Ветеринарният лекар д-р В. Ушатов: Кастрацията е препоръчителна мярка за котките и кучетата, с нея се предотвратяват много онкологични заболявания на хормонална основа, при жребците се прави за успокоение на нрава

Д-р Васил Ушатов е роден през 1989 г. в гр. Дупница. Завършил е средното си образование във Ветеринарния техникум в гр. Костинброд, а след това специалност „Ветеринарна медицина“ във ВМФ – Стара Загора. Кариерата си започва в частна клиника в Самоков, а в момента има собствена частна практика. Лекува коне, едри и дребни преживни животни, кучета и котки. Специалист офталмология и абдоминална хирургия.

– Д-р Ушатов, откъде се зароди любовта Ви към животните, някой от рода Ви занимавал ли се е с ветеринарна медицина?

– Роден съм в Дупница. Още от малък обичам да чета медицинска литература и редовно посещавах библиотеката при НЧ „Зора 1858“ в града. Това ми помагаше много по време на обучението ми във Ветеринарния техникум, а по-късно и по време на обучението ми за ветеринарен лекар. Първо исках да уча хуманна медицина, но впоследствие разбрах, че по-благородната професия е на ветеринарния лекар. От дете съм израснал с животни. В рода ми леля ми Елена Ушатова е завършила специалност „Зоотехника“. Работила е в Ловно-рибарско стопанство „Искър“ в гр. Самоков. В момента живее и работи в Италия. В рода ми няма хора, които са се занимавали с ветеринарна медицина. Дядо ми по бащина линия Михал Ушатов е родом от село Боровец. Израснал е в семейство на животновъди, но не се е занимавал с животновъдство. Завършил е образованието си в Дупница, а след това е работил в бившия завод „Марена“ като началник смяна. Бил е член на БКП до края на живота си, изключително уважаван човек. Баба ми Добра Ушатова е родом от село Пиперево. Тя е работила в шивашки цех, след това в АПК – село Пиперево и ХФК, откъдето се пенсионира. Майка ми Катя е родом от село Цървище, община Кочериново. Висшето си образование завърши в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, специалност „Педагогика“. Баща ми Валентин е роден в Дупница. След отбиването на военната си служба започва работа в АПК – село Пиперево като механизатор в животновъдството. След това работи в ХФК като шлосер. Работил е в строителна фирма в София и от там се пенсионира.

– Опитвали ли сте като дете да лекувате домашните си любимци?

– Не. Като дете отглеждах зайци и гълъби. Сега съм горд собственик на порода турски кангал /анадолска овчарка/ с име Мая. Подарък ми е от дупнишки бизнесмен. Имах няколко пчелни семейства. Работата покрай тях ми доставяше голямо удоволствие.

– Кой е най-хубавият мед?

– Според мен липовият.

– В момента занимавате ли се с пчеларство?

– Не, но обмислям пак да се захвана.

Завършили сте „Ветеринарна медицина“ в Стара Загора. Разкажете за Вашата професионална реализация?

– От 2004 до 2008 г. учих във Ветеринарния техникум в град Костинброд. След това завърших висше образование, специалност „Ветеринарна медицина“, във ВМФ – гр. Стара Загора /2008-2013/. От 2014 до 2016 г. работих в Самоков в частна клиника и там доста надградих своите придобити знания от следването си. В момента имам собствена частна практика, която основно е свързана с лекуване на коне, едри и дребни преживни животни, кучета и котки и много работа на терен.

– Какво представлява работата на терен?

– Тя е доста интересна и забавна, защото там се изисква трезва и адекватна преценка на ветеринарния лекар. На терен най-често срещаните патологии са израждания при говедата, овцете и козите, а през пролетно-летния сезон – заболявания на храносмилателната система. Също на терен е извършването на кастрация на жребци.

– Женските животни имат ли естрален цикъл и кога се извършва кастрацията при тях?

