2 ДНИ СЛЕД НОВОВЪВЕДЕНИЯТА: Електронните рецепти за антибиотици увеличиха псувните в аптеките в Благоевград, лекари и стоматолози  категорични, че така няма да се реши проблемът със свръхупотребата

Напрежение за пациенти, фармацевти и лекари  предизвикват въведените преди 2 дни от здравното министерство задължителни електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабетици. Заради невъзможност да си вземат предписания медикамент на много места клиенти реагират остро, а аптекари са принудени да приемат и хартиени бланки с риск да бъдат глобени. Най-сложен е казусът при ветеринарните лекари, които, макар и рядко, изписват хуманитарни лекарства на кучета и котки, но фармацевтите вече няма как да изпълнят подобна рецепта.

„Ветеринарните лекари можем да изписваме хуманни медикаменти, но как става електронно не ни е разяснено. Въпросът е в това, че животните нямат ЕГН, който се изисква в аптеката за хората“, обясни ветеринарният лекар от Благоевград Петя Зашева и поясни, че чипираните имат номер, който вероятно ще се вписва на мястото на ЕГН, но повечето четириноги, които им водят за лечение, не са чипирани. „Медикаментите, които изписваме с рецепта, са малко,  повечето лекарства, които даваме, са специално за животни и ги имаме в клиниките налични. Но ако вече само електронно трябва да изписваме антибиотиците за животни, най-вероятно те ще си пият само лекарствата, които ние имаме, иначе не виждам как ще стане без ЕГН. Каквото и да се случва, ще е тепърва“, отбеляза д-р Зашева.

В аптеките в Благоевград първият ден след въвеждане на електронните рецепти за антибиотици не е минал безпроблемно, установи репортер на „Струма”.

„Идеята е много хубава, но изпълнението става трудно“, коментира магистър-фармацевтът Елица Петрова и предположи, че нещата ще се нормализират, но ще е нужен адаптивен период. „Смятам, че от министерството сбъркаха, че въведоха електронните рецепти за антибиотици, без да подготвят лекарите и стоматолозите. В аптеките сме готови, но не на всички стоматолози електронните системи работят, голяма част от лекарите, особено тези с малки практики и които не работят със Здравната каса, също нямат готовност. Другият проблем е, че лекарствата не се изписват генерично от лекарите, а с търговски имена, но те няма как да знаят какво има налично в момента в системата. Има случаи да нямаме оригиналния продукт,  имаме генерично заместващ, но за да го дадем на пациента, е нужно лекарят изрично да отбележи съгласието си.  Снощи например в 19,30 ч. вечерта имахме рецепта с антибиотик за детенце. Лекарят го беше изписал по търговско име, разрешил беше генерично заместване, но се оказа, че в нашата програма това още не е добавено. Дадохме лекарството с хартиена рецепта, но сме уязвими, защото може да ни глобят. За рецептите от ветеринари не знам как ще се практикува, не сме имали още такъв случай“, каза Елица Петрова. Тя призна, че  в аптеката им не са връщали хора и са изпълнявали и хартиени рецепти, защото повечето им клиенти са постоянни и ги познават.

С горчива усмивка обаче отбеляза, че доста псувни са принудени да чуват последните дни от клиенти.  „Разбирам, че целта на министерството е да се намали приемът на антибиотици, защото сме първи в  класацията в Европа, но честите промени рефлектират негативно на сектора, ние работим с прекалено ниски надценки на лекарствата и отливът на млади кадри е сериозен, вече няма кой да работи в аптеките“, отбеляза благоевградската фармацевтка.

„Целият негативизъм от новата ситуация ще рефлектира върху пациентите”, категорична е д-р Дафина Тачова, председател на районната колегия на БЛС – Благоевград.  „200 % съм убедена, че въведението електронни рецепти за антибиотици няма да реши проблема нито с реекспорта на лекарства, нито с недостига на определени медикаменти“, заяви тя и посочи, че се създава излшно напрежение. „Замислям се, ако съм на дежурен кабинет или на домашно посещение как точно ще стане издаването на електронна рецепта – да, ще има приложение на телефона, но по какъв начин ще се отрази на амбулаторен лист ?! Позицията на Лекарския съюз по този въпрос е много ясна и неслучайно при предишния здравен министър това предложение не мина, той е работещ с пациенти лекар и е наясно със ситуацията. На сегашния министър, моите уважения, но работата му не е пряко свързана с изписването на рецепти на пациенти и може би затова инициаторите на идеята успяха да я прокарат, но тя в никакъв случай няма да реши проблемите, напротив, създава повече“.

Д-р Тачова бе категорична, че проблеми по отношение на самото електронно изписване на антибиотици от страна на лекарите няма, и напомни, че и досега има действаща наредба, която забранява на аптекарите да продават антибиотици без рецепта. „Нормативната база е налице, въпросът е какъв е контролът по спазването й и би следвало той да се засили, а не да се измислят нови задължения на лекарите и аптекарите и да се създават нови проблеми за пациентите. Докато диабетните медикаменти в определени дни и часове могат да се изписват от личните лекари, не така стои въпросът с антибиотиците и най-лошото е, че потърпевшите от новите изисквания ще са пациентите. Като не можем да  им изпишем антибиотик на дежурен кабинет, ще ги изпратим на следващия ден при личния лекар, но така се губи ценно време. Пациентът ще се разкарва напред- назад и ще търси решение как да си вземе лекарството, така скандалите в аптеките вероятно ще зачестят.

Ние, лекарите, сме изключително натоварени и още едно задължение няма да ни притесни, проблемът обаче е, че системата няма да издържи дълго така, защото остаряваме, пенсионираме се и оставаме все по-малко. Огледайте се да видите какво е положението със специалистите, колко хематолози има, колко ревматолози, неонатолози, анестезиолози, колко инфекционисти останаха в областта?! Страшно е! И ако в другите държави, в една Англия например, могат да се надяват да привлекат специалисти от различни националности, в България няма кой да дойде…“, заключи д-р Тачова.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *