Археологическите находки край благоевградското село Покровник се саморазрушават. От дъждовете и снеговете делвите, пълни с пръст, се разпадат, а камъните в разкритите зидове на древни постройки се свличат и търкалят, освободени от отмитата глина.
Репортерска проверка установи, че само една делва частично е предпазена от дъждовете и снеговете със скован над нея навес. Следи от копита и лапи са доказателство за най-честите обитатели на археологическата находка, която стана повод за емоционални изблици и протести, които стигаха дори до истерия.
„Най-често там се разхождат крави и кози, идват рядко хора да разгледат, а ето това куче е пазачът на разкопките“, разкрива мъж от денонощната охрана на магистралата, чиято кабинка е на метри преди началото на разкопките, и посочва симпатично куче. „Линда дошла с археолозите, но останала тук те като си тръгнали, и доскоро спеше под навеса при делвата, сега се премести при нас“, обясни пазачът историята на кучето.
Само преди два месеца в Благоевград след среща на всички заинтересовани от бъдещето на разкопките страни министърът на културата Боил Банов и председателят на УС Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Светослав Глосов се договориха за конкретните ангажименти, които всеки ще поеме за запазването, съхранението и социализирането на археологическия обект. Днес все още не е стартирала консервация, нито дори има охрана и на практика всеки може да влезе, да си вземе част от делва (а защо не и да си откопае цяла) и да си я прибере като ценен експонат в частния си двор.
На 9 октомври след среща, инициирана от кмета на Благоевград Атанас Камбитов в отговор на изключителна гражданска активност, министърът на културата обяви, че над 2/3 от археологическите разкопки край благоевградското село Покровник ще бъдат запазени и консервирани на място. Само на 20 метра по-нагоре ще се преместят гробницата и черквата, като те ще останат в сервитута на пътя, а част от банята също трябваше да се измести. Още същия ден Министерство на културата чрез Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) трябваше да връчи заповедта на Агенция „Пътна инфраструктура”, за да стартират на практика проекта по съхраняване на трите основни открити ценности – църквата, гробницата и част от банята.
На пресконференцията след срещата, на която присъстваха и представители на протестиращите, министър Банов обяви: „АПИ започва тези дейности веднага след като извърши съответните процедури за съгласуване на всяко ниво. Щом това се направи, продължава строителството на магистралата. Докато АПИ е там, ще осигури охрана на археологическия обект“.
Фактите обаче два месеца по-късно показват, че дори не е започнала консервация на обекта, да не говорим за преместване на най-ценните находки. Дори охрана няма, а част от активистите, организирали многократно протести от пролетта до есента с апел да се спаси археологическата находка, преди месец са стартирали кампания за набиране на средства за документален филм, в който да се запечата разрушаването на находките.
В отговор на питане по темата от вестник „Струма“ от АПИ заявиха следното: „Агенция „Пътна инфраструктура” изпълнява ангажиментите си и веднага след срещата в Благоевград са предприети нужните действия – изготвено е задание на проект за преместване и теренна консервация на археологическите обекти, които имат експозиционна стойност. Документът е съгласуван в Националния институт за недвижимо културно наследство, каквато е процедурата, и в началото на следващата седмица започва изготвянето на проекта. Предприети са действия за извършване на консервационни дейности на археологическите структури предвид настъпването на зимата с цел опазването на обекта. Те включват покриване на гробницата с временен навес и завиване на зидовете на църквата с геотекстил. Твърденията, че археологическият обект е изоставен да се саморазрушава, са неверни”, твърдят от АПИ.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА