„Кошмарно е състоянието на градската баня в Благоевград, която се стопанисва от общинския съветник Христо Ковачки. Въпреки т.нар. ремонти и реконструкция преди няколко години, плочките са мръсни и захабени, крановете и тасовете са изпочупени, по половин час чакаме да се напълнят коритата с топла вода, а тя тече на струйка като ракия от казан”, заяви във вестник „Струма“ благоевградчанинът Борислав Борисов.
От 3 г. той подава сигнали в Регионалната здравна инспекция и общината с апел за проверка и взимане на спешни мерки, но реакция няма. Единственият явен резултат бил подмяната на сламен кош с пластмасов и застопоряване на опасно клатещо се ръждясало перило към басейна, което за жалост скоро пак се разклатило.
През 2009 г. Общинският съвет на Благоевград предостави на концесия за 25 г. банята на съветника-бизнесмен Христо Ковачки.
Ето как описа положението в хигиенната баня в Благоевград Борислав Борисов, който заяви, че от 40 години е сред редовните посетители:
„От 3 години подавам сигнали до институциите, които са отговорни и задължени да упражняват контрол върху условията, безопасността и качеството на предлаганите услуги в банята, но явно никой не се трогва, а писмата, които получавам в отговор, само потвърждават, че подаденият сигнал отговаря на истината, без да ме информират какво е направено. А състоянието е отчайващо. Стенните сапунерки са счупени 2/3 от душовете не работят, преградите между тях са изтърбушени, събираме нарочно счупените тасове, да ги подсетим, че са за смяна, но на следващия ден те отново ги връщат за ползване. Забраните не се спазват. Служители към банята виждат как някои си перат вътре дрехите, други се бръснат, трети си боядисват косата, но никой не реагира, не прави дори забележка, да не говорим за налагане на санкция. Плочките явно не се мият с препарат, защото са видимо захабени и покрити със слой мръсотия. Има мухъл, паяжини, кабинките са занемарени и също не се почистват, това е най-очевадно на мястото за обувките.
Заради мръсотията не само аз, а всички, които ходят в банята, първо постиламе торбички и върху тях оставяме дрехите си, да нямат допир до рафтовете. Закачалките в общата къпалня са се раздули и тънат в мръсотия. Материалът, от който са направени, явно не е за такова помещение. От 40 г. ходя редовно в градската баня, не съм човек с огромни претенции, но сегашното положение направо е нетърпимо. Да не говорим за тоалетните. По-точно едната, защото втората вече цяла година е затворена. Под затворена си представете една летва, сложена напряко за ограничаване на достъпа. Писоарите, както можете да се досетите, също не се почистват. Същото важи и за тоалетната чиния.
В басейна мнозина влизат без чехли, което иначе е забранено, а стъпалата дотам са стотина. Новите пейки са тесни, двама души не могат да седнат, както по-рано, вероятно да се пести място. Пак по същата причина кабинките на гардеробчетата също са толкова тесни, че едва събират дрехите на един човек сега, през зимата, когато носим по-обемни палта. Гледано е да се изпълнят формално изискванията, а не да е функционално и удобно за ползване. Вентилацията е под всякаква критика.
Само се взимат парите на хората, цената скочи с левче, вече е по 2 лв. за пенсионери и по 2,50 лв. за останалите, а услугата не само не се подобри, точно обратното. Друг е въпросът, че никой не следи и за спазване на времето от един час, за което важи билетчето, дори часовник няма в банята. Всичко посочено може да се види в мъжката къпалня, но една жена ми разказа, че и в женската положението е отвратително.
Преди концесионерите да направят преустройство на банята, разположението бе максимално удобно и функционално за ползване, включително и от хигиенна гледна точка. В началото бяха тоалетните, след тях коритата, после душовете и накрая басейнът. Сега басейнът е свален на долния етаж, там са и тоалетните, но душ няма. Който иска да ползва тоалетната, трябва да се качи на горния етаж за душ и после да се върне обратно за басейна.
До Общинския съвет също подадох сигнал за лошата хигиена и че не е функционално новото разположение, но писмено ме посъветваха да се обърна към други институции, че не било тяхна работа. Как да не е тяхна работа, като двама от тримата концесионери на банята са общински съветници?! Може на някого темата за банята да изглежда незначителна, но ще се изненадате колко много хора в Благоевград я ползват, защото минералната баня е здраве и няма нищо общо с душа или ваната у дома. Ходил съм в Будапеща на баня, казвам ви, сравнение няма! Там наистина удоволствието е огромно!“, искрен бе Борислав Борисов.
„Поканихме концесионера Христо Ковачки на следващото заседание на Комисията по следприватизационен и следконцесионен контрол, на което ще поставим и този проблем, въпреки че не сме орган, който има право да следи или контролира хигиената и условията в отдадената на концесия хигиенна баня”, каза председателят Димитър Урдев. Той посочи още, че са насочили Б. Борисов към санитарните инспектори в РЗИ за проверка и предписания за проблемите в градската баня.
През 2009 г. Христо Ковачки спечели общински търг с фирмата си „Кристо 2008“ ЕООД за 25 г. концесия на хигиенната баня. Според решението чрез концесионния договор на концесионера се даде право на експлоатация, реконструкция, надстрояване, рехабилитация и изграждане на спа център. За първата година и половина инвестицията трябваше да бъде не по-малко от 4 200 000 лева без ДДС. Оправдавайки се с финансовата и икономическа криза през 2011 година, Христо Ковачки поиска таксата да бъде намалена. Тъй като сградата се води паметник на културата и е наложително съгласуване на проектите с Министерството на културата, не бе разрешено надстрояване, както бе заложено първоначално в проекта. След бурни дебати на редовна сесия тогава общинските съветници намалиха размера на задължителните минимални инвестиции, които съветникът-хотелиер трябва да направи в градската баня с 3 200 000 лева. Съветниците разрешиха вместо 4 800 000 лв. задължителни инвестиции, те да станат 1 500 000 лева за срока на договора. Падна и концесионната такса, която Ковачки плаща годишно на общината. От 144 000 лева тя е намалена на 83 000 лв. Разбра се и че благоевградският бизнесмен и общински съветник стопанисва хигиенната баня в Благоевград две години, без да плаща и лев в общинската хазна, което на практика означава, че Ковачки стопанисва банята противозаконно.
Справка в Басейнова дирекция в началото на 2012 г. показа, че съветникът-бизнесмен не си е направил труда да плати за минералната вода, която се използва в банята. Таксата за водовземане от минерална вода за хигиенни нужди е в размер на 1 лв. на куб.м, като ползваното водно количество от градската баня е около 2000 куб.м месечно. Сметките показват, че за 30 дни трябва да бъдат платени 2000 лева.
Години наред обаче плащане за водата нямало. За водоползването на минерални води без необходимото разрешително фирмата на Христо Ковачки „Кристо 2008” ЕООД получи два акта за установено административно нарушение, Министерският съвет също бе сезиран за нарушенията.
Две години по-късно, през 2014 г., Ковачки продаде 73% от концесията на банята в Благоевград на синовете на колегата си, общинския съветник от ВМРО Георги Васев, и на Георги Шимбов. Никола Шимбов е завършил туризъм в Швейцария, а Стоян Васев бе вратар на футболния отбор на Банско и затова делегира на баща си правото да го представлява.