Над 1500 души се събраха за т.нар. „голямото пушене“ пред Бранденбургската врата в Берлин, за да отбележат частичното легализиране на канабиса. Новите правила влизат в сила от 1 април, съобщава германското издание „Шпигел“, предава БиТиВи.
Говорител на берлинската полиция обясни пред АФП, че много хора демонстративно са запалили джойнтове в полунощ (неделя срещу понеделник), като това е било съпроводено с бурни възгласи, музика и реге танци.
В бъдеще германците над 18-годишна възраст ще имат право да носят у себе си до 25 грама канабис, както и да отглеждат до три растения от наркотика в домашни условия. До 50 грама суха маса от наркотика човек може да съхранява и в жилището си.
Снимка: iStock
Пушенето на трева е разрешено на обществени места, но не и в близост до деца и младежи, училища, детски заведения, детски и спортни площадки и пешеходни зони през деня.
Нарушенията могат да бъдат наказани със сериозни глоби. Предаването на наркотици – особено на непълнолетни лица, остава наказуемо престъпление и се наказва с лишаване от свобода. Властите в страната напомнят още, че канабисът остава забранен за младежи под 18 години.
Легализацията на тревата в Германия беше предшествана от десетилетия дебат, припомня агенция Ройтерс.
По време на обсъждането на закона, който от днес вече е в сила, медицинските асоциации изразиха сериозни опасения, свързани със здравето на младите хора.
Някои психиатри и психотерапевти посочиха, че мозъкът съзрява напълно едва в средата на 20-те години, т.е. по-ранната употреба на канабис крие рискове от развитието на психози.
Въпреки легализирането на тревата, властите в Германия очакват три независими доклада по темата през следващите няколко години. Първият доклад, който разглежда въздействието на наркотика върху младежите, трябва да бъде представен през есента на 2025 г.
Междувременно обаче Полицейският синдикат (GdP) очаква проблеми с контрола след влизането в сила на закон.
„Конфликтите са неизбежни. Сигурни сме, че поради различни неясноти и липса на законови дефиниции, ще има грешки и недоволство“, каза зам.-председателят на GdP Александър Пойц и поясни, че униформените не разполагат с инструменти за проверка и везни, за да претеглят носеното от всеки един количество.