Бабинден е, ето какви са обичаите за празника

Бабинден е. Денят на родилната помощ се отбелязва по стар стил на 21 януари, а по нов – на 8 януари. Празникът ще бъде отбелязан официално и в много болници и АГ-отделения в страната.

Бабинден е своеобразен завършек на празниците, свързани с Рождество Христово. Обредността при него обаче е езическа.

В миналото по-възрастните жени помагали на родилките с ражданията и изпълнявали ролята на акушерки. Тогава изпълнявали и различни ритуали. След това станало традиция майките да им гостуват всяка година, за да им се отблагодарят за стореното.

Някога бабата акушерка ставала рано и посещавала къщите, където е изродила дете. Тя носела бяла и червена вълна, лепяла я с мед като коса на момиченцата и като мустаци и като брада на момченцата – благославяла ги да остареят и побелеят, хвърляла жито, давала им да близнат медец и изричала:

„Да се червите като таз вълна,
да се гоите като просото,
да се роите като кошера.“

Майките пък рано сутрин наливали вода от чешмата, към нея добавяли китка здравец или босилек – като символи на здравето, добротата и плодовитостта. Отивали в къщата на бабата, подавали й сапун, поливали й с вода от менчето и я дарявали с пешкир, в който има пара. Понякога, според благодарността, жените дарявали и по-големи подаръци. Задължително носели и някакво ястие, питка, винце. После всички сядали на трапезата и се гощавали, пеели песни и играели хора. По време на празника не се допускат мъже.

Днес обредите са доста по-различни, но много майки продължават част от традициите и поздравяват акушерките, помогнали им да дадат живот.

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *