. съдомиялната машина трябва да е най-малко Клас А енергийна ефективност, посочен на енергийния етикет.
– от 1 декември 2013 г. за съдомиялни машини с номинален капацитет 7 комплекта или по-малко индексът за ефективност на подсушаване (ID) трябва да е по-голям от 0,86, т.е. съдомиялната трябва да е най-малко Клас В на ефективност на подсушаване, посочен на енергийния етикет. За съдомиялни машини с номинален капацитет 8 комплекта или повече индексът за ефективност на подсушаване (ID) трябва да е по-голям от 1,08, т.е. съдомиялната трябва да е най-малко Клас А на ефективност на подсушаване, посочен на енергийния етикет;
От 1 юни 2012 г. в предоставяната от производителя книжка с инструкции трябва да са посочени: стандартният цикъл на почистване, който се има предвид като „стандартна програма“, и се уточнява, че той е подходящ за почистване на нормално замърсени съдове и прибори за хранене и че това е най-ефикасната програма; консумацията на енергия в режим „изключена“ и в режим „оставена включена“; ориентировъчна информация за времетраенето на основните програми за почистване, както и консумацията на енергия и вода при тях.
Изискванията за екопроектиране се отнасят само за тези продукти, които се предоставят за продажба в търговските обекти след горепосочените дати, от които изискванията влизат в сила.
WWW.DAMTN.GOVERNMENT.BG
КАМПАНИЯТА СЕ ПРОВЕЖДА ПОД ЕГИДАТА НА МИНИСТЪРА НА ИКОНОМИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