Таксиметровият шофьор от Кюстендил Ивайло И., на 52 г., е първата жертва на промените в Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ в Кюстендилско. Точно в деня на влизането им в сила в събота водачът на жълтата кола бил спрян за проверка в централната градска част на Кюстендил.
Пътни ченгета обясниха, че „бакшишът” категорично отказал да му бъде направен тест с дрегер за алкохол. „Това означава, че най-вероятно е пил, преди да седне зад волана“, коментираха униформените. Те допълниха, че съгласно новите промени в ЗДвП веднага му свалили номерата на таксито. „Колата остана на улицата, там, където я спряхме за проверка“, обясниха още пътните полицаи.
С новите промени в такава ситуация таксиметраджията може да остане без книжка за 2 години и да плати 2000 лв. глоба. Освен това ще остане от 6 м. до 1 г. без кола, тъй като категорично отказал да се подчини на полицейското разпореждане.
„Въпреки предупрежденията през последните седмици смятаме, че ще има много „изгорели”, докато водачите не свикнат с промените”, казват пътните ченгета и припомнят, че шофирането с алкохол, наркотици или без книжка вече ще носи от 1 до 3 години затвор, както и солени глоби и коли „на трупчета”.
Свалянето на табелите вече грози и собственици на автомобили, ако са дали колата си на деца, на приятели или роднини, и шофьорът е седнал зад волана след употреба на алкохол. Ако водачът бъде хванат пиян, собственикът на колата остава без возило за 1 месец, въпреки че не е извършил нарушение на пътя. Същото важи и за собственик, който кара със стара, неплатена глоба или с над 50 км/ч над допустимото в населено място.
Справка в делата на Районен съд – Кюстендил показва, че през миналата 2016 година съдебните състави са разглеждали 84 дела на пияни шофьори. „При над 1,2 промила алкохол наказанието е лишаване от свобода от 1 до 3 години ефективно, ако водачът има вече подобно наказание зад гърба си. Ако сгафилият не е осъждан, най-лекото наказание, което може да получи, е условна присъда, придружена с лишаване от правото да управлява МПС за определен период от време”, коментира председателят на КРС съдия Мая Миленкова.
„Новите промени в ЗДвП фиксират и по-точни наказания за пияните шофьори”, обясни Миленкова. Заловените с 0,5 до 0,8 промила ще получават наказания от 6 месеца лишаване от право да управляват МПС и глоба от 500 лв., а за шофьорите с 0,8 до 1,2 промила наказанието е отнемане на книжката за 12 месеца и глоба 1000 лв.
Законът е по-либерален към шофьорите, хванати да управляват след употребата на наркотични или други упойващи вещества. Районен съд е гледал 14 такива дела през миналата година, като при 9 от тях е приложен член 78 „а” от НК, който допуска административно наказание, ако лицето не е осъждано, като глобата е от 1000 лв. до 5000 лв.
„Аз мисля, че трябва да има идентичност при наказанията, като не се позволява административна санкция за шофьорите, седнали зад волана след употреба на наркотични или други упойващи вещества“, каза съдия Миленкова.
29 са били делата през 2016 г. в Районен съд – Кюстендил с подсъдими лица, които са хванати да шофират без свидетелство за управление на МПС.