– Да, женските животни имат естрален цикъл, като за различните видове животни е различно, зависи от сезона. Кастрацията е една препоръчителна мярка, за да се предотвратят много онкологични заболявания, които са на хормонална основа. Най-често срещан е злокачественият рак на гърдата при женските кучета и котки. Жребците по-често се кастрират за „успокоение“ на нрава.

– Разкажете интересна случка от Вашата практика?

– Лекувах един котарак на медицинска сестра в детско отделение. Котаракът имаше стоматологичен проблем, с последващо засягане на очните среди. След адекватен и обстоен преглед се установи наличието на зъбно-алвеоларен процес на горен втори молар /кътник/. След адекватното лечение котаракът се излекува и е добре.

– Според Вас кои породи кучета са най- подходящи за отглеждане в апартамент?

– За апартамент са подходящи минипородите кучета като йоркширски териер, японски хин, пекинез и мопс.

– Кучето е приятел на човека, но едрите породи кучета като питбул, доберман и ротвайлер наистина ли са толкова опасни, или само така изглеждат?

– Тези породи са страшни на вид, но иначе не са толкова. Даже са много дружелюбни, само не трябва да се учат да бъдат агресивни.

– С каква храна трябва да се хранят кучетата?

– По принцип те трябва да се хранят с гранула, да се избягват костите, защото костта сама по себе си няма нищо хранително. Може да създаде много големи проблеми на животните от здравен характер.

– Кои са основните заболявания при кучетата и котките и как може да ги предпазим от тях?

– Основните заболявания при кучетата и котките са от паразитарно естество. Най-важно е да се прави профилактика с качествени медикаменти на база епидемиологичен статус /актуален/.

– Всяка професия изисква и самоусъвършенстване. Вие какво правите в тази насока?

– Ходя постоянно на семинари и симпозиуми. С лична покана през 2015 г. присъствах на семинар „Малко познати зоозони при кучето и котката“ от проф. Цачев. Ходил съм на семинари, организирани от Германската асоциация по коневъдство и говедовъдство „Здраве и болести на копитата“. Участвал съм в разработването на съвременни биопродукти. Актуализирам своята натрупана информация от следването си с литература, която си поръчвам на английски, немски и руски език. Основната литература е свързана с офталмологични заболявания, заболявания на черния дроб, абдоминална хирургия и спешна медицина на кучето и котката. Поддържам контакти с Катедрата по превантивна медицина във ВМФ – Стара Загора. Също имам постоянна връзка с колегите от хуманната медицина, които лекуват заразни и паразитни болести.

– Според Вас има ли приемственост между старите кадри във вашата професия?

– Наблюдава се приемственост и много от по-възрастните колеги са готови винаги да помогнат на по-младите.

– Каква е реализацията на младите ветеринарни лекари в община Дупница и България? Имат ли условия за работа?

– За реализация може много трудно да стане въпрос, защото няма добре развит пазар. Условия за работа много трудно се създават, защото се работи с морално остаряла база.

– В разговора ни споменахте, че леля Ви живее и работи в Италия и сте ходили на гости при нея. Какво Ви направи впечатление?

– Да, ходил съм при леля ми в Италия няколко пъти. Направи ми впечатление, че там има изключително висока култура и много голямо уважение спрямо ветеринарните лекари. Кухнята е предимно рибно-морска. По-малко консумират тестени изделия.

– Вие имате ли желание да работите в чужбина?

– Да. Имах желание и продължавам да искам да замина за чужбина, защото тук няма здравословна среда. Не сме качествено платени. В Италия ветеринарните лекари изкарват доста пари и могат да си позволят да живеят нормално.

– Имате ли си приятелка?

– Да. Тя също е ветеринарен лекар. От Самоков е, но работи в София.

– С какъв апел ще се обърнете към младите хора, които имат желание да посветят живота си на ветеринарната медицина?

– Да бъдат внимателни и прецизни в своя избор.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *