Два варианта за бъдещето на парк „Македония” докладва пред общинските съветници кметът на Благоевград Методи Байкушев – минимум 4 съдебни дела, които ще се проточат с години, или връщане на имота на държавата с искане Министерски съвет отново да го предостави на благоевградчани. Темата не бе в дневния ред на днешната сесия, но заради обществената й значимост бе коментирана в контекста на предложение по казуса, което екипът на градоначалника подготвя да внесе за решение на следващата сесия през септември.
Пред съветниците кметът Байкушев изложи проблема със собствеността на парк „Македония” в неговото развитие от предоставянето на терена на общината до момента във връзка с няколко дела, заведени от МРРБ, областната управа и Сухопътни войски срещу общината. Ето хронологията на събитията, обобщена от градоначалника:
През 2016 г. теренът на парк „Македония” е отделен като имот от казармата и предоставен от МС на община Благоевград за нейна собственост с условие, залегнало в договора, за изграждане на експоцентър, логистичен център и музей. Срокът да се реализират трите мероприятия е краят на 2021 г.
По различни причини – политическа обстановка и др., това не се случва до средата на 2021 г., когато кметът Томов е отстранен от поста и го наследява кметът Илко Стоянов. С писмо той иска от МС отпадане на условието за реализация на трите дейности, но то не е уважено и общинската администрация чрез смяна на предназначението превръща трите сгради съответно в музей, експо и логистичен център, макар всички да знаем, че там ново строителство не е имало и базата се ползва за спортни дейности и културни събития.
Общинска администрация уведомява МРРБ, че условията по договора са изпълнени, но от министерството, както и от областната управа не приемат, че това действително е станало, и искат община Благоевград да върне собствеността на държавата, като изрично отбелязват, че общината може веднага да поиска обратно да й се предостави имотът.
Общинска администрация не приема тези претенции и предприема редица градоустройствени мероприятия. Имотът е разделен на 2, като едната част е отредена за високотехнологичен индустриален парк с идея да се застрои с малки блокчета, а другата част е парк, отделен с административна хитрост, целяща Сухопътни войски да не граничат пряко с терена, за да нямат право на претенции като съседи. ОбС е приел решения имотът за индустриален парк от публична да стане частна общинска собственост, за да може да се кандидатства за финансиране.
Решенията на ОбС са оспорени в Административен съд – Благоевград от областната управа и от Сухопътни войски, на които е ограничена полосата, по която при нужда да преминава тежката бойна техника. Решението на съда, че нямат правен интерес, е обжалвано пред ВАС и той връща обратно делата, като спира част от тях до произнасяне по едно, насрочено на 17 септември.
„При разговори в МРРБ получихме уверение, че от министерството не са променили позицията си, ако им върнем имота, те да го предоставят на общината, ако ние го поискаме обратно, в противен случай ще заведат иск“, каза кметът Байкушев и допълни: „Имаме две възможности, да кажем на държавата: Ако искате, съдете ни“, в този случай рискуваме огромна несигурност, и да платим много големи разходи, ако изгубим делата, които ще са поне 4. Другата опция е да върнем собствеността на държавата и веднага да поискаме теренът отново да ни се предостави без допълнителните условия в първия договор. Смятам, че паркът е много необходим на Благоевград като парк, за да не стане тази част на града твърде урбанизирана. Ако ОбС вземе решение парк „Македония” да се върне на държавата, областната управа заяви готовност да предостави имотът за ползване на общината и веднага да процедира искане за връщането му на гражданите през МРРБ и МС“, каза градоначалникът.
Думите му от парламентарната трибуна потвърди от името на губернатора Георги Динев секретарят на администрацията Веска Костадинова-Михалчева, която изрично отбеляза, че нито едно държавно ведомство няма интерес въпросният имот да се предостави на друг, освен на благоевградчани.
Съветничката Гергана Муртова коментира, че концепцията за създаване на високотехнологичен парк в общината никак не е лоша, но е изключително амбициозна и точно затова вероятно е невъзможно да се реализира в общината на този етап.
Колегата й Захарин Ханджийски попита колко време ще отнеме процедурата по връщане на терена, ако се одобри тази опция, а кметът отговори, че всичко зависи от политическата воля на новото правителство, като може да стане до 2-3 месеца. „Не виждам кой би застанал срещу интереса на гражданите на общината“, отбеляза М. Байкушев.
Решение по казуса местният парламент ще вземе през септември.
Малко след приключване на сесията, на фейсбук страницата си, кметът Илко Стоянов написа следното: „Парк „Македония” е собственост на община Благоевград и вещноправен спор за имота не съществува!“.
Пред „Струма“ той добави, че се иска връщане на индустриална зона, не просто на имот, защото като такава фигурира въпросната част във всички документи. „Ако някой претендира за ваш имот, логично е да отиде в съда да докаже твърденията си. Близо 2 години призовавах няколко
областни управители да предявят претенциите си в съда и те не го направиха,
защото щяха да изгубят делото и няма как повече да се гонят схеми за
придобиване на този имот. Назначената от ПП за областен управител Мария Димова
така и не предяви иск за имота, но след като беше освободена от поста, другият
партиен активист от ПП Методи Байкушев я назначи като директор на „Общинска
собственост” в община Благоевград. И схемата с имота се задвижи директно.
Естествено, в плановете за отчуждаването му се включиха и високоплатени
адвокати за 120 лева на час. Не знам колко часа са отчели (вероятно са доста),
но такова дело община Благоевград няма как да загуби, въпреки тяхното
становище. Унищожаването на индустриалната зона е само началото. Най-лошото
предстои“, коментира публично темата бившият кмет Илко Стоянов.