12 общински съветници от Благоевград вчера в края на работния ден депозираха искане до председателя на ОбС Радослав Тасков за провеждане на местен референдум. Предложението е жителите на общината да отговорят с „да“ или „не“ на въпроса „Да поеме ли Община Благоевград дългосрочен дълг (заем) в размер на 14,5 милиона лева?“.
Това е сумата, която, по разчетите на екипа на кмета Методи Байкушев, е необходима за плащания по конкретни капиталови обекти, за които не са налични получените от държавния бюджет целеви средства, както и за собствено самоучастие на изпълнявани проекти по национални програми и програми на ЕС и ЕИП и за предварително плащане между периодите за верификация за част от програмите, предвидени за 2024/2025 г.
Както „Струма” писа, идеята за референдума бе лансирана на общественото обсъждане, което М. Байкушев организира в понеделник вечерта, от бившите съветници от ГЕРБ Красимир Роячки и Кирил Илиев. Вчера тя бе разработена, подписана и входирана при Р. Тасков от настоящите съветници Димитър Урдев, Албина Анева, Георги Бежански, Ивайло Червилов, Васил Миладинов, Мария Гошева, Веселин Христов, Христо Михалков, Ана Стойчева, Георги Евтимов, д-р Калоян Калоянов и Димитрина Петрова. 3-ма от 4-мата съветници от ГЕРБ бяха извън града и не успяха да сложат подписите си, но предложение за местен референдум може да бъде направено от поне една пета от общинските съветници, които в Благоевград са 41, тоест от поне 9-има съветници, така че подписите са достатъчни.
В искането си жителите на общината сами да решат искат ли нов дълг съветниците признават, че били провокирани от срещите си с избирателите им, които непрекъснато ги упреквали, че единственото, което вършат в Общински съвет, е да повишават данъците и да вземат кредит след кредит.
Според вносителите на предложението при решение на ОбС да се насрочи референдум, съветът трябва да одобри и разходите за организирането му. Сметките им показват, че ще са необходими около 20 000 лв., главно за отпечатването на бюлетината и за урни. За да се спестят организационни разходи, идеята им е референдумът да се проведе на 9 юни, когато ще бъдат и изборите за Народно събрание и Европарламента. Така благоевградчани ще могат да дадат мнението си за общинския дълг, без да се налага да губят време и да ходят специално да гласуват. Съчетаването на 2-та избора и референдума може да има и активиращ ефект и да повиши активността на гласоподавателите.
В искането си съветниците са предложили и готов текст на проекторешение, според който ОбС дава съгласие за
произвеждане на местен референдум на 9 юни, одобрява разходите за организирането и финансирането на референдума от общинския бюджет, одобрява образците от книжата за референдума и възлага на кмета на Община Благоевград и Общинската администрация да осъществят организационно-техническата подготовка на местния референдум.
„На основание чл. 27, ал. 4 и чл. 30, ал. 1 от ЗПУГДВМС следва в тридневен срок от получаване на настоящото предложение за произвеждане на местен референдум да уведомите общинските съветници и кмета за неговото наличие“, напомнили са на Р. Тасков съветниците.
Направено е и особено искане – на основание чл. 60, ал. 1 от АПК, за да се защити особено важен обществен интерес и с оглед избягването на каквито и да било значителни вреди, да се допусне предварително изпълнение на решението за провеждане на местен референдум. Това означава да не се чака влизането в сила на решението, което става, след като точката мине през областната администрация.
Предвид спешността на вземане на решението за референдум, вчера при Тасков бе депозирано и искане за включване на извънредна точка в дневния ред на заседанието, което е планирано за утре, 26 април.
За да бъде взето решение за насрочването на референдум, са необходими гласовете на 21 общински съветници. Ще успеят ли вносителите на предложението да привлекат за каузата нужните им гласове, ще стане ясно в петък.
ВАНЯ СИМЕОНОВА