Бащата на медицината Хипократ е обичал да казва, че храната трябва да се възприема като лекарство. Друг по-малко известен от него лекар често е говорел, че най-често хората се самоубиват с помощта на ножа и вилицата.
И двамата говорят за едно и също – храната, която ядем, може да лекува, но може и да убива!
В борбата с рака, освен сложната фармакология, помагат и обикновените хранителни продукти. Голяма част от онколозите са на мнение, че най-ефективната профилактика срещу това коварно заболяване е здравословното хранене.
Днес ще ви предложим част от продуктите, с чиято редовна употреба можете да се предпазите от смъртоносната болест.
Цвекло
В цвекло има антоцианини и ресвератрол, които допринасят за унищожаването на раковите клетки. Ако не харесвате този зеленчук, яжте вишни, патладжани и червено грозде – те притежават подобни свойства.
Тлъста риба
Морските дарове са ценен източник на полиненаситени Омега-3 мастни киселини. Те възпрепятстват образуването на кръвни съсиреци и нормализират кръвното налягане при хипертония. И също така: имат антикарциногенен ефект, който предотвратява злокачествената дегенерация на клетките. Освен това в рибата се съдържа голямо количество витамини.
Бразилски орех
Само в 6 бразилски ореха се съдържат 100-200 мкг селен, който притежава мощни противоракови свойства. Други източници на този елемент са пълнозърнестият хляб, яйцата и пилешките гърди.
Домати
Препоръчително е всяка седмица да ядете между 7 и 10 домата. Най-важното вещество, което се съдържа в тях, е ликопенът. Това е силен антиоксидант, който предотвратява атеросклерозата, подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система, намалява риска от рак и има антиейдж ефект. Между другото, ликопен се съдържа и в ягодите, дините, грейпфрута, чушките, морковите и прасковите.
Слънчогледови семки
Те съдържат много цинк и витамин Е. За да получите ползи за здравето си, се препоръчва да консумирате по 15-25 мг (3-5 супени лъжици) семена дневно. Между другото, можете да смесите слънчогледовите семки с тиквени и да ги прибавите към зърнената си закуска.
Чесън
Той съдържа над 70 активни компонента, които влияят благоприятно на сърцето. Според CANCERactive, с 2-3 скилидки чесън дневно ще държите далеч от себе си не само вампирите!
Броколи
Учените все по-често говорят за ползите на този зеленчук. Благодарение на един свой специален компонент – глактоза, броколите помагат за изхвърлянето на вредни вещества от организма. Те съдържат сулфорафан, който помага за почистването на черния дроб и има противораков ефект. Броколите са богати и на фибри, които потискат чувството на глад дълго време.
Яйчен жълтък
Отличен източник на фолиева киселина, която участва в процеса на удвояване на ДНК молекулите и обновяването на клетките. Препоръчително е дневно да се приемат до 400 мг. от тази важна киселина.
Гъби
Активизират работата на имунната система, което е много важно в началото на зимния сезон. Ако имате възможност, купувайте шийтаке, мейтаке, кордицепс, но и печурките също вършат чудесна работа.
Червен и жълт пипер
Те съдържат витамин С в много по-големи количества, отколкото портокала, а този витамин укрепва имунната система. Количеството му в една червена чушка достига250 мг, докато в портокала съдържанието му е едва 65 мг.
Моркови
Още един източник на витамин А. Когато си правите морковена салата, задължително я овкусете с растително масло, а към сока добавяйте малко мляко или сметана, в противен случай мастноразтворимият витамин А няма да може да усвои от организма.
Растения от семейство бобови
Лещата, грахът, фасулът и соята са отлични източници на фибри и белтъчини. В допълнение, бобовите растения обогатяват организма с изофлавони и фитоестрогени. Препоръчително е да ги включите в менюто си поне веднъж на всеки 2 дни. /jenata.blitz.bg