2 оферти от превозвачи са постъпили в община Кюстендил за линиите до София, но автобусите им са на близо 30 г.

Две оферти от превозвачи, които да покрият линията до София, са постъпили в Кюстендил след обявена обществена поръчка, информира на пресконференция вчера кметът Петър Паунов. „Няма да ги приемем, тъй като те предлагат да возят пътници с автобуси, произведени 1992-1999 година, и отчитайки мнението на съгражданите, тъй като те изразиха солидното си недоволство и няма как след като сме се отказали от компания, возеща с автобуси от 2004 година, да допуснем да се возят с автобуси, неотговарящи на изискванията”, коментира градоначалникът.
Поканата остава отворена и ако има превозвачи, отговарящи на изискванията и на критериите за безопасност и за комфорт на хората, ще се подпише временен договор. Нова обществена поръчка ще се обяви в понеделник за седем курса – отиване и връщане, тъй като мнението на експертите е, че това са и най-натоварените линии, и най-важните.
„Налага се мнението, че 20 курса за Кюстендил далеч не уплътняват, като включвам и тези, изпълняващи се от Столична община. Има и нерентабилност, което кара и част от превозвачите да не инвестират в по-модерни автобуси. От Кюстендил ще се обяви поръчка за часовете на тръгване – 5.30, 6.15, 7.45, 8.30, 12.15,13.40 и 15 часа, от София тръгване – 8.45, 9.30, 11,11.45, 15.45, 17.15 и 18.45”, каза още Паунов.
Той увери, че преди да бъде финализирана поръчката, няма да има временен договор с по-лоши показатели от това, с което е работено в момента.
Както „Струма” писа, поради наложени санкции за извършени нарушения на дупнишкия превозвач „Юнион Ивкони” от 17 август фирмата прекрати изпълнението на възложените му по договор автобусни курсове по линията Кюстендил-София.
При проверки на ДАИ и от експерти на общината са установени нарушения при обслужването на линията Кюстендил-София, за което са наложени санкции – 20 500 лева неустойки и прекратяване на договора, обяви кметът Паунов.
„За неизпълнен курс се предвижда неустойка от 1000 лв. За курс, изпълнен с различен автобус от заявения за линията, неустойката е 1500 лв. Така че никой и вероятно никъде в България няма такива договори. Предупредили сме превозвачите, че всичко трябва да се следва и да се спазва”, каза по повод прекратения договор кметът на Кюстендил.
Градоночалникът не подмина и задаващата се газова криза. Вероятно следващата седмица ще се търси контакт с изпълнителната власт за спешна подкрепа на общината.
„След октомври ще е тъмно и студено и се надявам на адекватни мерки от държавата. Никой не може да си позволи да плаща десет пъти по-скъпа газ. И токът е с изумителни цени. Не мога да ви опиша какви сметки пристигат в общината. С тези цени на горива общинска администрация трябва да приключи с всякакъв вид услуги. Очакваме диалог и адекватност на настоящото правителство”, заяви Паунов.
„Драми има на всички фронтове, ще започнем контакти за кризисно решение на проблема. Единици ще са общините, можещи да си позволят даден тип услуга. Добре че голяма част от сградите ни са санирани. Театърът ли ще работи, галерията ли, стадионът ли?”, попита Паунов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *