ЛЪСНА ИСТИНАТА ЗА БИЗНЕСА „В СЯНКА”! В Меката на автокъщите – Дупница, патентен данък плащат само 3-ма автотенекеджии

Само трима автобояджии и тенекеджии в община Дупница плащат патентен данък, останалите се скатават, сочат данните от данъчната служба в общината. В Дупница в почти всеки квартал има по една автоработилница и автотенекеджии. Публична тайна е и че в някои от автокъщите край Пиперево има и автоработилници, в които се ремонтират докараните от чужбина автомобили.

В Дупница работят двама ключари, но само единият от тях е редовен платец към общинската хазна и си е платил патентния данък за 2016 г.

Седем са обущарите в Дупница, които са обложени с патентен данък. Дюкянчетата им са разположени в кварталите, в центъра на града няма обущар, но все по-рядко са клиентите, които ремонтират обувките си. Обущарят, който работеше в евробазара, се отказа, тъй като клиентелата му намаляла, след като се появиха магазини за обувки с цена по 10-15 лв. Преди време пред репортер на вестник „Струма“ той сподели: „Откакто китайските обувки навлязоха на българския пазар, клиентите ми намаляват. Купуват евтини обувки, а като се скъсат, отиват и си купуват нови“.

Оказа се и че никой от търговците, които имат заведения в Дупница и са поставили пред тях развлекателни игри с жетони или със стотинки, не е платил патентен данък в общината. През лятото в централната част на града има различни видове атракции – камиончета, влакчета… за които се плащат от 0,50 лв. до 1, 00 лв. без касов бон.

Най-много са регистрираните в община Дупница бръснари и фризьори – 20, които са платили патентен данък. По един клуб за бридж и табла също са платили патент за работата си.

Нито една гадателка в Дупница не е узаконила работата си. Поне три са по-известните врачки в общината, за които се знае, че практикуват. Две от тях гледат на кафе, третата твърди, че Господ й подсказва какво да каже на клиента, потърсил я за помощ. Прави впечатление, че доста дупничани са луднали по врачки и ги търсят да им подскажат как да решат пролемите си, като си плащат щедро. Страх от черни магии също пълни джобовете на врачки, които твърдят, че спират лоша енергия към клиента им. Работата на гадателите обаче остава засекретена и те данъци не плащат, въпреки че печелят добре.

Има и занаяти, които са изчезнали от сферата на услугите – като коминочистач, ремонт на чадъри, зареждане на запалки с газ. В зората на демокрацията в Дупница имаше две-три места, на които можеше да се зареди запалка с газ срещу 50 ст. От години никой не носи на поправка и чадъри – пак заради евтината китайска стока. Вместо да носят чадъра си на ремонт, хората предпочиттат да си купят нов за 2-3 лева.

Оказа се, че в Дупница няма и тапицери, платили данъка в общината, който е 50 лв. до 99 лв. годишно.

Нито един от собствениците на студия за татуси в Дупница също не внася пари в общинската хазна. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *