Опашки пред Паспортна служба в Благоевград няма, но две машини блокираха, 40 мин. не могат да снимат известния треньор по плуване Ив. Киров, друг видя зор с пръстовите отпечатъци
Традиционните летни опашки все още не са затиснали Паспортната служба в Благоевград. Това установи репортер на „Струма“, който в четвъртък провери на място как върви процесът по издаване на лични документи от ново поколение, в които се снемат биометрични данни.
В 9.30 ч. пред паспортна служба беше пусто, а вътре имаше едва двама-трима човека. Отворени бяха 6-те гишета, от които 4 за български граждани и по едно за граждани на държави от ЕС и за „трети” държави.
„Всичко става за 5 минути“, казва на излизане Мелиха от с. Корница, която държи в ръцете си новата си лична карта.
Безпроблемно минава през апарата, който фотографира и снема пръстови отпечатъци, Мелани от Благоевград. Момичето е дошло с майка си, за да получи първата си лична карта.
„Наскоро станах на 14 г. и знам, че има срок за издаване на документ за самоличност, който не искам да пропускам“, запозната е със закона тийнейджърката, която е завършила 7 клас и се надява да бъде приета в Математическата гимназия.
В залата за документи е някогашната екскметица на Якоруда и ексшефка на ДФЗ – Благоевград Найла Салих, която съпровожда свой близък от Турция, получил български паспорт. За издаване на български паспорт е дошъл Борис Юрковецки от Израел, който иначе е украинец от Крим. На смесица от руско-английски обяснява, че си е купил апартамент в гр. Гоце Делчев, където възнамерява да живее.
За снимка пред машината застава възрастен мъж с очила, който стриктно спазва инструкциите от гласовия запис. Опитът се оказва неуспешен, следва втори-трети… но фотография не се получава. Спокойствието на служителите е нарушено. Една от тях идва да провери апарата и започват нови проби, но и те се провалят. Тогава го изпращат на апарата в другото гише, но и там нищо не се получава. „Машините блокираха, нещо не е наред”, казва служителка и се извинява на възрастния господин, който стоически понася разкарването между гишетата. Конфузната ситуация продължава около 40 минути, намесват се други специалисти. В нелепо положение попада и млад мъж, който е дошъл да смени личната си карта, тъй като била счупена. Недоволства, че ще плати глоба от 30 лв., която веднага му налагат, а когато застава пред апарата, се оказва, че машината го снима, но не може за снеме пръстовите му отпечатъци. „Така е, като ме глобявате”, казва иронично той и предизвиква усмивки, но след няколко проби машината проработва. Междувременно възрастният господин най-накрая успява да се снима и си тръгва, без да каквото и да е раздразнение. Оказва се, че това е известният треньор по плуване, благоевградчанинът Иван Киров, дългогодишен емигрант в САЩ и Канада.
„Много хубаво е, че се въвеждат биометрични данни, особено в днешно време, когато не се знае кой къде пипа и какво пипа. Забави се малко снимането, ама приемам нормално нещата. Служителите май се притесниха, но те не са виновни”, казва разбиращо той и добавя, че сградата на полицията в Благоевград е построена върху наследствени имоти. „Тук бяха имоти на майка ми, а къщата на баща ми беше на мястото на блок „Лира“. На мястото на Строителния техникум беше градината на дядо ми, но му я взеха, като го излъгаха, че ще правят парници. Национализираха имотите и първо направиха сградата на милицията. Аз съм роден в Благоевград. Завършил съм ВИФ и навремето правих плувния интернат в Сандански. Поработих и като преподавател в университета. После хванах по света. Бях 10 г. в Канада и 14 г. в САЩ. Град Пиория, който е под Чикаго на 200 мили, и водих плувен клуб с 350 деца. Като се върнах в България преди 8 г., заживях в къща в село Смочево. Сега възнамерявах да ходя на олимпиадата в Париж като доброволец, тъй като от 2 г. членувам във френския клуб на доброволците. Там щях да се видя с колеги от плуването в САЩ и Канада, но се оказа, че няма да бъдем в олимпийското градче, и затова се отказах. Пътувам много. Ходя във Флорида, при сина си в Канада и това налага да подменя личната си карта“, казва Иван Киров, който преди седмица навършил 80 г. Негов ученик е роденият в Сандански треньор по плуване Николай Вакареев, когото подготвил някога за участието му в олимпиадата в Москва. След този кратък разказ той си тръгва за среща с приятели, а пред Паспортна служба остава спокойно.
Новите лични карти с биометрични данни – два пръстови отпечатъка и снимка, бяха въведени от 17 юни от дирекция „Български документи за самоличност“ с цел повишаване на сигурността на документа. До вчера, 4 юли, в Паспортна служба са издадени 1672 броя лични карти за Благоевградска област, заяви за „Струма“ пресаташето на полицията Йорданка Шаркова.
Смяната на досегашните лични карти с новите не е задължителна, напомнят от МВР. Личните карти, които са издадени до 16.06.2024 г., включително, са със срок на валидност до 2 август 2031 г.
Запазва се срокът на услугата – обикновена до 30 дни, бърза до 3 дни и експресна – в рамките на 8 работни часа, като заявленията за издаване на новия документ могат да се подават във всички звена на „Български лични документи“ в страната. Възползвалите се от експресната услуга ще получават документа си само в София лично или от упълномощено лице. Остава опцията за издаването на безплатна лична карта за лицата от 14- до 16-годишна възраст, с валидност от 4 години, но отпада издаването на безсрочна лична карта на лица, навършили 58 години. На лица от 18 до 70 години ще се издава лична карта със срок на валидност от 10 години. Лицата, навършили 70 години, могат да изберат срок на валидност 10 или 30 години, като документът отново е безплатен.
До края на годината таксата остава непроменена за всички видове услуги – обикновена, бърза и експресна. От началото на 2025 г. се въвежда цена от 30 лв. за обикновена услуга. До края на годината се запазва и тарифата за издаването на личен документ за лица с трайна намалена работоспособност или вид и степен на увреждане 50 и над 50 процента, като от началото на следващата година за обикновена услуга се въвежда цена от 3 лева, за бърза – 6 лева и за експресна – 15 лева. Лична карта със срок на валидност от 1 година се издава на лица, от които е невъзможно снемане на пръстови отпечатъци, поради временна физическа невъзможност. Таксата за документа е 3 лева при обикновената услуга, 6 лева – при бързата, и 15 – при експресната.
Запазва се възможността за обикновена и бърза услуга при издаването на карта за пребиваване на член на семейство на гражданин от ЕС. Таксата за това остава непроменена до края на годината, а от началото на следващата гражданите ще заплащат 30 лева за обикновена и 60 лева за бърза услуга. На по-късен етап личната карта от ново поколение ще може да се ползва за идентифициране и във виртуална среда при ползване на електронни услуги и информационни системи.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА