В свидетелски показания бизнесменът Цв. Найденов твърди, че в офиса му Черепа отправил заплахи към него, брат му и баща им, че ще ги ликвидира заедно с Домусчиев „като Манол Велев и Йордан Динов“
Името на убития преди 12 г. благоевградчанин Йордан Динов изплува на хазартното делото в Софийски градски съд срещу олигарха Васил Божков, който е подсъдим за участие в организирана престъпна група, създадена за изнудване, длъжностни и корупционни престъпления. В свидетелските си показания в съда бизнесменът Цветомир Найденов заяви, че на среща през юни 2019 г. в офиса му на ул. “Московска” Божков отправил заплахи за убийство към него, брат му и баща им, че ще ги ликвидира заедно с Кирил Домусчиев “като Манол Велев и Йордан Динов”.
Припомняме, че благоевградчанинът Йордан Динов беше разстрелян в центъра на София на 4 април към 10.00 часа сутринта на ъгъла на улиците „Будапеща“ и „Кирил и Методий“. 40-годишният благоевградски бизнесмен почина в линейката на път за болницата. У него бяха открити 32 000 лева и 5000 евро. В часа на убийството му Динов е трябвало да се срещне с бившия кмет на Благоевград Костадин Паскалев. Тогава вътрешният министър Цветан Цветанов попита дали откритите у убития пари не са били предназначени за Паскалев, който светкавично отвърна, че ще го съди за тези думи. „Ако Цветанов каже, че намерените пари у Йордан Динов след убийството му са били за мен, ще бъде съден или от български, или от чужд съд“, каза Паскалев.
Тогава 40-годишният Йордан Динов вече има мрежа от пунктове за залагания като представител на австрийската „Планет уин 365“, които бяха под шапката на австрийската фирма „Скай спорт 365 – България“ ООД. Благоевградчанинът влезе много силно в бизнеса и за година откри стотина пункта в София, Пловдив, Бургас, Варна, Свиленград, Благоевград, Петрич чрез фирмата си „Скай спорт 365 – България“ ООД, в която е съдружник с приятелката си Соня Букева, като осигурява работа на над 100 човека.
Забелязан като нов играч в хазартния бизнес, той бе подложен на унищожителна атака и непрекъснати проверки от НАП, Прокуратурата и Комисията по хазарта тогава. През декември 2011 г. „Еврофутбол“ излиза с декларация срещу „все по-масирано незаконно и криминално организиране на хазартни игри, и по-специално на залози върху резултати от състезания“, и настоява ГДБОП и другите служби да вземат мерки.
Според „Еврофутбол“ „съществуват фирми, регистрирани като търговски дружества у нас, но оперират като хазартни компании без издадено разрешение от комисията по хазарта“. Дават пример и със „Скай спорт 365 – България“ ООД, което „осъществява незаконна хазартна дейност физически на територията на България, като открива букмейкърски пунктове, които нарича клиентски центрове с хазартна дейност от залози върху резултати от състезания, като клиентът плаща в брой за залог, изплащат се и печалбите в брой“. В пунктовете на Динов обаче непрекъснато се правят проверки от ГДБОП, данъчните и Комисията по хазарта.
Издадени са десетки наказателни постановления за глоби, които фирмата обжалва в съда, и те биват отменяни. Обвиненията са, че фирмата му извършва хазартна дейност и трябва да плаща данъци.
„Това обаче не е така. Залаганията и изплащането на печалбите става от австрийските партньори, а те плащат данъци в Австрия. В рамките на ЕС не може да има двойно данъчно облагане“, коментира адвокатът му тогава Илко Стоянов.
Динов имал договор с австрийците, според който получава пари, свързани с броя на привлечените клиенти. Актовете му, наложени като част от пресата, падаха в съда, защото Динов играеше по правилата и закона. Имаше над 100 спечелени дела във всички съдилища в България, като адвокат по тях беше бившият благоевградски кмет Илко Стоянов, който твърдеше, че Динов е безпогрешен в работата си и че всичките му актове, паднали в съдилищата, са ярко доказателство за опитите на държавната машина да смаже един законен бизнес, за да не се пречи на олигарсите в държавата.
Динов продължаваше да открива офиси и да осигурява работни места въпреки пресата и привличаше доста клиенти, които през неговите центрове залагаха в австрийската букмейкърска къща заради по-добрите му коефициенти, давани на любителите на футболните залагания. Това го направи конкурентоспособен, но застраши големи корпоративни интереси.
Динов споделяше, че съзнава, че настъпва интереси в хазарта, но не се страхува за живота си – ако не е той, австрийците ще намерят друг човек. Затова и не ходеше с охрана, защото развиваше легален бизнес и не беше хазартен тип, а математически гений, многократен шампион на България по математическа лингвистика, в топ 10 в света по спортен бридж.
Убийството му дойде като гръм от ясно небе, а смъртта на именития възпитаник на Американския университет в Благоевград, потомък на известна фамилия, разтърси Благоевград и шокира България. Във фаталния 4 април 2012 г. Й. Динов тръгва сутринта от Благоевград за София, където в 14,30 ч. в Административния съд има 3 дела срещу постановления за глоби. Пътува заедно с приятелката си, нейна братовчедка и приятел. Тримата слезли край мол, а Динов продължил към офиса на Костадин Паскалев, приятел на бащата на Динов – гинеколога д-р Петър Динов.
