Екипът на проф. Майкъл Снайдър от Станфордския университет провел тестове с 43-ма студенти доброволци в продължение на 11 месеца.
Те трябвало да носят смартчасовници, регистриращи техните медицински показатели. По време на експериментите били предварително фиксирани 8 от появилите се впоследствие 8 простудни заболявания.
Носимите джаджи, подобни на Епъл уоч, регистрирали телесната температура и пулса на доброволците, както и нивата на кислород в организма им.
Екипът установил, че половин ден преди те да се разболеят, сърдечният ритъм и телесната температура им се покачвали, а нивата на кислород спадали.
„Нашата апликация бие алармата, че нещо не е както трябва в организма ни, преди да осъзнаем, че се разболяваме“, изтъква проф. Снайдър.
В такива случаи пулсът се увеличава с 5-10 процента в сравнение с нормалните нива. Ако тази аномалия продължи повече от два часа, сигурно е, че ни предстои болестно състояние. Апликацията ще предупреждава потребителите за предстоящата простуда и тя ще може да бъде лекувана още в зародиш и да се справяме с нея по-бързо.
Проф. Снайдър предвижда новата апликация да се появи на пазара до две години и тя да бъде използвана като пълноценен медицински уред.