Природо-математическият факултет на ЮЗУ „Н. Рилски” – Благоевград организира състезания с формат на държавен зрелостен изпит по биология, география, химия и математика.
Участието в състезанията е напълно безплатно за учениците, а оценките от тях ще се признават за кандидатстване във всички специалности на ПМФ през настоящата 2017 г. въз основа на специален сертификат. Всички състезания са под формата на традиционни матуритетни тестове на хартиен носител с време за решаване 2 астрономически часа. Засега единствено за състезанието по география се предлага и алтернативна форма на провеждането му – електронен тест. В този случай зрелостниците ще имат възможност за двукратно решаване на различни варианти на теста в рамките на два астрономически часа, като ще се зачита по-високата получена оценка. Освен това веднага след решаването на тестовете ще могат да получат обратна връзка за постигнатия резултат и допълнителна информация за въпросите, на които не са дали верен отговор.
Участието в състезанията, организирани от ЮЗУ, дава възможност на зрелостниците да проверят степента си на готовност за явяване на избрана от тях втора матура. И тъй като сертификатът с оценка от състезанието се признава за оценка от кандидатстудентски изпит в университета, дванадесетокласниците спестяват такса от 25 лв. за явяване на такъв изпит.
Териториалният обхват на инициативата включва не само Благоевградска и Кюстендилска област, но и всички области в Западна България. Разпратени са покани за участие в състезанията до директорите на около 100 училища. Предлагат се два варианта за провеждане на състезанията. Първият е на място, в съответното училище, в удобно за училищните ръководства и учениците време, като преподавателите от ПМФ се ангажират със своевременно изпращане на изпитните материали по предварително направена заявка и проверка и оценяване на писмените работи.
Вторият вариант е провеждане на „Състезания с формат на държавен зрелостен изпит по природни науки и математика“ в залите на Природо-математическия факултет в централната сграда на ЮЗУ „Неофит Рилски“ – УК 1, в Благоевград. Като първа предстояща дата е определена 28.01.2017 г. (събота) от 10:30 часа.
Както „Струма“ писа, в началото на септември м.г. Академичният съвет на Югозападния университет взе решение да освободи от заплащане на семестриални такси през първата година студентите от специалност „Математика”. При успешно завършен първи курс студентите ще бъдат освободени от такса за още една година и ще бъдат стимулирани с парична сума в размер на 600 лв., която получават и при успешно завършен втори курс. Приетите мерки за насърчаване на студентите в една от перспективните специалности са в съответствие с приоритетите, които следва Югозападният университет „Неофит Рилски“, а именно стимулиране на висше образование, което да отговори на изискванията и потребностите на реалната икономика и пазара на труда.
Решението на Академичния съвет е в унисон с действията на държавата за подготовка на дефицитни специалисти. С Постановление № 64 от 25 март 2016 г. на Министерския съвет беше приет списък на приоритетните професионални направления, сред които е и професионално направление 4.5. Математика.
Като стъпка за привличане на студенти в края на месец април 2016 г. Министерският съвет по предложение на ЮЗУ намали от 100 до 230 лв. таксите за следване в някои специалности на университета. Така например за „Екология и опазване на околната среда“ и „География и регионална политика” таксите от 660 лв. станаха на 520 лв. годишно. Драстично намаление от 800 лв. има при докторската програма „Комуникационна и компютърна техника” на Техническия факултет.
Наред с това благоевградският университет драстично намали таксите си за паралелно обучение. Те са в сила от началото на тази учебна 2016/2017 г. за студентите, които искат да се обучават и по друга специалност извън тази, по която са приети. Таксите за отделните специалности бяха редуцирани с над 50%. Така за една от най-желаните специалности – „Право”, вместо 1000 лева, бъдещите юристи вече плащат 500 лева на семестър.
Специалностите „Счетоводство и контрол“, „Финанси“ и „Маркетинг“ също поевтиняха от 900 лева на 250 лева. Намалението за „Връзки с обществеността“ е от 800 лева на 300 лева, а за „Психология“ – от 900 на 350 лева.
Припомняме, че кандидатстудентската кампания в ЮЗУ стартира на 1 февруари с електронни изпити, които ще се провеждат до 16 юни всеки работен петък и всеки ден от 19 юни до 5 юли. Предварителни писмени изпити ще има на 25-26 март и 22-23 април, а редовната кандидатстудентска кампания ще бъде на 7, 8 и 9 юни.