Родителите на Йордан били притеснени от бизнеса му заради многото полицейски акции и искали да се откаже. Баща му помолил бившия кмет на Благоевград Паскалев да си поговори с него и да се опита да го убеди да не продължава с този бизнес. Това бил и поводът Паскалев да го повика в офиса си в София.
Докато върви по улицата, Динов е прострелян 6 пъти с преработен на боен газов пистолет и пада облян в кръв на ъгъла на ул. „Будапеща“ и „Св. св. Кирил и Методий“ минути след 10 ч. Умира на път за болницата. Стотици опечалени и ужасени хора го изпроводиха до последния му път с шествие, което мина пред полицията в Благоевград в знак на протест срещу изявление на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов, разсърдил всички, които познават Йордан Динов, с думите, че става въпрос за война в ъндърграунда и че е убит хазартен бос. Думи, които не се отнасяха за Йордан Динов, който не беше хазартен подземен бос, а успешен мениджър в силен и открит законен бизнес.
Два месеца след показното убийство СДВР залови двама души – Кирил Кирилов-Кико и Николай Станков-Ники Дългия, които били разкрити по записи от охранителни камери да следват колата на Динов с лек автомобил „Субару“.
Очевидци разказали, че след стрелбата видели бягащ мъж – едър, набит и с криви крака, който е разпознат като Ники Дългия. Вероятно специфичната му походка го е издала, носел прошарена перука. Кирил пък бил разпознат от собственик на автоморгата, където оставил субаруто и искал да се разглоби на части.
След година и половина в ареста срещу двамата не бе внесено обвинение и те бяха освободени. През 2018 г. делото срещу Ники Дългия влиза в Софийския градски съд, а срещу Кирил, който е карал колата, обвинение няма. Делото срещу Ники Дългия продължава до средата на 2020 г., когато е прекратено по искане на прокурора и адвоката на подсъдимия.
„Причината е, че в Специализираната прокуратура е заведено досъдебно производство за убийството на Динов“, спомни си благоевградският адвокат Красимир Дуков, който представлява родителите на убития Йордан Динов.
Разследването започва, след като в началото на 2020 г. Божков напуска страната и срещу него са подготвени 19 обвинения.
„Очевидно е, че в периода след 2012 г. до настоящия момент са разкрити нови обстоятелства, които към днешна дата са неизвестни за съда и за обществеността, но са известни на разследващи от Специализирана прокуратура, а наблюдаващият прокурор счита, че обективната истина би била разкрита най-добре, ако разследването се проведе от Специализираната прокуратура. Не е логично да се водят две паралелни производства с един и същ предмет“, мотивира се съдът и прекратява делото. С „особено мнение“ е младши съдията в състава, защото смята, че „веднъж сезиран, съдът е длъжен да прояви активност и да събира служебно доказателства, след което да даде отговор основателна или не е обвинителната теза“.
Така през юни 2020 г. делото срещу обвинения като физически убиец на Динов е прекратено. Тепърва се очаква обвинителен акт срещу него да бъде внесен отново заедно с този на Васил Божков като поръчител. Дали ще се ползват свидетелските показания на братя Найденови, които дадоха под клетва завчера на другото дело в СГС, за „признанията“ на Божков относно убийството на Динов, предстои да разберем. След срещата братята закупили бронирани автомобили и наели охрана.
В съдебната зала Найденови разказаха детайли около създаването и дейността на хазартния си бизнес, както и за познанството си с Божков, което е започнало още през 1993 г. Боян Найденов описа пред съда методите за изнудване и натиск, свързан с прехвърлянето на фирмени дялове. По повод свидетелските им показания, в отговор на журналистически въпрос, след това Божков казва: „Не ме принизявайте толкова ниско, да коментирам Найденови. Аз съм ги отгледал тези двамата”.
По това дело прокуратурата твърди, че той е ощетил бюджета с над 559 млн. лв. Той е предаден на съд за организирана престъпна група, създадена с цел извършване на изнудване, длъжностни и корупционни престъпления. Божков е обвинен като ръководител на организирана престъпна група от 10 лица, 9 от които са длъжностни лица от закритата Държавна комисия по хазарта, които той подбудил да извършат нарушение на служебните си задължения – допуснали са да не се таксуват и да не се събират в пълен размер дължими такси по Закона за хазарта. Вследствие на престъпната дейност са нанесени щети на държавния бюджет в размер на 559 739 164,70 лева. Наказателното производство е образувано в закритата вече Специализирана прокуратура през 2019 г. във връзка с данни за престъпна група, а обвинителният акт срещу групата бе внесен на 23.04.2024 г. от Софийска градска прокуратура в Софийски градски съд.
С произнасянето тези дни на името на Йордан Динов на хазартното дело срещу Божков отново бе отворена кървящата рана и стана актуален въпросът със „замразеното“ разследване на показното убийство на един млад, смел и амбициозен българин, брилянтен математик и мениджър, който със сигурност щеше да стане от големите успешни предприемачи.
Репортер на „Струма“ потърси вчера бащата, уважавания лекар д-р Петър Динов, който заяви, че досега никой не ги е търсил във връзка с евентуално ново разследване.
Йордан Динов не е забравен от близки и приятели, които организираха традиционен турнир в негова памет, който всяка година събираше стотици на футболно състезание. За него бе направено възпоменание през 2014 г. в Европарламента, на което присъстваха Оли Рен и Мартин Щулц и нито един български евродепутат.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА